Advertise here

اگر غربیان در قبل غارت منابع ما مقصرند٬ آیا ما در قبل غارت علم٬فن آوری و روش زندگی مدرن آنها مقصر نیستیم؟ ...

  انگلیس٬ فرانسه٬هلند و پرتغال و بعدها آلمان و آمریکا٬ مردم بسیاری را مغلوب خود کردند٬ تقریبا تمام آسیا و آفریقا و سایر نقاط جهان را زیر سلطه خود درآورند. بازرگانان و سیاستمداران و حاکمان آنها منابع مردم این کشورها را نیز غارت کردند٬ با مردم محلی با نخوت برخورد کردند و در مناطقی از جهان (آمریک ... Continue reading »

شرح حال اصلاح طلبان

سال هشتاد و هشت: هر کی که انکار کنه انتخابات تقلبی است و نتایج از پیش تعیین شده، کثافت و خائن و مزدور است، سال نود و دو: هرکسی که گزینه شرکت در انتخابات رو قبول نداشته باشه، کثافت و خائن و مزدور است.   دو زندانی تو زندان. زندانی اول داره سرش رو محکم به دیوار می کوبه. زندانی دوم می گه: جونم، سر تو ... Continue reading »

بچه پررو

  خودم اول بگم که می دونم که "تعمیم دادن" و "ذات پنداری" و ... درست نیست، ولی از طرف دیگه دورویی و تظاهر و دروغ گفتن هم درست نیست. این حرفهایی که می خوام بزنم، علمی و منصفانه و ... نیست، ولی نظر واقعی من هست.   حرفم ساده است: این ایرانی های مذهبی مصداق "بچه پررو" هستند، چه حزب اللهی هاش، چه اصلاح ط ... Continue reading »

تفکیک زن و مرد در عرصه عمومی‌ از اجزای لاینفک نگرش اسلامی است

  آیا شما مخالفت این هستید که تفکیک زن و مرد در عرصه عمومی، محرم و نامحرم، حجاب و ... اجزای لاینفک نگرش اسلامی (از بنیادگرا تا اصلاح گرا تا نو گرا) هستند؟   یکی از مهمترین جنبه های اسلام، همین نگرش فرهنگی خاورمیانه ای به نوع و کیفیت رابطه بین زن و مرد است و قسمت عمده ای از مخالفتها، شورشها، ناراحتی ... Continue reading »

متدین کیست؟

  متدین کیست؟ متدین کسی است که اعتقاد دارد که بین کارفرمایی به نام آفریدگار و پیمانکاری به نام انسان، قراردادی منعقد شده به نام شریعت که با رعایت آن شرایط قرارداد احراز شده و پیش قسط پاداش در این جهان و اصل آن در آن جهان در قالب بهره مندی از تمام لذائذ دنیوی به او پرداخت خواهد شد. آنچه ما فقه می خو ... Continue reading »

گندم نماهای جو فروش

    حالم از هر چی گندم نمای جو فروشه به هم می خوره. من فقط تو ایران زندگی کردم، و مسلمونهای بقیه کشورها رو ندیدم. ولی واقعا اکثریت مذهبیون ایران آدمهای ریاکار و فریب کاری هستند، و از مذهب و اسلام فقط جنبه های بیرونی و نون و آب دارش رو می فهمن. یعنی مذهبیون عین ریگ دروغ می گن، عین آب خوردن خون ناحق م ... Continue reading »

ایمان دینی یعنی این

          فوریه ۱۹۸۳ در پاکستان ماجرایی غریب پیش آمد: ۳۸ مسلمان شیعه که مرید زنی جوان به نام نسیم فاطمه بودند، ایمان داشتند که چون لطف و عنایت خداوند با آنهاست، "دریای عرب" در پیش پای آنها شکاف برمی‌دارد تا آنها بتوانند پای پیاده برای زیارت از کراچی به کربلا بروند. آن مریدان به دنبال مرشد خود به سو ... Continue reading »

تو دعوا٬ اون کسی که به قصد کشت می زنه برنده است

    تمام نظامهای اوباش سالار٬ این قاعده رو به نحو احسن به کار می برن. اوباش یعنی کسی که یکی یا ترکیبی از این سه صفت را داره: آدم خور٬ آدم کش٬ آدم فروش. نظام اوباش سالار٬ این افراد رو جذب خودش می کنه٬ به خشونتشون جنبه مقدس می ده٬ هرکسی رو هم که به هر نحوی مانع سیطره اوباش باشه رو به عنوان غذا به این ... Continue reading »

درسی از گاندی برای ایران

    موفقیت هندی ها در کسب استقلال از انگلستان به رهبری گاندی قطعا یکی از مهترین وقایع قرن بیستم و حتی تاریخ انسانی است. روشی که گاندی با اتکای به آن توانست خواسته هندی ها را محقق سازد، الگویی الهام بخش برای بسیاری در تمام جهان بوده و هم اکنون نیز هست. در بین مخاطبان ایرانی، "عدم خشونت" گاندی وجه برج ... Continue reading »

جوامع مسلمان، همراهی با دموکراسی برای غلبه بر آزادیهای فردی؟

        از پیدایش اولین تمدنهای یکجا نشین و وابسته به کشاورزی و کسب و کارهای شهری در بین النهرین، تا به امروز که عصر ارتباطات است، مدل حکومتی حکومتهایی که مردم ساکن در خاورمیانه را اداره کرده اند، مدلی بسیار مشابه بوده است: مدل استبدادی. در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق کشورهای خاورمیانه، حکومتهای ... Continue reading »

 1  2  3  4  5