Advertise here

انقلاب و ضدانقلاب

کیهان آنلاین – ۱۳ بهمن ۹۲ – ضد انقلاب صفتی است که از آغاز استقرار جمهوری اسلامی‌از طرف این رژیم برای مخالفان آن به کار گرفته می‌شده است. رژیم جمهوری اسلامی‌هنوز خود را انقلابی می‌نامد، رهبر آن رهبر انقلاب است، و دادگاه‌های انقلاب آن هنوز به قلع و قمع مخالفان می‌پردازند. در فرهنگ سیاسی حاکم، انقلاب چیز خوب و مقدسی بوده است و ضد انقلاب بد و نجس. کشتا ... Continue reading »

اعدام در ملأ عام

کاربرد مجازات اعدام در ایران از چهار جهت بی‌نظیر یا کم نظیر است: تعداد اعدام‌ها به نسبت جمعیت، ایران را در صدر کشورهای اعدام‌کننده جهان قرار داده است؛ طیف وسیع جرایم یا کردارها که به موجب قوانین جمهوری اسلامی مستوجب اعدام بشمار می‌روند؛ صدور احکام اعدام بدون رعایت حد اقل مقررات و قوانین خود جمهوری اسلامی؛ و اجرای نمایش وحشیانه و وقیح اعدام در اماکن ... Continue reading »

"بحران"هایی که برای روحانی ایجاد می‌کنند...

دولت حسن روحانی از سوی اصولگرایان ضد آمریکایی و ذوب شده در ولایت فقیه سخت تحت فشار قرار گرفته است.  روزی نیست که این یا آن کرسی‌نشین مجلس شورای اسلامی برای او و وزیرانش خط و نشان نکشد، کیهان شریعتمداری و شبکه وابسته به او تلاش‌های روحانی و تیم مذاکره کننده با گروه 5+1 را زیر سؤال نبرند، امامان جمعه و نمازگزاران فریاد مرگ بر آمریکا را بر سر او نکوبن ... Continue reading »

ایران در سال ۲۰۱۴ - و پایان یک فصل

  در سال ۲۰۱۴ رژیم ایران راه دیگری جز ادامه و پیشرفت مذاکرات هسته‌ای با غرب و گشایش روابط دوجانبه با آمریکا نخواهد داشت. سر و صداهایی را هم که این روزها در محافل تندرو اطراف خامنه‌ای علیه روحانی و همکاران او به راه افتاده نباید زیاد جدی گرفت. در زمینه سیاست داخلی نیز می‌توان محتاطانه خوش‌بین بود. فشار جامعه مدنی بر شخص روحانی و دولت او برای گشایش ... Continue reading »

آیا جمهوری اسلامی می‌توانست شکل دیگری پیدا کند؟

گفتن اینکه نظام ولایت فقیه می‌توانست امروز شکلی دیگر و انسانی‌تر داشته باشد حاکی از آن است که به عمق فاجعه‌ای که به نام جمهوری اسلامی بر کشور ما فرود آمده است پی نبرده‌ایم. جمهوری اسلامی در دهه اول پس از انقلاب شکل نهایی خود را پیدا کرد، و کشتارهای وسیع آن دهه بخشی از مصالحی بودند که در ساخت و تحکیم این نظام به کار گرفته شد. اصلاح این نظام نیز بدون ... Continue reading »

اجتهاد - و جواز قتل و شکنجه

آقای یوسفی اشکوری به گفته من در تلویزیون بی‌بی‌سی که شرط اجتهاد برای وزیر اطلاعات به این منظور بوده که او بتواند جواز قتل صادر کند ایراد گرفته و دلیل آن را کاهش «لغزش‌ها و اشتباهات» وزیر دانسته‌اند. ولی نوشته ایشان تنها به نقد نظرات من محدود نشده و بلکه حاوی نسبت‌هایی است که ایشان با قرینه‌سازی‌ها و کلی‌گویی‌ها نثار من کرده است. علاوه بر این، ایشان ... Continue reading »

فروهر و لغو مجازات اعدام

حزب ملت ایران به رهبری داریوش فروهر، مقام اولین تشکل سیاسی فعال در داخل کشور در تاریخ ایران را پیدا کرد که لغو مجازات اعدام را در برنامه خود قرار داده است. چند روزی کمتر از یک سال بعد، جلادان سزای انسانیت او و همسرش را در کف دستشان نهادند...     ۹ آذر ۱۳۷۶، ده روز مانده به سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر، کمی بعد از طلوع آفتاب تلفن زنگ زد. مردی ... Continue reading »

جرعه اول...

اکنون معلوم شده که تصمیم به تغییر جهت سیاست رژیم در قبال آمریکا از مدتی قبل از انتخابات از سوی خامنه‌ای گرفته شده است، و انتقادات صریح در مناظره‌های تلویزیونی از سیاست هسته‌ای جلیلی (از سوی سایر نامزدها)، دعوت خامنه‌ای از مخالفان نظام برای شرکت در انتخابات و حمایت او از اقدامات روحانی و ظریف در عین حمله به آمریکا در همین راستا قابل توضیح است. برای ... Continue reading »

قتل‌های زنجیره‌ای – و سراشیبی لغزنده قتل و اعدام

جمهوری اسلامی در ارتکاب جنایات خود از سراشیبی‌های لغزنده بهره برده و توانسته واکنش در برابر آن‌ها را به حد اقل برساند. اعدام‌های سران رژیم شاه زمینه را برای کشتارهای گسترده مخالفان فراهم کرد؛ قتل‌های فراقانونی «اراذل» دهه هفتاد به قتل‌های زنجیره‌ای منجر شد؛ و اعدام‌های گروهی متهمان به مواد مخدر در سال‌های اخیر امکان اعدام‌های سیاسی را بیشتر کرده اس ... Continue reading »

امپراتوری مالی خامنه‌ای - و محمدباقر شفتی

گزارش مستند خبرگزاری رویترز از «امپراتوری مالی» ۹۵ میلیارد دلاری «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» که تحت کنترل مستقیم علی خامنه‌ای قرار دارد یکی از زوایای پیچیده مافیای اقتصادی-نظامی قدرت در ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی را برملا کرده است.  مردم ایران کم و بیش از وجود این مافیا و قدرت آن که در همه شئون و زندگی روزمره آنان دخالت دارد آگاه هستند.  ولی ... Continue reading »

 1  2  3  4  5  6  7