Advertise here
Follow

cyrous moradi @cyrousmoradi

I am interested in Mathematics , literature and International relations. I wish to publish my stories . No publisher dares to do so. I think they have good reasons !! No body waste time and money to buy and read my books !!!!

Tehran , Iran

کل جوش سرد

عبدالحمید حمیدی از وزراء و مديران ارشد ده سال آخر دوران شاه در ويلاي قدیمی و سوت و كوري در حومه سانفرانسيسكو طبق معمول چشمان كم سويش را به در دوخته بود تا خانم عصمت السادات ده مرده اردكاني ( مهين خانم،52ساله ساکن Telegraph Hill) روزهاي يكشنبه از در بيايد و برايش كل جوش درست كند.اين ويلا در دهه 1950 ميلادي محل زندگي يكی از هنرپيشگان معروف هوليوود بو ... Continue reading »

كاغذ و كافور

  محمدرضا حدادي آبگوشيده دبير بازنشسته دبيرستانهاي تهران پائيز امسال 82 ساله شد. دوستان و اعضاي خانواده ، وي را به نام داريوش مي شناسند و از نام رسمي اش كه در شناسنامه آمده استفاده نمي كنند. داریوش همیشه ادعا میکرد که پدرش بهرام خان( اسمش در شناسنامه سويدوم علي بود) از کارمندان عالی رتبه وزارت فلاحت , در سال 1310 که وی به دنیا آمد, به رسم آن روزگا ... Continue reading »

قتل شوهر عمه

وقتی Juan Carlos de Gobineau دیکتاتور ایندولند در سال 2010 به دنبال بیماری طولانی در گذشت هیچکس شک نداشت که پسرش Juan Donso de Gobineau جانشین اش خواهد شد. با وجود آنکه حزب متحد کارگران ایندولند خود را متعهد به پیروی از فلسفه مارکسیسم لنینیسم و آن را تنها ابزار رستگاری نوع بشر میداند با این حال درست مثل خانواده های پادشاهی قديم ،  از سال 1945 که ا ... Continue reading »

زالزالك سرخ

اولین واژه ترکی که یاد گرفتم , "یمی شان" بود. يعنی زالزالک.هنوز پیرمردی را که توی طبق چوبي بزرگ بر سر راه مدرسه درست مقابل بربری مش قاسم( همان که پسر نوجوانش را برق گرفت و کشت) پائين تر از حمام عمومي صحت ، زالزالک می فروخت , خوب به خاطر دارم. با شروع مدارس پیدایش میشد. دو  رنگ زالزالک داشت , زرد و سرخ. من هر دو را دوست داشتم(  هنوز هم دارم) زالزال ... Continue reading »

علل عقب ماندگي ما ( بخش هشتم) : ايرانيان تحصيل كرده ، گنبد و گردو

هدف نوشتار طرح اين ادعا است كه انگار آموزش عالي در تغيير رفتار و جهانبيني ما ايراني ها كاملا بي فايده است. به عبارت ديگر دانشگاه رفته و نرفته هاي ما تفاوت زيادي ندارند. براي روشن شدن موضوع اگر شما خواننده اين سطور  فارغ التحصيل دانشگاه باشيد فكر ميكنيد اگر بعد از اخذ ديپلم, تحصيلاتتان را ادامه نداده بوديد، هم اكنون چگونه درباره موضوعات مختلف فكر م ... Continue reading »

علل عقب ماندگي ما ( بخش هفتم) : بي علاقگي به يادگيري زبانهاي بيگانه

شاید عنوان کردن این موضوع که ایرانی ها مهارت و استعدادی در یادگیری زبانهای خارجی ندارند, خیلی از خوانندگان این سطور را عصبانی کند.در همینIC برخی ترجیح میدهند حتی در مورد مطالبی که به فارسی نوشته شده , اظهار نظرهائی به انگلیسی ارائه کنند. ظاهراً این امر نشان دهنده آن است که تسلط آنها به زبان انگلیسی خیلی بیشتر از فارسی است.   اگر معیار یادگیری زبان ... Continue reading »

علل عقب ماندگي ما ( بخش ششم) : فرار از واقعيت

جهان آن نيست كه مي انديشيم ، آن است كه درونش به سر ميبريم موريس مرلو پونتي Maurice Merleau- Ponty (1906-1961)    اساس پيشرفت اروپا بعد از رنسانس بر پايه شناسائي وضعيت موجود و تلاش در تغيير و بهبود آن بوده است. ما ايراني ها در حالي كه از وضع موجود ناراضي هستيم ( و اين كاملاً طبيعي است) ولي اصلاً حاضر نيستيم به شناخت وضعيت موجود كمكي كرده باشيم. رفت ... Continue reading »

علل عقب ماندگي ما ( بخش پنجم) : مگس كجاست ؟

يكي از مشكلات بزرگي كه ايراني ها در سراسر جهان ، در زندگي روزمره خود با آن روبرو هستند ، پيچيده ديدن اطراف و پديده هاي مختلفي هست كه با آنها روبرو مي شوند. ايراني ها از همان اول مدل خيلي بغرنجي براي سئوالاتي كه برايشان پيش مي آيد در نظر مي گيرند.  آنها نگاه ساده را معادل حماقت و كم عقلي تلقي ميكنند. معني دقيق عبارت " تو به اين قضيه خيلي ساده نگاه ... Continue reading »

گذشته ، جدائي و مهاجرت

برخي خطباء و مدرسان براي آنكه از دريافت صحيح پيامشان به مخاطبان ، مطمئن شوند آن را با حشو و يا به قول فرنگي ها با Redundancy بالا ارائه ميكنند. يعني موضوعي را از منظر هاي متفاوتي بررسي ، تشريح و تكرار ميكنند تا ديگر نكته مبهمي باقي نماند.   به نظر ميرسد كه اصغر فرهادي كه فيلم جدائي نادر از سيمين وي تحت عنوان Separation  در سال 2011 توانست جايزه اس ... Continue reading »

علل عقب ماندگي ما( بخش چهارم ) : بيگانه با كهكشان نوشتاري

وقتي يوهانس گوتنبرگ آلماني (1468-1398) در حدود سال 1454 ميلادي صنعت چاپ را اختراع و براي نخستين بار انجيل را به  این وسیله تکثیر کرد ، احتمالاً از  ابعاد گسترده و اهميت زیاد آن و تاثيراتش در عصر جديد بي خبر بود. تحقق دنیای مدرن و تعميق و توسعه رنسانس بدون صنعت چاپ و ارزان شدن  هزينه هاي تكثير كتاب امكان پذير نبود . ميتوان اين اختراع گوتنبرگ را هم ... Continue reading »

 1  2  3  4  5