Advertise here

خواب ابریشم ~ زنانگی سرکوب شده دختران دبیرستانی ایران

Balatarin

Dream of Silk ~ A Documentary on Female Iranian Students // نسخه کامل مستند خواب ابریشم ~ ساخته ناهید رضایی

Balatarin

Comments 5 Pending 0

Sort comments:
ruhany

Ruhany Just another traveller of life ...

مستند “خواب ابریشم ” به کارگردانی ناهید رضایی توسط مرکز سینمای مستند و تجربی تهیه شده است. در این مستند ناهید رضایی تصمیم می گیرد بعد از بیست سال به دبیرستان محل تحصیل خود در یکی از محلات متوسط تهران باز گردد تا شرایط امروز دختران این دبیرستان را به تصویر بکشد.

به گفته ناهید رضایی، خواب ابریشم ابتدا قرار بوده فیلمی نوستالژیک از رابطۀ فیلم‌ساز با مدرسۀ بیست سال پیش خود باشد، اما عملاً به فوران درد دلها و احساسات ناملموس و ناشنیدۀ دانش‌آموزان دختر این دبیرستان شد و پرده از بیم ها و حسرت‌های نسلی برمی‌دارد که در کنارمان و این‌قدر دور از نگاه و توجه مان روزگار می‌گذراند.

ناهید رضایی در گفتگویی در این مستند، نسل آرمان خواه و عدالت طلب بیست سال پیش خود در این دبیرستان را با نسل دختران امروز آن مقایسه می کند و به گفته او جای خالی آرزوها، امیدها و آرمان خواهی های نسل خود را با پوست و استخوان احساس می کند و به دخترانی می رسد که پنجه در پنجه تقدیر، یا با سرنوشت محتوم خود مبارزه ای بی رمق می کنند یا از پیش تسلیم آن شده اند.

دخترانی که سنت، عرف و مذهب چون تار ابریشمی آنها را درنوردیده در فضای خشن سانسور دولتی و عرفی جامعه، یکدیگر را پناهگاه خود یافته و براحتی از سرکوبهای غرایز و امیال زنانه خود سخن می گویند.

«خواب ابریشم» آنقدر نزدیک است که از تماشایش شگفت زده می شوی؛ تماشای خود بر صحنه.

تماشای زنانگی سرکوب شده و حقارت آمیز در لابه لای کلمات و نگاه ها و رفتار دختران دبیرستانی.

تماشای خود وقتی « آنچه می خواهی را به دست نخواهی آورد.»، وقتی «کنکور تنها وسیله ای است برای دستیابی به همه چیز»، وقتی «زن در این جامعه حتی نمی تواند آرزویی داشته باشد.» … «خواب ابریشم»، تماشای زمانی است که در پیله ای و خواب پروانه شدن می بینی!

یاسی تلخ و آشنا در «خواب ابریشم» صحنه ها را همراهی می کند. یاس نسبت به آینده ای در راه. آینده ای آنقدر دور که بیهوده پنداشتن و محروم بودن از امکان اختیار، در دسترس ترین و شایع ترین نتیجه ای است که می توان از نرسیدن به آن گرفت.

«خواب ابریشم» نمایانگر گوشه ای از وضعیتی است که نگاهی سرکوبگرانه، اروتیک و منع کننده را نسبت به “زن” در یک جامعه ی کوچک به نمایش در می آورد و هم چون دیگر فیلم هایی که هر کدام به نوعی سعی در تصویر نظام آموزشی ما دارند، اندوه و پرسشی را باقی می گذارد؛ اندوه نسبت به قربانیان این نظام بیمار و این پرسش که آیا تا چندین نسل دیگر باید در این چرخه ی بیهوده اما اثر گذار در آموزشی کژ رو، به بی حاصلی و انفعال کشیده شوند؟

«خواب ابریشم»، نه یک خواب، که واقعیتی است ملموس از آنچه هست در جستجوی خوابی رو به رهایی و توانایی.

maghshoosh

maghshoosh

This documentary was completed about 10 years ago, in 2003, and was posted several times at the old Iranian.com. The director, Naheed Rezai, visited Iran and filmed this w/ gov't approval and in the presence of gov't minders. As this was during the reformist Khatami era, the school girls talk fairly openly and Rezai said that there was no interference from the gov't minders that were present. It is very unlikely that at the present such an open discussion would be permitted, but the issues that the school girls raised still persist. At the end, in the credits, Rezai hopes that the problems raised in the film would not be present 20 years from then. It is now half-way through the 20-year mark, and she is not any closer to her wish.

ahang1001

ahang1001    

...اخر شبه...تا حالا ده دقیقه از این فیلم رو دیدم...بنظر من بسیار جالب...شاید هم کمی تاسف اوره....بقیش فردا
فیلم خوبیه...ممنون

farhangpooya

farhangpooya In all situations, in or outside power, social problems require social solutions (در همه شرايط، در حاكميت و يا خارج از حاكميت، مشكلات اجتماعى راه حل هاى اجتماعى طلب مى كنند)

روز جهانى زن مبارك باد
اگر مردى بيا ايران و زن باش
بيا همچون زنان اين وطن باش
بيا و بين كه اين اجحاف ها چيست
شمارم من ز يك تا نمره بيست
به دستور پدر شوهر بگيرى
يكى آقاى بالا سر بگيرى
سپس بر طبق قانون الهى
بيفتى با سرت درتوى چاهى
ز روى اقتصاد و روى سنت
تو هم تمكين كنى و هم اطاعت
و اينكه طبق دستورات دينى
به حكم او تو يك منزل گزينى
و نام تو سپس منزل بنامند
و يعنى اينكه خشت و گل بنامند
حجاب و روسرى اجبار باشد
سلاحى ضد استكبار باشد
...
يقيناً اينكه خشم و كينه زن
ز ريشه بر كند افكار موهن
لينك
http://iranian.com/posts/view/post/8621

Emil

Emil

These girls are smart, articulate and with good sense of humor....the same generation who grow up under Islamic republic, would eventually get rid of Islamic republic, Akhonds and mullahs all together...
more power to Iranian women...

Shah, Akhond 2 side of the same crap