Advertise here

رضا شاه پادشاه سکولار

Balatarin

 

 

 

 

نظر رضا شاه  در مورد  جدایی دین ازسیاست (سکولاریزم )

آنچه که از همه مهمتر، و غيرقابل عفو است، اختلاط سياست است با مذهب، که تمام سلاطين صفويه شريك در اين اشتباه اند، وشاه عباس مخصوصاً اين اشتباه را خيلی غليظ کرده است. اگر چه اين اختلاط و امتزاج کاملاً حكايت از ضعف قوای مرکز می نمايد، ولی سلاطين صفويه به مناسباتی، که در اين سفرنامه جای ذکر آن نيست، تا يك درجه متعمداً يا از روی بی فكری و اشتباه اين خلط مبحث را تعقيب، و گاهی هم تشديد می کرده اند

 

دلايلی که شاه عباس و ساير سلاطين صفويه را در تعقيب اين موضوع مهم بخواهند تبرئه نمايند، به نظر من وافی و رسا نيست، زيرا در قضايای تاريخی عمر يك نفر و عمر يك سلسله را نبايد مأخذ قرار داد. بلكه عمر تاريخ را بايد در نظر گرفت، که اتخاذ يك تصميم نارسا، تا چه مدت و زمانی ممكن است يك جامعه و امتی را بيچاره و فرسوده نمايد. شبهه و ترديدی نيست که مذهب و سياست دو اصل مقدسی است که در تمام موارد، جزئيات اين دو اصل بايد مطمح نظر زمامداران عالم و عاقل باشد و دقيقه ای از آن غفلت نورزند، ولی اختلاط آنها با يكديگر نه به صرفة مذهب تمام می شود، نه به صرفة سياست اداری، و بالمال در ضمن اين اختلاط و امتزاج، هم مذهب سست و بلااثر می گردد، و هم سياست رو به تمامی و اضمحلال می رود. اگر چه ضربت اين تصميم مهلك را خود سلسلة صفويه در زمان سلطان حسين بهتر از همه ديدند، مع هذا نتيجة اين تصميم غير عاقلانه را نبايد در دورة صفويه ملاحظه کرد، بلكه بايد با تاريخ همراه آمد، و تأثيرات آنرا در ايام سلطنت قاجاريه تماشا نمود که پاية مذهب و سياست برروی چه منوالی چرخيد، و به چه فلاکتی منتهی شد.

 

آنهائی که مذهب و سياست را مخلوط به هم نمايند، هم انتظامات دنيا را مختل کرده اند، و هم انتظارات آخرت را تخريب نموده اند. گاهی هم بالمره، نتيجه، برعكس مقصود به دست می آيد، يعنی روحانيون کشيده می شوند به طرف دنيا، و سياسيون به طرف آخرت، و اين همان اختلالات عظيمه ايست که اصول زندگانی مردم را دچار تزلزل کرده، آنها را می راند به جانب ريا و تزوير و دورغگوئی و فساد و دوروئی. نتيجة اين اختلاط ناصواب، تا به اين حد ممتد می شود که مثلاً فلان مجتهد روحانی که کار اصلی او تصفية اخلاق عمومی است، ماهی هشتصدوپنجاه تومان از خزانة دولت می گيرد که عمارات سلطنتی را حلال نمايد، تا مردم مجاز باشند که در آنها نماز بخوانند.

 

 در عوض فلان وکيل مجلس شورای ملی، که وظيفه او ورود در سياست اداری است،در پشت تربيون شمايل پيغمبر را باز می نمايد، که مردم به اسلاميت و آخرت پرستی او ترديد نياورند، و او براثر اين تزوير و تقلب مجال داشته باشد که علائق مادی خود را تأمين و بالاخره موقعيت او، به هر درجه و پايه ای هست، دچار تزلزل و ارتعاش نگردد روحانی اولی، در عوض قناعت و توجه به آخرت که عين تزکيه نفس است، فريفته دنيا و پول و ظواهر امور شده، ايمان و عقيدة مردم را دچار شديدترين ترديد، و اصول تقوی و پرهيزکاری را مجروح و لكه دار می نمايد. سياسی دويمی که بايد اصول زندگانی دنيائی مردم را راهنمائی کند، می رود دنبال عوام فريبی و رياگوئی و تزوير و دوروئی، که اين نيز به نوبة خود در سست نمودن ايمان عامه تأثير بسزائی دارد..."سفر نامه مازندران رضا شاه بزرگ ص۱۸-۱۷

منبع

http://iranianprismsecularism.BlogSpotde/2013/07/blog-post_8551.html

 

 

 

Balatarin

daneshjoo @daneshjoo

چه آورده رژیمت، شیخ شیاد ++ بغیراز جهل و جور و فقر و بیداد؟

Comments 5 Pending 0

Sort comments:
holywarrior

holywarrior

Wow. I didn't realize that Reza Shah was so bright!

daneshjoo

daneshjoo چه آورده رژیمت، شیخ شیاد ++ بغیراز جهل و جور و فقر و بیداد؟

هلی واریر گرامی: درست می فرمایید.
بسیاری از ما به پیروی از مد زمان تظاهر به روشنفکری می کردیم و لازمه آن بد گفتن و رد کردن رضا شاه و محمدرضا شاه بود.ازاین نظر نه خوب به آنها گوش دادیم ، نه در موردشان خواندیم و نه کارهایشان را سپاسگزار بودیم.
متاسفانه هم اکنون هم که جریانات حکومت های قبل از پادشاهان پهلوی را خوانده و حکومت و جهل آخوندها را دیده ایم و می توانیم سه دوره را با هم مقایسه کنیم شهامت اینرا نداریم که بگوییم آن پدرو پسر عاشق و خدمتگزارایران بوده اند و بهترین ها را برای ایران و ایرانی می خواستند و کردند. روحشان شاد و یادشان گرامی باد .

omeedvar

omeedvar

من با نظر شما کاملا موافقم. در دوران جوانی این مطالب را از پدر بزرگ خود و چندین نفر افراد صالح شنیدم. آنها میگفتند که در زمان قاجار، بدلیل ضعف و ناامنی ایران، شوروی و انگلیس قسمتهای بزرگی‌ از خاک ایران را تصرف کرده بودند، و ایرانیها دل‌ خوشی‌ از آنها نداشتند. وقتی‌ رضا شاه رهبری ایران را بدست گرفت ابتدا با تشکیل ارتش، ژاندارمری و شهربانی امنیت را در شهرها و جاده‌ها برقرار کرد، سپس با ایجاد راه آهن سراسری، تاسیس دانشگاه تهران، بیمارستان پهلوی و سایر موسسات علمی‌ و درمانی، فرستادن دسته دسته جوانان ایرانی‌ به اروپا برای تحصیل و کارآموزی جهت کارهای اموزشی، درمانی و مدیریت در ایران، برداشتن حجاب اجباری بانوان، دادن حق رای و باز کردن در موسسات علمی‌ بروی آنها که نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دادند، ایران را در عرض مدتی‌ کمتر از ۱۵ سال در مسیر پیشرفت قرار داد.

در جنگ جهانی‌ دوم، وقتی‌ هیتلر اکثر اروپا را بتصرف خود درآورده بود و چرچیل از آمریکا کمک خواست. وقتی‌ نیروهای متفقین از طریق ایران به شوروی کمک میرساندند، انگلیسها به رضا شاه پیغام دادند که برای حفظ جان او در زمان جنگ، کشتی‌ در خلیج فارس آماده کرده‌اند تا او و خانواده‌اش را به هندوستان ببرد، ولی‌ به ناخدای کشتی‌ دستور دادند که آنها را به آفریقای جنوبی ببرد، و تا آخر عمر او را در آنجا نگاه داشتند. در آن زمان پسر ارشد شاه در سوئیس مشغول تحصیل بود.

پس از پایان جنگ، شوروی در شمال ایران و انگلیس در جنوب ایران حاضر نبودند قوای خود را از ایران خارج کنند، قوام السلطنه و تنی چند از مردان میهن دوست از پرزیدنت روزولت کمک خواستند که چون در طول جنگ ایران همه امکانات غذایی و راه آهن خود را در اختیار متفقین گذشته و همکاری کرده او هم کمک کند تا تمامیّت آارضی ایران حفظ شود. فرانکلین روزولت که یکی‌ از بهترین روسای جمهور امریکا است و ۳ بار به این سمت انتخاب شده، استالین و چرچیل را به ایران دعوت کرد و با امضا قرارداد سه‌گانه در تهران آنها را وادار کرد قوای خودرا از ایران بیرون ببرند، و پسر ۱۹ ساله شاه را از سوئیس به جا نشینی رضا شاه درآوردند.

در آن زمان هیچکس در میهن دوستی‌ و کار دانی رضاشاه شک نداشت مگر افراد مغرض، و چنانچه رضا شاه ۱۰-۱۵ سال دیگر بر سر کار بود، سرنوشت ایران بمراتب بهتر از ترکیه و بسیاری از کشورهای دیگر میشد. کسانی‌ که از رضا شاه و پسرش بد گویی میکنند، باید جواب دهند که وضع ایران قبل از رضا شاه چگونه بود، و چرا میلیونها ایرانی‌ که بعد از انقلاب ناچار به ترک کشور شده اند در آن زمان از ایران کوچ نکردند!

SDolati

Sasan Dolati

---------
ر از رضا شاه پرسید : چه چیز برایت تاَمل برانگیز تر بوده است؟
رضا شاه گفت : وقتی ماَمور انگلیسی مرا به جزیره موریس تبعید میکرد در راه از من پرسید نگرانی ؟ به او گفتم : من نگران تبعیدم نیستم چون جایی را ساختم (دانشگاه تهران ) که مردم ایران با دانش و علوم خود مانع سلطه استعمار شما بشن ...بعد ماَمور انگلیسی گفت : ما هم نگران ساخت دانشگاه شما نیستیم چون ما هم در قم حوزه ای ساخته ایم که هر چه ببافید آنها رشته می کنند
..............رضا شاه گفت هر روز به آن فکر می کنم

daneshjoo

daneshjoo چه آورده رژیمت، شیخ شیاد ++ بغیراز جهل و جور و فقر و بیداد؟

امیدوار گرامی
از نوشته ها و براز نظرتان سپاسگزارم

به خاندان بزرگ پهلوی:
کشور از سعی شما آراسته ست
بهترین شاه از شما برخاسته ست
بی رضا شاه کشور ایران چه بود؟
نام و نظم و پایه ها او ساخته ست