Advertise here

اطلاعاتی در مورد زنان و مردان “معتاد“ در ایران

Balatarin

ایران قوانین سختی برای تولید، فروش و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی دارد. مجازات حمل سی گرم از مواد مخدری نظیر هروئین و مرفین اعدام است. تولید و نوشیدن مشروبات الکلی نیز جرم است و قوه قضاییه ایران از مجازات شلاق در این زمینه استفاده می‌کند. اگر فردی دو بار به دلیل نوشیدن مشروب شلاق بخورد، دفعه سوم به مجازات مرگ محکوم خواهد شد.
 

همین سه چهار سال پیش در ایران فقط اعتیاد به مواد مخدر از جمله تریاک، هروئین، شیشه و غیره فقط برای مردها بود که برای توزیع مواد مخدر سر گذرها می‌ایستادند یا در اندازه‌های بزرگتری برای حمل مواد مخدر به کشورهای دیگر سفر می‌کردند اما حالا بخش بزرگی از این چرخه را زنانی به عهده گرفته‌اند که ۸۰ درصد آنها توسط همین مردان که یا پدرانشان هستند یا شوهرانشان، وارد چرخه بی‌سر و ته تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر شده‌اند. در این سه‌- چهار سال اخیر آمار زنان معتاد که بیشترین ماده مخدر مصرفی شان « شیشه» است ، روز به روز افزایش می یابد، هر چند که مسئولان انتظامی ‌سعی کرده‌اند تا چندان سخنی در این مورد به زبان نیاورند.
گزارش‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد که از یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد رسمی در کشور حدود ۲۷۰ هزار نفر زن هستند و این در حالی است که آمارهای غیررسمی بیش از این رقم تخمین زده می‌شود. چنانچه گزارش‌های غیر رسمی‌از دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی دختران، دال بر رشد مصرف مواد مخدر و به خصوص شیشه میان این گروه از افراد جامعه است. متاسفانه زنان به دلیل باورهای غلط و دلایلی چون جلب توجه، لذت‌طلبی، تشویق فرد ثالث یا همسر، دوست، معشوقه، اختلالات روانی و افسردگی ، مصرف شیشه را آرامش خود می دانند در حالی که از نابودی این ماده مخدر بی خبرند.
پژوهشگران حوزه اعتیاد، اعتیاد به مخدر شیشه در میان زنان را مهم‌ترین مسئله‌ای می دانند که مورد غفلت واقع شده در حالی که این ماده بسیار خطرناک با ترکیب چند ماده شیمیایی (آمفتامین) به عنوان داروهای لاغری در شبکه زیر پوستی آرایشگاه‌ها و کانون‌های تجمعی زنان شکل می‌گیرد. ۶۵ درصد زنان از طریق همسرانشان شیشه می‌کشند. “محمد حسین غلامی” پژوهشگر حوزه اعتیاد در این زمینه  می گوید: ۳۵ درصد زنان از طریق دوستان در مهمانی‌ها و ۶۵ درصد نیز از طریق همسران معتاد خود شیشه مصرف می‌کنند. وی با بیان اینکه زنان معتاد به شیشه در گروه سنی ۲۴ تا ۳۵ سال قرار دارند، ادامه می‌دهد: شیشه بیشترین مصرف را در بین زنان دارد و در برخی از آرایشگاه‌های زنانه ماده اعتیادآور به عنوان داروی لاغری پیشنهاد و توزیع می‌شود. غلامی با بیان اینکه زنان شیشه‌ای دچار جنون ، حالت های شدید روانی و خودکشی می‌شوند، اظهار می‌دارد: این ترکیب ذهنی غلط که شیشه اعتیادآور نیست ،حالا شیوه‌ای شده در دست کسانی که می‌خواهند به نام لاغری پول هنگفتی را با معتاد کردن زنان به جیب بزنند. غلامی تصریح می‌کند: زنان با تحصیلات بالای دانشگاهی نیز جزو مصرف کنندگان این مواد هستند، البته بسیاری از آنها نمی‌دانند که در حال مصرف شیشه هستند، بلکه فکر می‌کنند در حال استفاده یک عدد کپسول لاغری هستند. در صورتی که این کپسول‌ها دست ساز بوده و با مواد شیشه پر شده است و به عنوان قرص‌های لاغری که ظرف مدت یک هفته ۶ تا ۸ کیلو وزن کم می‌کند به مشتریان داده می‌شود، مشاهده شده در مناطق غرب تهران ، برخی از آرایشگاه‌های زنانه، با استفاده از شیشه، مشتریان خود را به کاهش وزن ترغیب می‌کنند یا قرص‌های لاغری در اختیار آنها می‌گذارند. وی، تقویت عضلات، آماده سازی بدن برای پذیرش انواع ورزش‌های مناسب برای بدنسازی، ایجاد انرژی‌، مقابله با چین و چروک پوست و غیره را از دیگر تبلیغات کاذب و فریبنده‌ای می‌داند که توسط سوداگران مرگ در آرایشگاه‌ها و سالن‌های بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. غلامی خاطرنشان می‌ کند: شیشه باعث تضعیف بافت عضلانی‌، اختلال در سیستم عصبی ، مغزی و از بین رفتن قدرت تشخیص زنان می شود.
شمار زیادی از آرایشگاه‌های زنانه لااقل در تهران که به دنبال لاغری، باربی شدن یا رفع چین و چروک صورتشان و در پی زیباتر شدن هستند، توصیه می‌کنند که بهترین و مؤثرترین راهکار، مصرف شیشه است! آنها در پاسخ به این پرسش که «مگر شیشه اعتیادآور نیست» هم با قاطعیت تأکید می‌کنند که اعتیادآور نیست. برخی زنان و دختران ساده دل و اهل ریسک هم با طناب پوسیده صاحبان این آرایشگاه ‌ها ته چاه ویل مصرف شیشه می‌روند و زندگی، سلامت، خانواده و خودشان را نابود می‌کنند. البته وجود باورهای غلط در خصوص مصرف شیشه تنها مختص بانوان نیست و موردی پیش آمده که حتی در ساک ورزشکار تیم ملی هم شیشه پیدا کرده‌ایم و این ورزشکار با اطمینان خاطر عنوان کرده که شیشه را تنها به خاطر کاهش اضافه وزن خود مصرف کرده است. این در حالی است که برخی از زنان آرایشگر، علاوه بر تجویز، رسماً فروشنده ماده مخدر شیشه هستند! مروجان مصرف شیشه در آرایشگاه‌های بانوان در حقیقت در راستای فعالیت‌های تبلیغاتی شبکه‌های ماهواره‌ای برای ترویج «باربیسم» و باربی شدن فعالیت می‌کنند. “شهلا کرمی” پژوهشگر آسیب‌های زنان می گوید: شیشه برای زنان کشورمان فاجعه ای بزرگ و عواقب مصرف آن به مراتب بیشتر از مردان است. وی با بیان اینکه زنان با تصور لاغرشدن، افزایش تمایلات جنسی و ایجاد نوعی شور و هیجان مردانه گرایش بیشتری به شیشه دارند، می افزاید: از سویی دیگر مردان به دلیل اینکه مصرف شیشه سبب شکسته شدن حرمت‌های روابط جنسی و تحریکات جنسی می‌شود، برای سوءاستفاده از زنان درصدد ترویج این ماده مخدر در میان آن‌ها هستند.
کرمی تصریح می‌کند: برنامه ریزان و سیاست گذاران ما در حوزه حمایتی باید تلاش کنند با فراهم آوردن بازوهای حمایتی از آنان و شکل‌گیری ارتباطات بین بخشی این معضلات را برطرف کنند. وی پیشنهاد می‌دهد: به جای ساختن فیلم‌هایی که هیچ اثر مثبتی در روند بهبود وضعیت جامعه ندارد اگر بتوان فیلم‌های تاثیر‌گذار،‌ برای آگاهی زنان در زمینه شیشه ساخت،‌ می‌توان در بسیاری از زمینه‌ها گرایش آنان را به این ماده از بین برد و باید این زمینه آگاهی از سنین راهنمایی و دبیرستان آموزش داده شود. وی یکی از مهم ‌ترین دلایل مبتلا شدن برخی زنان و دختران جوان به ایدز را مصرف شیشه در اثر القائات آرایشگاه ‌های زنانه می‌داند و می‌گوید: متأسفانه با سوژه‌یابی‌های صورت گرفته مشخص شده که مصرف شیشه در بسیاری از زنان بر مبنای همین باورهای غلط انجام شده است.
مجید ابهری، رفتار شناس و استاد دانشگاه در این باره می‌گوید: “در مناطق مختلف تهران، برخی از آرایشگاه‌‌های زنانه، با استفاده از شیشه، مشتریان خود را به کاهش وزن ترغیب می‌کنند و یا قرص‌های لاغری در اختیار آنها می‌گذارند که حاوی مواد فراوان محرک و مخدر است”. وی با اعلام اینکه دیگر نمی ‌توان خرده فروش‌ها را سر کوچه و خرابه‌های اطراف شهر جست‌وجو کرد، از مسئولان خواسته بود فکری به حال بازاریابی چهره به چهره مواد مخدر صنعتی که در قالب داروهای کاهش وزن و اختلالات جنسی، توزیع و مصرف می‌شود، کنند. آمار موجود در کشور و تحقیقات نشان می‏دهد که در میان زنان و دختران مصرف شیشه و در بین جوانان مصرف کراک بسیار بالاست”.
اکنون با باز شدن پای آرایشگاه‌های زنانه و مراکز بهداشتی که در زمینه زیبایی فعالیت می‌کنند به بازی مواد مخدر صنعتی، موضوع، پیچیده‌تر از گذشته می‌شود. زیرا از این به بعد، طرف حساب پلیس و ستاد مبارزه با مواد مخدر، توزیع‌کنندگان معتاد و تابلو دار نیستند، بلکه در قالب زیبایی و لاغری، مواد مخدر و محرک صنعتی، در خانواده‌ها توزیع می‌شود و آسیب‌های آن در جامعه، به مراتب بیش از توزیع مواد مخدر سنتی مانند تریاک است.
http://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/44061

 

سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، روز ۱ اسفند (۱۹ فوریه) گفته است که در ایران یک میلیون تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر "معتاد رسمی"، حدود ۷۰۰ هزار نفر "معتاد تفننی" و ۲۰۰ هزار نفر هم الکلی هستند. او گفته که تعداد معتادان به مشروبات الکلی در ایران به طور چشمگیری از متوسط جهانی پایین‌تر است. فرمانده پلیس ایران هشدار داده که "با گسترش مواد مخدر صنعتی در دنیا محدودیت‌های کشت نیز برداشته شده" و افزوده در ایران نیز تولید این گونه مواد، که به لابراتوارهای خانگی تهران و اسلامشهر محدود بود، به سایر مناطق ایران نیز گسترش یافته است. او همچنین گفته که گرایش به مواد مخدر سنگین در ایران افزایش یافته است. احمدی‌مقدم گفته پیش از این ۶۲درصد مواد مخدر تولیدشده در افغانستان از خاک ایران قاچاق می‌شد، اما این میزان هم‌اکنون به ۲۸درصد کاهش یافته است. او عراق را از مسیرهای جدید انتقال مواد مخدر معرفی کرده است. احمدی مقدم با اشاره به این که تعداد مراکز درمانی ترک اعتیاد در ایران کافی نیست گفته: "هرچند در افزایش این مراکز پیشرفت ‌های خوبی داشته‌ایم اما این کمبود ظرفیت‌ها موجب شده است تا معتادان پس از دستگیری مجددا رها شوند".

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/02/130219_l45_iran_drug_addict_alcoholic.shtml

 

نظر شما چیست؟

Balatarin

Comments 12 Pending 0

Sort comments:
AllIranians

All-Iranians Previous Contributions: http://iranian.com/main/member/all-iranians.html ++++++++++ Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall: Confucius

Jenab-e A. Hosseini: Thank you for your visit and for your input. You may also like to view this

http://jahanezan.wordpress.com/2013/02/18/12345-558/

AllIranians

All-Iranians Previous Contributions: http://iranian.com/main/member/all-iranians.html ++++++++++ Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall: Confucius

شعر اعتیاد

مردان ، دل های مرده شان را
در شیشه های کوچک الکل نهاده اند...
دیگر ، کسی رفیق کسی نیست
این یک ، زبان آن یک را ، از یاد برده است...
دیگر ، صدای خنده ی گل ها
الهام بخش پنجره ها نیست
آواز ، کار حنجره ها نیست
سیگار ، در میان دو انگشت
از دیرباز ، جای قلم را گرفته است
و دود اعتیاد ، دل ها و خانه ها را تاریک کرده است ...
نادر نادرپور
(چکیده ای از شعر مرثیه ای برای بیابان و برای شهر)
http://www.jasjoo.com/books/new-poems/nader_naderpour/106/3297

farhangpooya

farhangpooya In all situations, in or outside power, social problems require social solutions (در همه شرايط، در حاكميت و يا خارج از حاكميت، مشكلات اجتماعى راه حل هاى اجتماعى طلب مى كنند)

متشكر از شما به خاطر اين مطلب آموزنده.

P.Galenous

P_J. An Iranian!

It was so poignant and sad! That’s what people with no entertainment and under pressure do!

Thanks, All-Iranians

SokhananeMozoon4

SokhananeMozoon Interested in Art & Culture

سراب اعتیاد

هرچی داشتمو نداشتم _ تو گرفتی دادای بر با د

شدم بازیچه دستات _ ظلم تو نمیره از یاد

تو قماری بی برنده _ به تو باختم سهل و آسون

تو گرفتی منو از من _ به بهایی مفت وارزون

شدم آوارۀ دنیا _ زیر رگبار حماقت

ندیدم عمری من از تو _ حتی ذره ای رفاقت

روزای اول بازی _ تو بودی قبله حاجات

مرهمی برای دردام _ توی بازار مکافات

کاشکی از روزای اول _ بر میداشتم این نقابو

تا ببینم تو کی هستی _ تا نبینم این سرابو

همه زجری که تو دادی _ همه از گناه من بود

توروهمدم میدونستم _همین اشتباه من بود

داغ ننگ اعتیاد و _ من خریدم بی بهونه

ذره ذره دل بریدم _ از خودم از این زمونه

حالا تو نیستی و اینجا _ دارم از تو مینو یسم

که بدونی دیگه با تو _ به خدا من نمیمونم

دفتر خاطره هامو _ زدم آتیشو سوزوندم

تا به جای تو خدارو _ توی قلبم بنشونم


http://www.hammihan.com/blog/paeez_sard/post-467.php