Advertise here

پای‌جامهٔ آلوده به رادیواکتیو

محمد قائد*: در گرماگرم چندین مناقشهٔ همزمان بر سر دستکاری نام خلیج فارس و تعلق‌داشتن نظامی گنجوی و مولوی به ایران و غیره، ماه پیش موضوعی کمتر متعالی به هیجان جوانان اینترنت‌باز ایرانی دامن زد: شلوار جین.    تازگی نخست‌وزیر اسرائیل گفته است در ایران به مردم اجازه نمی‌دهند شلوار جین به پا کنند، و ایرانیانی برآشفته‌اند و عکس رو کرده‌اند که در ایران هم ... Continue reading »

کف جامعه و حماسه و باقی قضایا

با اعلام نتایج انتخابات، اصحاب جراید به سراغ اهل نظر می‌روند.  مطلب باید یکی‌دو ساعته به دفتر روزنامه برسد و پس از تأیید برای چاپ برود.  شبیه مواد خوراکی فریزشده و آمادهٔ طبخ.  روغن را در ماهیتابه داغ کنید، غذا آماده است.    گرچه تا روز قبل و حتی چند ساعت پیش اوضاع در غبار و مه و پشت پردهٔ‌ دود بود و پیش‌بینی نتایج ناممکن می‌نمود، اکنون صاحب‌نظر هم ... Continue reading »

پس از شانزده سال

نود سال پیش ميرزاده عشقى فغانش بلند بود روزنامهٔ  قرن بیستم را که با هزار مکافات منتشر می‌کند در بازار تهران کرایه می‌کنند و بعد از خواندن به پسربچه‌های روزنامه‌فروش پس می‌دهند.  ملك‌‏الشعراى بهار در همان زمان به خوانندگان قاعدتاً متمكن و سطح‏‌بالاى نوبهار التماس مى‌‏كرد حق اشتراك بپردازند و دست از كنس‌‏بازى و مفتخوانى بردارند.  بازار از همه جا بدت ... Continue reading »

شش دهه پس از شالاپّ بزرگ

در نگاه به پشت سر و آنچه شصت سال پیش در ایران روی داد می‌توان تأمل کرد: چه مقدار از آنچه هدف نهضت ملی‌کردن صنعت نفت بود به دست آمد؟   درست‌تر بگوییم: هدفها.  ماجرا چندین لایه و شاخه داشت، هر یک با زمینه و پیشینهٔ خود و رو به سوی مقصودی معین.  هدف اعلام‌شدهٔ به‌دست‌گرفتن صنعت نفت از سوی دولت ایران تنها یکی از اهداف بود.   ماجرا چهار بازیگر در داخل د ... Continue reading »

هراس افکنی یاس آفرین و حقیقت گریز

هراس افکنی و جلو بردن سیاست دلخواه از طریق ترساندن مردم فقط مختص حکومت نیست. در بین اپوزیسیون و حتی کسانی که داعیه روشنفکری دارند نیز این نوع رفتار دیده می شود و حتی برای جا انداختن آن از بی اعتنایی به حقیقت نیز ابایی ندارند.    روشن شدن بحث نیاز به تدقیق و تبیین هراس افکنی و ارعاب با ترس و نگرانی دارد. در ترس و نگرانی افراد نسبت به وضعیت نا معلوم ... Continue reading »

رفراندوم یا انتخابات

در تاریخ   ِ ایران شاه/سلسله ْ یا به دنبال ِ شورش و قیام ِ مردم، یا اتحاد ِ مخالفان داخلی ، یا حمله دشمنان خارجی به زیر کشیده شده. از نظر فرسفهء تاریخ ْ و اینجور چیزا اینکه هر دفعه یک «شاه تر» ی جانشین میشده مهمتر ازروش ِ براندازی است. ممکنه نفر ِ بعدی اولش محبوب باشه ولی تا حالا که آخر شاهنومه واسه ملت ِ ایران خوش نبوده. اگه بود که توی  ِ ۱۵۰ سال ... Continue reading »

35 years and counting

Bruce Bahmani wrote on November 7, 2010:   "Voting in an Iranian election, is like ordering Filet Mignon at McDonalds and when you get the same old cold hamburger, you tell everyone, "Be Patient One day soon, we will get Filet Mignon from McDonalds!"  Sure, it could happen, but everyone pretty much knows that at this time in history, McDonalds has ... Continue reading »

شغل ِ آبرودار

آقای خاتمی؛ وقتی امثال شما جمهوری اسلامی را برای این ملت به ارمغان آوردند به پزشکان  ِ  مرد ِ متخصص  ِ بیماری‌های  ِ  زنان و زایمان گفتید که بروند و شغل  ِ شرافتمندی برای  ِ خودشان دست و پا کنند. پزشکانی که برای  ِ ملت  ِ ایران بهداشت و سلامت به ارمغان آورده بودند. آیا وقت آن نشده که برای خودت شغلی با شرافت دست و پا کنی؟  نگاهی به هم قطارهای خودت ک ... Continue reading »

گفتمان و باور ِ قدرت (حمید آقایی)

گفتمان و باورِ قدرت …   اگر کنشگران سیاسی داخل و خارج از کشور به این واقعیت که مردمِ آگاه ما، در حال حاضر، در فازِ اعتراض و مبارزه با استبداد دینی ولایت فقیه بسر می برند، و  این هویت جمعیِ اعتراضی اشان، به جز در دورانهای بسیار استثنایی و کوتاه مدت، همواره حفظ شده است و بنابراین قصد مشارکتِ واقعی در این نمایش انتخاباتی را ندارند، توجه نکنند؛ و بجا ... Continue reading »

 1  2  3