زر زرو به کی میگن؟

زر زرو به کی میگن؟ مرحوم دهخدا زر زر را «آوازگریهٔ اطفال ناشکیبا» تعریف می‌کند

«طفل»؟ مشخص است که یک طفل، به کسی گویند که هنوز بالغ نشده. عقل و شعورش نمی‌رسد که کی‌به‌کیه. بهش یک شکلات، ساندیس، وعدهٔ آپارتمان دولتی، سینهٔ سفید حوری بهشتی، یا هر چیز دیگه‌ای که چشماشو گِرد کنه بده، ایکی ثانیه خر می‌شه باهات میاد.

«ناشکیبا»؟ یعنی قدرنشناس. یعنی کسی که بهش امکان درس خواندن، زندگی آزاد کردن، صیغه‌کردن دختر امریکایی همکلاسی، زدن دفتر و دستک و بیزینس را بهش توی آمریکا میدی بدون اینکه مجبورش کنی سرِ تعظیم به زیر تخم‌های مبارک رهبر فرزانه آزادگان جهان فرو بیاره….اونوقت آخرش بر می‌گرده و چپ و راست همان دستی که کمکش کرد آدم بشه را نیش میزنه. قبول دارید؟

میپرسید چطور؟

می‌بینه که دارن توی ایران دهن مردم را از هر سه سوراخ میگان، اما باز زود برمی‌گرده واسه همه دم از تروریسم امریکا و نظامیان امریکایی میزنه. می‌بینه که دارن برادرشو خشک خشک توی زندان با شیشه پارسی کولا («دلچسب و گوارا!») می‌کککککنند، و حتی اجازه تشییع جنازشم را به خانواده بدبختش هم نمیدن، می‌بینه که به خواهرش دست‌جمعی تجاوز می‌کنند و بعد هم جسدش را ول می‌کنند پشت یک خاکریز. اینها را می‌دونه، اما زود می‌ره بالای منبر و میگه «توی آمریکا هر روز آدم می‌کشند!»

آدم می‌مونه که به اینها چی بگه.

انگاری بقیه چشماشون کوره و نمی‌دانند که توی گوانتانامو یا ابوغریب چی می‌گذره. خب حالا مثلا که چی؟ توی چین و روسیه و زیمبابوه و سومالی و اوگاندا و شونصد جای دیگه این کرهٔ کثیف هم آدم می‌کشند. با تکرار مدام اینکه «توی آمریکا هم مثل ایران جرم و جنایت اتفاق میفته» چه چیزی را میخوای ثابت کنی؟ که روحانیون محترم حکومتی ایران هم کار پُخی انجام نمیدن (چون مثلا بقیه دنیا هم اون کار را میکنند)؟ نه واقعا، هدفت از اینکه حواس ملت را از کُشت و کشتارهای ایران به اعمال آمریکا مدام جلب میکنی چیه؟  

جالبش هم اینه که خودشون اومدن ناف شیطان بزرگ و سالهاست زندگی می‌کنند و زاد و ولد راه می‌ندازن. بهشون بگو: آخه کُم‌پُرچُس! تو که اینقدر عاشق عطر مقام ولایت هستی برو ایران زندگی کن. چرا اومدی اینجا (مثل خر حالتو میکنی) و از آمریکا و مردمش و فرهنگش و دولتش تا میتونی اینقد ایراد میگیری؟ بهش یک بلیط مجانی بده. عمررررررا، کون نمی‌کنه پاشو بگذاره ایران برای زندگی. تازه با کمال پُررویی هم بر می‌گرده بهت میگه «وضع ایران خرابه چون امریکایی ها خرابش کردن». بعدش می‌شینه و از مصدق و کارتر و تحریم‌های اقتصادی برات چنان داستان تعریف میکنه که ژاپنی عقیم سرطانی اهل هیروشیما براش های و های گریه می‌کنه.

ناراحت اینه که ناو امریکایی سی سال پیش سیصد تا ایرانی توی خلیج فارس کشته. اما بهش بگو همون سال توی ایران سی هزار نفر را اعدام و قلع و قمع کردند، اونوقت یا بهت برچسب «امریکایی خودفروخته» میزنه، یا برات از هر چی جرم و جنایت که توی امریکا و جهان توسط امریکا رخ داده برات مفصل مثل بحارالانوار شرح می‌ده. فقط بپا اسم اسرائیل را دیگه نیاری، چون دهنت اونموقع صافه.

ناراحت اینه که چرا نیروی دریایی آمریکا خلیخ فارس را به درخواست متحدان عربی‌اش خلیج عربی میگه. اما ناراحت این نیست که چنان ایران را ظرف این سی سال خایه‌لیس فرهنگ بادیه‌نشینان کردند که اگر فردوسی میدید کف و خونش قاطی می‌شد. تازه، تقصیر بی‌شعور خودتونه! زمان شاه به یه امریکایی اینجا می‌گفتی من پرشین هستم، جلوت برای احترام بلند میشدند (جدی می‌گم! ماها که یادمونه.) حالا چلغوز واسه من میره شعار مرگ بر آمریکا میده، و انتظار عزت و احترام هم از دنیا داره! تو انرژی هسته‌ای که هیچی، فناوری آفتابه‌سازی هم زیادیته. سی سال گذشته و هنوز هم بالغ نشدی.

فیلم «سیصد» را هی به رخ من می‌کشه. اما نمی‌تونه حتی یک فیلم یا سریال نام ببره که توی سی سال گذشته در ایران ساخته شده باشه و تاریخ و فرهنگ پیش از اسلام را با افتخار جلوه داده باشه. حالا خوبه باز یک فیلم پرینس آو پرشیا را آمریکاییها ساختند که تمدن ایران را مثبت نشون بده. اما نه، آقای زر زرو بر می‌گرده بهت میگه «جیک گیلنهال جهوده»! بعد از نفوذ صهیونیسم در هالیوود برات سه‌سوت تا صبح کس‌شعر می‌بافه. لیاقتتون همون مختارنامهست بدبخت‌ها! خودشون خودشونو آدم حساب نمی‌کنند، اونوقت از امریکایی‌های هالیوود توقعات بزرگ بزرگ دارند.

بدبختیشم اینه که اینجور آدم‌ها توی این دوره و زمونه کم نیستند. از اون جلال آل احمدش را بگیر بیا تا زمان حال. یک مشت آدم ناشکر که فقط بلدند انگشت اتهام به بقیه بلند کنند بدون اینکه بخوان مسئولیتی از خودشون توی دنیا نشان بدند.

خداوکیلی همون بهتر که یا توی ایران شیشه نوشابه بکنند توی اونجامون، یا اینجا توی بلاد استکبار (بقول شما) آدم حسابمون نکنند و مدام توی تلویزیون اسممون را بگذارند تروریست عقب‌افتاده. چون لیاقت بهتر از اون مملکت متوحش را نداریم. فقط بلدیم زر زر کنیم و شعار بدیم. (خامنه‌ای کوثر است. دشمن او ابتر است. لی‌لای لی‌لای لی‌لای لای!) 

هایل هیتلر! بعدشم تکبیر!

Meet Iranian Singles

Iranian Singles

Recipient Of The Serena Shim Award

Serena Shim Award
Meet your Persian Love Today!
Meet your Persian Love Today!