نکاتی در مورد ختنه کردن پسرها و مردها در اسلام

 

تعریفاتی در مورد آلت تناسلی مردانه
تعریف آلت تناسلی مردانه در لغت نامه دهخدا :‌ کیر، نره ٔ حیوانات ، و با لفظ خوردن مستعمل ،  شرم مرد ،  آلت مردی ، ذَکَر ، قضیب. در پزشکی ، قسمتی از دستگاه خارجی تناسلی ادراری جنس نر است و آن عضو مقاربت را تشکیل می دهد. در این عضوقسمت قدامی مجرای ادرار قرار دارد. محل آلت در انسان در بالای کیسه های بیضه و جلو ارتفاق عانه است . آلت در قسمت جلو به برجستگی مخروطی شکل به اسم حشفه منتهی می شود. قاعده ٔ حشفه برجسته است و تاج نام دارد. دورحشفه را چین حلقوی شکلی به هیأت آستین می پوشاند که به اسم قلفه نامیده می شود و همان است که آن را به هنگام ختنه برمی دارند.
http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-b8cb47e6d0bd4d8ba663ff4d7f76bf30-fa.html
تعریف کیر در دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا : کیر به آلت تناسلی مردانه گفته می‌شود. کیر اندامی است بدون استخوان و غضروفی که بافت نعوظی آن از سه سیلندر  به طولی حدود ۲۰ سانتیمتر و به قطری حدود ۵/۲ سانتیمتر تشکیل شده‌است. در زیر آلت تناسلی مردانه خایه ( بیضه یا تخم) قرار دارد.
http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%DB%8C%D8%B1
 
تعریفاتی در مورد ختنه 
تعریف ختنه در لغت نامه دهخدا : ختنه یعنی بریدگی غلاف سر نره ، پاکی ، در قاموس کتاب مقدس آمده : یکی از رسوم مشهور دین یهود می باشد و آن بریدن گوشت غلفه ٔ هر فرزند نرینه است که هشت روز از تولدش گذشته باشد و این مطلب نشانه ٔ عهدی است که خداوند در میانه ٔ ابراهیم و ذریه ٔ او گذارده ، فوراً خود و همگی اهل بیتش ختنه شدند.
http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-eeb976d1e1894a17a0e921430645c14e-fa.html
تعریف خَتنه در دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا :به بریدن و زدودن تمام یا بخشی از غلفه (پوست ختنه‌گاه) از آلت تناسلی مرد پَر‌بُرش یا خَتنه می‌گویند. به هنگام ختنه ممکن است لگام آلت تناسلی هم بریده شود. به این کار لگام‌بُری گفته می‌شود
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%AA%D9%86%D9%87

توصیه به ختنه در میان ادیان مختلف
در ادیان یهودیت و اسلام توصیه به ختنه به عنوان اقدامی مذهبی شده‌است. از ختنه در قرآن اسم برده نشده‌است اما در حدیث آمده‌است و در مذهب سنی ، ختنه واجب است با این حال برای گرویدن به اسلام ختنه لازم نیست. قبل از اسلام ختنه کردن در یهودیت واجب است. در مسیحیت ختنه به عنوان دستوری دینی وجود ندارد.
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%AA%D9%86%D9%87

تاریخچه ی ختنه
سنت ختنه از تاریخ ثبت‌شده بشری قدیمی‌تر است و نگاره‌هایی از آن در غارهای دوران نوسنگی و آرامگاه‌های مصری یافته شده‌است. ختنه ، یکی از قدیمیترین اعمال جراحی شناخته شده در جهان می باشد که حدود پانزده هزار سال از قدمت آن می گذرد وکاوشگران انجام شدن این عمل را در اجساد مومیائی شده متعلق به مصریان باستان به اثبات رسانده اند و ازسالیان دور در میان عده ای از سیاهان آفریقا و اقوام استرالیائی و بعضی اقوام دیگر (بدون وابستگی مذهبی) رایج بوده است، کما اینکه در کتب مذهبی پیروان ادیان اسلام و یهود اشارات و توصیه های فراوانی به این امر شده است. پس از قرن نوزدهم با روشن شدن مزایای علمی آن انجام این عمل علاوه برجنبه مذهبی، جنبه طبی (بهداشتی و درمانی) نیز به خود گرفته و به تدریج به یک توصیه رایج مبدل شده است. در سال ١٩٨٨ آکادمی طب کودکان آمریکا به طور رسمی اظهار داشت که مزایای ختنه ی نوزاد خیلی بیشتر از عوارض آن است .
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%AA%D9%86%D9%87
به موجب روايات ما، رسم ختنه از قديم بين اعراب وجود داشته است ، شيعيان وشافعى آن را واجب شمرده ومالكى آن را سنت شمرده و نزد عامه مسلمانان مهمترين نشانه مسلمانى شناخته مى شود. آيت الله خويى فرموده اند : (يستحب فى اليوم السابع ختانه ويجب الختان بعد البلوغ لو لم يختن قبله) مستحب است پسر را در روز هفتم از ولادت ختنه كنند و اگر او را ختنه نكرده باشيد بعد از بلوغ برخودِ او واجب است . آيت الله سيستانى نيز فرموده است : شرط صحت طواف در مردان ختنه كردن است. اما در قرآن در مورد ختنه آيه اى نداريم ولى به صورت كلى خطاب به پيامبر در مواردى مى فرمايد : از دين ابراهيم پيروى كن. در سوره نحل آيه ١٢٣ مى فرمايد (اوحينا اليك ان اتبع ملة ابراهيم حنيفاً) به تو وحى كرديم كه از آئين ابراهيم پيروى كن. ودر سوره آل عمران آيه ٩٨ آمده است : (فاتبعوا ملة ابراهيم حنيفاً ) از كيش ابراهيم كه همان آئين پاك وبى آلايش بوده پيروى كنيد. از سنت هاى ابراهيمى يكى همين ختنه بوده كه در روايات بدان اشاره شده است : اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگي آیت الله سید علی خامنه ای
http://porseman.org/q/show.aspx?id=136080

سو الاتی در مورد ختنه و جواب آن ها 
١ – علت ختنه ی کودکان : چرا کودکان را بعد از زمان پیامبر ختنه کردند و این امر خداوند است. پیامبران قبلی که ختنه نمی شدند. مگر در چیزی که خداوند آفریده ایرادی هست؟
جواب از آیت الله مکارم شیرازی : اولا در شرایع سابق نیز ختنه بوده است و ثانیا خداوند این عضو را آفریده که در دوران جنینی آن قسمت از جنین را حفظ کند و پس از تولد عضو زایدی محسوب می شود مانند بند ناف بچه که پس از تولد بریده می شود.
٢ – حکم انجام ختنه قبل و بعد از بلوغ : حکم ختنه کردن در اسلام چیست؟ کسانی که از سنین کودکی (هفت سالگی) گذشته اند و انجام نداده اند آیا باید انجام دهند؟
جواب از آیت الله مکارم شیرازی : ختنه برای پسران قبل از بلوغ مستحب، و پس از بلوغ واجب است
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?it=659&mit=659
٣ -دلایل شرعي و علمي ختنه پسران در اسلام چيست؟
جواب از اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگي آیت الله سید علی خامنه ای : ختنه کردن از نظر اسلام واجب است و اگر اين کار انجام نشد بعد از بلوغ بر خود فرزند واجب است اين کار را انجام دهد و اگر غير مسلماني که ختنه نشده است اسلام آورد، بر او واجب است اين کار را انجام دهد. ختنه در صحت برخي عبادات مانند طواف حج يا عمره شرط است و اگر انجام ندهد عبادتش باطل خواهد بود. درباره سؤال شما براساس پرس و جو و تحقيق از برخي منابع، گفته شده است كه وجود اين پوست زايد كه بعد از تولد به دليل هاي پزشكي زايد بلكه زيان بار است لذا در كشورهاي غربي نيز خيلي از افراد نه به دليل مذهبي بلكه به دليل پزشكي، ختنه مي كنند، قبل از تولد و در رحم مادر محل تجمع ميكروب هايي است كه اگر اين پوست نباشد، آلت تناسلي كه از جهت آسيب پذيري بسيار حساس است در رحم مادر آسيب مي بيند، به عبارت ديگر، وجود اين پوست قبل از تولد به عنوان سپر دفاعي است. يكى از سنت هاى حضرت ابراهيم كه نه ففط مورد تأييد اسلام بلكه مورد تأييد تمام پيامبران بعد از حضرت ابراهيم واقع شده است سنت خِتان يا ختنه است. در روايات از طريق شيعه واهل سنت بر اين سنت تأكيد شده است.
http://porseman.org/q/show.aspx?id=136080
٤ – چرا اسلام دستور به ختنه کردن پسران داده است ؟
جواب از کشف الیقین پاسخ گوی آنلاین سؤالات شرعی : امام على از پيامبر نقل مى فرمايد كه خداوند عز وجل حضرت ابراهيم را به روش پسنديده مبعوث كرد وبه كوتاه كردن سبيل وناخن وازاله موهاى زير بغل وتراشيدن موهاى بالاى عورت وختنه كردن سفارش كرد. هنگامى كه شخصى از امام صادق  پرسيد : آيا جائز است كه به كارهاى خدايى ودر خلقت او دست ببريم ؟ حضرت فرمود : نه، او گفت : پس چرا ختنه مى كنيد وپوستى را كه خدا خلق كرده جدا مى كنيد ؟ آيا خدا اين پوست را اضافه وبر اساس غير حكمت آفريده است ؟ امام صادق فرمود : خلقت آن پوست بر اساس حكمت است و ازاله آن بر اساس حكمتى بالاتراست همان طورى كه وقتى بچه به دنيا مى آيد ، ناف او به مادرش وصل است اين هم مخلوق خدااست وخدا اين طور قرار داده ولى براى نجات فرزند ومادر ، خداوند حكيم دستور داده آن را قطع كنيم ، همين طور ناخن هاى انسان را خدا خلق كرده و بلند شدن آن ها بر اساس قانون خدا است و خدا مي توانست از اول ناخن ها را طورى بيآفريند كه هميشه به اندازه خاصى باشد ولى با اين حال چون بزرگ مى شود به ما دستور داده آن ها را كوتاه كنيم وهمين طور در مورد موهاى بدن . در كنز العمال كه از منابع اهل سنت است ازعلى نقل مى كند : فرزندان خود را در روز هفتم تولد شان ختنه كنيد زيرا باعث پاكيزگى بيشتر و باعث سرعت در رويش گوشت بر بدن و موجب شادمانى قلب مى شود. باز در حديث ديگر آمده : ختنه كردن باعث نضارت و خوش رنگى صورت و باعث لذت بيشتر در جماع مى شود. ختنه كردن در مردان باعث پاكيزگى آلت تناسلى مى شود چون وجود پوسته رويى باعث جمع شدن كثافات و ماندن بول زير پوست شده و باعث بيمارى و بوى بد مي شود.
http://forum.msadra.ir/thread-1462.html

آداب ختنه کردن به نقل از حلیه المتقین تالیف علامه مجلسی
از جمله احکام اولاد آن است که برای او عقیقه کنند، سرش را بتراشند، ختنه‌اش کنند و گوشش را سوراخ نمایند… از امام جعفر صادق منقول است که در وقت ختنه کردن پسر این دعا را بخوانند و اگر در آنوقت میسر نشود تا بالغ شدن طفل هر وقت که میسر شود بر آن طفل بخوانند ، دعا اینست “اللهم هذه سنتک و سنة نبیک صلواتک علیه و آله و اتباع منالک و لنبیک بمشیتک و بارادتک و قضائک لامر اردته و قضاء حتمته و امر انفذته و اذقته حرالحدید فى ختانه و حجامته بامر انت اعرف به منى اللهم فطهره من الذنوب وزد فى عمره و ادفع الافات عن بدنه و الاوجاع عن جسمه وزده من الغنى و ادفع عنه الفقر فانک تعلم ولانعلم”  !!!
http://iran000.blogspot.ca/2011/02/blog-post_5893.html

ختنه سوران
ختنه سوران جشنی است که به مناسبت سلامتی کودک و مسلمان شدنش پس از ختنه کردن برپا می‌شده است. این جشن معمولاً در بعدازظهر همانروز ختنه کردن برپا می‌شده و رسم بر این بوده که میهمانان برای کودک تحفه‌ای بیاورند.
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%AA%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%B3%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86
مراسم ختنه سوران در مناطق كويری ایران : در مناطق كوير  پسرها را در بين ٤ تا ٧ سالگي ختنه ميكنند پدر و مادر يك هفته قبل از مراسم در فكر تداركات جشن هستند . خانه را آماده مي سازند . نان مي پزند مهمانان نزديك را خبر مي كنند و خلاصه هر كاري ميكنند تا بتوانند جشن بهتري برگزار كنند. روز موعود فرا مي رسد همه شاد و خوشحال هستند و لباس هاي نو به تن دارند. مهمانان كم كم مي آيند . مجلس پذيرايي با شيريني و چاي گرم است و بوي خوش اسپند شامه را نوازش مي دهد . مراسم جشن عموما از بعد از ظهر شروع مي شود … در مجلس همه خوشحال اند بجز بچه! در چهره اش اضطراب عميقي ديده مي شود گاه گريه مي كند . بزرگتر هايي كه اطراف هستند با دادن شيريني و شكلات پسر كوچولو را دلداري مي دهند .
بالاخره استاد (دكتر) سر ميرسد همه ساكت مي شوند و استاد كار ش را شروع مي كند و بقیه با صلوات او را همراهي مي كنند . انجام ختنه بدون هيچ گونه امپول بي حسي و تشريفات ديگر انجام مي شود . كار تمام مي شود تبريك گفتن ها شروع مي شود و هر كدام از فاميل هديه اي كه مي تواند پول زمين گوسفند باشد تقديم مي كنند . مراسم جش با شام مفصلي دنبال مي شود و هنوز سفره ها را جمع نكرده مجلس بزن و بكوب بر پا مي شود و علاوه بر رقص هاي محلي نمايشهاي خنده داري كه در اصطلاح (شو بازي) خوانده مي شود انجام مي شود…. اين مراسم چند شب طول مي كشد و هر شب تعدادي از اقوام نزديك در آنجا ميخوابند تابچه خوب شود گفتني است اوايل كه بچه شروع به راه رفتن مي كند تنباني گشاد به او مي پوشانند تا راحت تر راه برود. قابل ذكر است كه در قديم تر ها چوبي را بين زانو هاي بچه گذاشته و دو طرف چوب را به زانوهاي او مي بستند تا پاهايش به هم نرسد و موجبات ناراحتي اش نگردد وامروزه نيز ميز كوچكي را روي پاهها وشكم بچه قرار مي دهندو كودك مانند كرسی در زير آن دراز مي كشد.
http://www.seghaleh.com/articles.php?article_id=10

ختنه در شعر:

در آن خانه سماع ختنه سور است
ولیکن با طهوران خانه خانه
بنا کرده‌ست شمس الدین تبریز
برای جمع عوران خانه خانه : مولوی
http://ganjoor.net/moulavi/shams/ghazalsh/sh2345/
گر اندک صلتی بخشد امیرت
ازو بستان کزو بسیار باشد
عطای او بود چون ختنه کردن
که اندر عمر خود یکبار باشد : انوری
http://ganjoor.net/anvari/divan-anvari/ghetea/sh183/
آمد به برم دوش یکی ساده پسر بر
وز مشک فروهشته دو گیسو به قمر بر…
چون ماه خرامنده ز در آمد و بنشست
رویش چو یکی مهر درخشان به نظر بر
ننشسته و ناگفته و حرفی نشنفته
کامدش یکی شیخ ریایی به اثر بر
دستار به صابون زده زانگونه‌ که‌ گفتی
پیچیده سرین صنمی ساده به سر بر
تحت‌الحنکش طوق‌زنان‌گرد زنخدان
همچون اثر ختنه بر اطراف ذکر بر
ریشش متحرک به زنخدان ز پی ذکر
چون توبرهٔ پشمین بر چانهء خر بر
القصه به صد وسوسه شیخ آمد و بنشست
دزدیده همی‌ کرد به آن شوخ نظر بر… : قاآنی
http://ganjoor.net/ghaani/ghasidegh/sh177/

فیلم و تصاویر

فیلم مراسم ختنه قاطبه
http://www.youtube.com/watch?v=qnBpd2gWC8I

تصاویر كارت دعوت ختنه سوران
http://www.pic.iran-forum.ir/images/zv5bt97l15w3vzjn8nrf.jpg

http://files.myopera.com/iliya85/2008/Iliya-Card.jpg

نظر شما چیست؟
xxxxxxxxxxxxxxxx

Meet Iranian Singles

Iranian Singles

Recipient Of The Serena Shim Award

Serena Shim Award
Meet your Persian Love Today!
Meet your Persian Love Today!