Advertise here

سود و زیان ملي شدن صنعت نفت

ملي شدن صنعت نفت در راستاي استقلال و آزادي مردم ایران و ارادۀ دولت ملی ایران بود که جنبۀ کلان آنرا تشکیل میداد. ایستادگی در برابر چپاول بیگانه که ابرقدرتی بود، جنبۀ معنوی بسیار بزرگی در تاریخ مردم ستمدیدۀ ایران به ارمغان آورد. ما ایرانیان بخود می بالیم که نخست بار توانستیم در برابر دولت جهانخوار بریتانیا بایستیم و دادخواهی بکنیم. مردم ایران تهیدست ... Continue reading »

رضا علامه زاده - ساواک , گلسرخي , کرامت دانشيان

کتاب «دستی در هنر و چشمی بر سياست» را رضا علامه زاده، نويسنده و سينماگر سرشناس در هلند، نوشته و بر جلد کتاب انگيزه اصلی خود را در نگارش خاطرات زندان، آن هم پس از گذشت نزديک به ۳۴ سال آزادی از زندان اين طور ترسيم کرده است: «اگر نياز و اشتياق نسل تازه را به دانستن از پرجنجال‌ترين پرونده سياسی حکومت شاه در دهه آخر سلطنت اش نمی‌ديدم و اگر روز به روز شا ... Continue reading »

رفراندوم مصدق قانوني بود؟

رفراندم دولت مصدق برای انحلال مجلس و ابقای دولت برای چه بود و چرا انجام شد و پیامد آن چه بود! ـ نمایندگان طرفدار مصدق در مجلس ۱۷ استعفا داده بودند و جلسات مجلس تشکیل نمیشد. دولت مصدق با مجلسی ناکارآمد روبرو بود که همگام با طرح فلج کردن دولت مصدق قدم بر میداشت. دولت مصدق را در منگنۀ دشواری قرار گرفته بود و با وجود تحریم اقتصادی و عدم فروش نفت و خال ... Continue reading »

میزگرد مجازی آلن ایر با روزنامه نگاران ایرانی

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امورخارجه جمعه ۹ فروردین برابر با ۲۹ مارس ۲۰۱۳ در یک میز گرد مجازی «هنگ آوت گوگل پلاس G+Hangout» با روزنامه نگاران ایرانی شرکت کرد و درمورد موضوعات مربوط به ایران گفتگو کرد. مجری برنامه: سیامک دهقانپور - سایر شرکت کنندگان: نگار مرتضوی از صدای آمریکا، دالقا خاتین اوغلو از شبکه ترند جمهوری آذرباییجان و امید معماریان ... Continue reading »

حسن نزیه - از سیاستمداران و وکیلان ایرانی

شادروان حسن نزیه ( ۱۳۰۰ ـ ۱۳۹۱ برابر با ۱۹۲۱ ـ ۲۰۱۲ ) از سیاستمداران و وکیلان استخواندار ایرانی بود. وی رئیس هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران در دولت مهدی بازرگان و رئیس کانون وکلای دادگستری ایران بود. نزیه ۱۰ روز پس از انقلاب ۵۷ در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان اظهار داشت که «تاسیس "جمهوری ایران" با تصویب مجلس مؤسسان درست است نه ایجاد "جمهوری اسلامی" با ... Continue reading »

خاطرات سالهاي ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۵ - عباس مظاهري, جبهه ملي و جماعت ضدبهايي (حجتيه)

عباس مظاهري درسال ۱٣٢٣ در روستايي به نام سرشگ در شهر نطنز زاده شد. در سال ۱٣۴٣ وارد دانشگاه شد. فعاليت هاي سياسي اجتماعي خود را در جبهه ملي و جماعت ضدبهايي (حجتيه) آغاز و در جنبش ۱٥ خرداد شركت کرد. وي از جمله بنيان گزاران حزب ملل اسلامي است. در پاييز ۱٣۴۴ در تهران دستگير و در بيدادگاه نظامي به همراه ٥٥ نفر از اعضاء و هفت تن از اعضاي رهبري گروه محاک ... Continue reading »

میراث مصدق

عباس میلانی، استاد علوم سیاسی و مدیر برنامه مطالعات ایرانی دانشگاه استانفورد؛ محمد امینی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ؛ و پیروز مجتهدزاده، پژوهشگر و استاد دانشگاه، در پاسخ به پرسش های سیامک دهقانپور، مجری برنامه افق از شبکه خبری فارسی صدای آمريکا، نظرات خود را پيرامون میراث مصدق ابراز داشتند. ... Continue reading »

 1  2  3  4  5