چارۀ کار انتخابات


Share/Save/Bookmark

divaneh
by divaneh
04-Jun-2010
 

با نزدیک شدن سالگرد انتخابات مروری کردیم بر آنچه که رفت و آنچه که شد. مردمی که ریختند توی خیابان و دعوای فامیلی راه انداختند و خرهای فامیل را مجبور کردند که عده ای از فامیل را بکشند. آنهایی که فریاد زدند که ای وای که رای ما سبز و سرخش قاطی شد و این اصلاَ انتخابات نبوده و انتصابات بوده. غافل از این که انتصابات بدون انتخابات نمی شود و برای هر انتصاباتی هم بالاخره یک نفر باید یک لیست را بگذارد جلویش و از روی آن انتخابات کند. تنها فرقش این است که به جای این که همه ملت وقتشان را پای صندوقهای رای هدر کنند یک نفر زحمت همه را می کشد. خوب این کجایش بد است؟

اما بعد از این همه نارضایتی وظیفه هر ایرانی است که راه حلی ارائه بدهد و ما هم به همین حکم ساعتها در بحر تعمق غوطه خوردیم و صدف پندار گشودیم تا بالاخره در شاهوار چارۀ کار انتخابات را جستیم و برایمان از روز روشن تر شد که حال که همه چیز مملکت اسلامی است انتخاباتش نیز باید اسلامی باشد و به جای دفتر و دستک و کاغذ و پلاستیک و مقوا، باید مثل صدر اسلام همه برویم و با خلیفه جدید، می بخشید رئیس جمهور جدید بیعت کنیم. همۀ خلایق صف می بندند و با احمدی نژاد دست می دهند. حالا اگر هم ملت خیلی عاشق صندوق است می توانیم احمدی نژاد را بکنیم توی صندوق و فقط دستش را از یک سوراخ بیرون بیاوریم. البته یک مسائل و مشکلاتی هم پیش می آید. مثلاَ چون جمعیت ایران بسیار زیاد شده و از جمعیت کوفه بیشتر است، ممکن است تا همه بخواهند دست بدهند چهار سال تمام شده باشد و دوباره نوبت نفر اول شده باشد و احمدی نژاد مجبور شود چهار سال دیگر توی صندوق بماند. یک راه چاره البته این است که عده ای را به نیابت از کاندیداها استخدام کنند تا به ملت دست بدهند و چه بسا که در این میان هزار دستان هم به نان و آبی برسد.

مسئله بغرنج دیگر را خانمها ایجاد می کنند، چون نامحرم هستند و نمی شود که با آقای احمدی نژاد دست بدهند. اما ممکن است بشود به استعانت چوب و تخته این کار را کرد. این خودش می شود یک مسئله فقهی جدید که فقیهان عالیقدر انشااله کمر همت به حل آن خواهند بست. تا صدور فتوای شرعی، بنا بر احتیاط واجب بهتر است که آن چوب از درخت انگور نبوده و غصبی هم نباشد. غصبی نبودن یعنی این که از آن چوب بدون اجازه صاحبش برای بیعت استفاده نشود و چون صاحب چوب درخت است یعنی این که باید از درخت اجازه گرفت. حال ممکن است که آن درخت دوست نداشته باشد که با شما حرف بزند و خیلی از درختها همین جوری بد اخلاق هستند. در آن صورت استفاده از آن چوب جایز نیست و به حکم ارجح باید که جامعۀ نسوان این کار انتخابات را بگذارد به عهده آنها که به شاخ و برگ احتیاج ندارند.

مشکل دیگر احتمال انتقال بیماریهای پوستی به رئیس جمهور جدید است که آن هم چارۀ آسانی دارد و می توانیم به هر کس یک دست کش یک بار مصرف بدهیم. یا یک دست کش چهار میلیون مصرف بدهیم به احمدی نژاد.

تنها اشکالی که باقی می ماند و ما راه حلش را نیافتیم همان چندگانگی زبان فارسی است که اگر فردا یکی گفت "احمدی نژاد چند دست داد تا رئیس جمهور شد؟" مردم چی پیش خودشان حساب می کنند؟


Share/Save/Bookmark

Recently by divanehCommentsDate
زنده باد عربهای ایران
42
Oct 18, 2012
Iran’s new search engine Askali
10
Oct 13, 2012
ما را چه به ورزش و المپیک
24
Jul 28, 2012
more from divaneh
 
divaneh

دوستان عزیز

divaneh


ما در این مدت از یک عده پرسیدیم و جواب دادند که ما با موسوی دست دادیم و صدای تشکر احمدی نژاد را از توی صندوق شنیدیم.

اکتابی جان،

 راه حل شما بهتر به نظر می آید. خدا را چه دیدی، یک وقت دیدی یک پشه مالاریا هم به آن صندوق نفوذ کرد.

چند شخصیتی عزیز،

نه قم خوبه نه کاشون   لعنت به هر دوتاشون. اگر بخت یار باشد این دو فامیل ریشه یکدگر را می کنند و آنجوری به دمکراسی می رسیم.

اری گرامی،

این راه حل شما و ملا نصرالدین عالی است اما می ترسم که هوا گرم باشد و مردم به کون خاره بیفتند و احمدی نژاد به ناحق برنده شود.

آقا داریوش عزیز،

واله آقا داریوش شما که غریبه نیستی، ما آمدیم به این خیال که احمدی نژاد داره دست میده اما ناکس یخه ما را گرفته می گه تا همه ملتو نگا... ول کن نیستم

.


aghadaryoosh

دیوانه جان

aghadaryoosh


دیوانه جان این بابا دستش به اندازه کافی‌ تو حنا هست، اینقدر این دست اون دست نکن، کارتو بکن و برو، خدا قوت  هفتاد میلیون تو این گرما منتظرند و تو نوبت. تا سالگرد تقلب هم وقت زیادی نیست. الهی پیر شی


Ari Siletz

معما چو حل گشت

Ari Siletz


مثل همیشه شیرین نوشتی‌ دیوانه. حال اگر منظور واقعا دست بود و نه عضو دیگری، ملاّ نصرالدین مساله را قرن‌ها پیش حل کرد. کاندیدا‌های مخالف دست خویش در نعنا کنند و احمدی‌نژاد دستش را در ماده ای خواباند مرکب از همان حروف ولی‌ یک نون و الف کمتر. بعد از رأی اندازی، و کفّ دست بویی ملی‌ عدد لازم حاصل میشود. شاید هم بشه گفت به دست میاید

 


Multiple Personality Disorder

مرسی دیوانهء عزیز

Multiple Personality Disorder


At the top the fight seems to be between two disputing families at the moment, one is in charge of the regime who is the all powerful, the other family was stipped of power but hasn't given up yet.  The path to democracy, independent of the disputes between the two families, seems to go through the second one.


oktaby

روش اسلامیها باید به خارج صادر شود چون خیلی‌ با صرفه و مختصر است

oktaby


جناب دیوانه، شاید مشگل چندگانگی فارسی با این تغییر حل شود: احمدی نژاد به چند نفر چند دست داد؟

شاید حتا بهتر باشد که یک جملهٔ سوالی دیگر بپرسید: چند نفر با صندوق یا بشکه‌ای که احمدی نژاد در آن بود تماس گرفته یا در آن نفوذ کردند؟ 

OKtaby