پیام آیت الله رضا پهلوی بمناسبت گرامیداشت روز جهانی زن


Share/Save/Bookmark

پیام آیت الله رضا پهلوی بمناسبت گرامیداشت روز جهانی زن
by Noosh Afarin
04-Mar-2010
 

هم میهنان عزیزم، زنان آزادۀ ایرانی،

هشتــم مـاه مارس، «روز جهانـی زن» را صمیمانــه بـه یکایـک شمـا شــادباش می گویم که در راه رهایی کشور از چنگال  ارتش اقوام ما « سطان علیشاه» دوشا دوش همراه و همرزم مردان کشورم هستید. با نگاه کردن کلیپهای حماسه ساز شما در یوتوب، اشک حسرت از چشمانم سرازیر میشود، و با خود فکر میکنم که چرا از داشتن مادر و خواهرانی چون شما محروم گشته ام. زمانی که شما بانوان کشورم در خیابانها  مورد ضرب و شتم قرار میگرفتید، مادر ژنتیکی من در مطب های دکتران جراح زیبایی سخت مشغول ستیز با پیری بود، و بعد از به اکران در امدن فیلم ان دخت سرزمینم که در گذشته چپی بود، مادرم از دیدن پوست آویزان چانه و گردنش چنان متاثر شد، که چند هفته بعد خود را به  چاقوی جراح سپرد و با تمام شجاعت پوست اویزان خود تحویل ان دکتر جراح داد.

حقوق آزادی بستر مساعدی را به دست می دهد که بذر رشد فکری و بلوغ عقلانی زنان در آن شکوفا می گردد. نه انکه مثل مادر ژنتیکی من که هنوز در سن ٧١ سالگی برای طیاره اختصاصی خود دلتنگ میشود و غصه میخورد که چرا مردم در خیابانهای پاریس و بخصوص شانزه لیزه او را نمیشناسند و برای او هورا نمیکشند. من قول میدهم که با دفاع از نقش والای حقوق آزادی زنان مورد علاقهء خود رسوم زن ستیزِی را برای انها پایان دهم. و در اینجا قسم میخوردم که مادر بی لیاقته نقاشی جمع کن خود را میبخشم و همچنین قول میدهم که با رسیدن به سطلنت، تمام نقاشی و وسایل عتیقهء جمع اوری شدهء او را در یک مناقصه برای چند ماه بفروش بگذارم، تا با بدست آوردن مبلغ هنگفتی از ان، برای تمام مادران شایستهء ستمدیده ای که با فروش کلیهء خود، برای پرداخت هزینهء مداوای فرزند بیمار خود، سلامت خود را به خطر انداختتد، بیمهء سلامتی مجانی تهیه کنم، و دستگیر انان باشم، البته اگر طرفدار من باشند.

متاسفانه حاکمین وقت بجای تعابیر امروزی و آزادیخواهانه از اسلام، مذهب را وسیلۀ ستم بر زنان و خصومت با حقوق برابر آنها قرار داده اند. (البته در مورد تقسیم ارث و وارثت، مشکلی در این رابطه نمیبینم، و در مورد چند همسری مردهای پولدار هم اضافه کنم که با اجازهء زنان آزادهء ایرانی هیچگاه مشکلی بوجود نیامد). نتیجه آنکـه به زنان ایــرانی فامیل درجه یک و دو سه نباید به چشم توده ای اسیر و در بند نگریست، و باید با هر طبقه بطور جدا برخورد کرد.

خداوند نگهدار شما باشد، ما که سرگرم کارهای مهم خود هستیم.


دبیرخانۀ ایت الله سیب زمینی رضا پهلوی
پنجشنبه 13 اسفند 1388
ایت الله رضا پهلوی


Share/Save/Bookmark

more from Noosh Afarin
 
rustgoo

آیا اوباما قدرت انرا ندارد که آن کارکاتوریستها را

rustgoo


I think the answer is "NO". And I hope that's exactly the kind of democracy we are after.


Noosh Afarin

captگرامی؛

Noosh Afarinاگر به خاطر داشته باشید، از شروع تا امروز دائماً بینش و باورم مورد تهاجم تنی چند بوده، و تاکنون صدها بار فحشنامه و تهمتهای های مختلف و گوناگونی را از سوی اراذلی که مثلاً خود را آزادیخواه و میهن پرست می خوانند دريافت کرده ام ؟! بیشتر اوقات سکوت اختيار میکنم و پاسخی نمیدهم، شايد هم اين پاسخ ندادن من باعث شده که عده ای خيال کنند که هر غلطی که دلشان خواست می توانند انجام دهند.
 
از کدام درد باید نالید؟ بعضیها هنوز نفهمیدند که من در مقابل اين بی فرهنگی ها و ترور شخصيّت بسیار مقاوم هستم و بعنوان يک انسان در وحلهء اول و بعنوان يک زن ايرانی، ايستادگی با اين اوباشگری ها را بر خود يک وظيفه ی انسانی و ملی می دانم، و درجایی رشد کرده ام که قدرت دفاع از خود و دیگران را آموخته ام. با هر کسی هم به زبان خودش با او سخن میگویم.

 آزاده بودن آموختنیست، برای مثال: امروز اوباما، بعنوان یک رئیس جمهور، جزء مردان قدرتمند این کرهء خاکیست و میشل بعنوان فرست لیدی، مورد توجه دنیاست، چندین عکس و کاریکاتوری که در رابطه با به تمسخر و کوچک کردن انها در ذیل گذاشتم، نشانگر داشتن آزادی اندیشه و اعتراض به روسای با قدرت این کشور است. آیا اوباما قدرت انرا ندارد که آن کارکاتوریستها را به نوعی گوشمالی دهد؟ لینک کارهای اعتراض به دولت اوباما را بدان خاطر در اینجا گنجاندم، که شاید تلنگری باشد بر خواب خرگوشی بعضی ها  مثل جمشید و همفکران او، که برای آزاد اندیشی خود دسته گل و کارت پستال میفرستند تا به خود تبریک بگویند، اما بویی از آزاده بودن نبرده اند.

ممنونم از اینکه طرفدار آزادی اندیشه و قلم هستید.
خدا حافظ ایرانیان و سرزمین ما باشد.

 

//forbiddenplanet.co.uk/blog/wp-content/uploads/2008/07/Barack%20Obama%20cartoon%20New%20Yorker%20Barry%20Blitt.jpg

//1.bp.blogspot.com/_m6BE08s5Fkc/SMhXr32PyxI/AAAAAAAAAR0/4nt7Bjb4678/s400/michelle-obama-pig.jpg
//www.toonpool.com/user/2219/files/michelle_obama_345945.jpg
//www.agentpolitics.com/images/obamas-front-cover-caricature1.jpg
//www.toonpool.com/user/3404/files/michelle_obama_609875.jpg
//www.faithmouse.com/Michelle_Obama_nude.jpg
//www.blackcommentator.com/357/357_images/357_cartoon_happy_2010_from_obama_latuff_small.jpg
//hackcartoonsdiary.com/wp-content/uploads/2009/02/obama_cleans_up_cartoon.jpg
//3.bp.blogspot.com/_FqQEHPUq6Zc/SqW056vggjI/AAAAAAAAJIQ/9y0smMrjUU4/s400/michelleobamapumped.gif
//cagle.com/working/080220/brookins.jpg
//www.blackcommentator.com/328/328_images/328_cartoon_obama_yes_we_can_small_over.jpg
//www.rawa.org/temp/runews/data/upimages/cartoon_peter_brookes.jpg
//filipspagnoli.files.wordpress.com/2009/11/michelle-obama-ape.jpg

 

 

 

 

 


divaneh

That's the point Captain

by divaneh on

He hasn't done anything captain, that's the whole point. Not many can see him at the helm in the future Iran and that is why people like me get so surprised to see so many articles attacking the bygone dictatorship when we are suffering a much worse regime that is currently destroying our country and society.

I agree with you that if we cannot have a free say about anything that we wish without falling out and resorting to foul language and personal attacks, then what hope do we have for a united future Iran.


capt_ayhab

enlighten me please

by capt_ayhab on

I am most certain that we all claim to be the most liberal this and that and if we were ever PLACED on power in Iran we are going to do that and this and Iran is going to be the FERDOUS E Barin of all this and that because WE are the ONES.

BUT why is it that no one can dare to have  a satirical piece about SHAZDEH[yours that is] jun while everything  else is a fair game?

Tell me please, What the dickens this 45 year old boy has done so far that you people are so much muusss mussing after his dropping?

What is it that we have come to be?

 

-YT 


Hovakhshatare

نوش آفرین، شما هستید که زبان خود را نمیدانید

Hovakhshatare


و مثلی‌ استفاده می‌کنید با لغات رکیک. صدها مثال دیگر میشود زد که مفهوم و منظور شما را بدون فحاشی می‌رساند. شما منظورتان فحاشی بود و کردید. همانگونه که اشاره کرده بودم و با این جواب خود دوباره ثابت کردید شما دقیقا خود را در نزار عموم گذاشته‌اید. دوباره هم ثابت کرده‌اید که بی‌ فرهنگ هستید. شما بودید که بدون فکر و نسنجیده مادر خود را وسعت فحاشی خود به صحبت کشیدید. اگر آشنایی با فروید داشتید شاید می‌فهمیدید که شما خود را با کلام خود و ربط مادر محترم و اخلاق ایشان به تمام افراد زمان شاه اینگونه خود را سکهٔ یک پول کردید. ولی‌ نتیجه و جواب آن را نمیتوانید هضم کنید. حتا نحوه و لحن این جواب شما هم همانی است که قابل پیش بینی‌ و انتظار بود. ولی‌ بر طبق جای پایه شما انتظار از این بیش نمی‌رود.

شما اگر گوش شنوا یا انصاف داشتی پند‌هایی‌ که سوری و کسان دیگر دادند هم شاید شنوا میشدی. در این بلاگ و جوابهای بد تر از خود بلاگ، فقط خود را دوباره به نمایش گذاشتید و ثابت کردید که فحاشی شما نشان شخصیت کیست و صفات چه کسی‌ را میشمارد.

آفتاب آمد دلیل آفتاب


Holden Caulfield

Say it like a man, after his barmitzvah :))

by Holden Caulfield on

I hear you COP; the whole world should go Hebrew.LOOOOL


Cost-of-Progress

Yeah....right, IRAN will prevail

by Cost-of-Progress on

I think not. Look at all the venom here.

Are you all longing for us to be  be speaking Ay-rabic in about another 30 years?

 

 

____________

IRAN FIRST

____________


Noosh Afarin

The Phantom Of The Opera جان؛

Noosh Afarin


 

سپاسگزار از مهر و کامنت شما، میدانم که کلام شما جگر ذلیخایان رویال مرده پرست را نشانه میگرد.
شاد و پایدار باشید.

 

 

 

 

 


Noosh Afarin

Hovakhshatare

by Noosh Afarin on

 


قبل از هر چیز متأسفم که با زبان مادری خود بیگانه هستید. گوه گنجشک یتم یک ضرب المثل قدیمیست و یعنی بی ارزش، بی بها ، خار و پست. کسی مسئول احساسات جریحه دار شما نیست، جز خود شما. اگر در دورن شما تضادها با شما همزیگر نبود، با دیدن یک عکس و متن بلاگ که گویای واقعیت وجود فرح و پسرش است، دستخوش بی اعتباری نمی شدید!  آیا تا به حال ازخود پرسیده اید که طرفدار مردم ستمدیده هستید و یا انکه وطن پرستی را  فقط در حد سنگ و کلوخ و دشت و صحرا و جنگل و کوه و بيابان و دره و کوير و دریا،و بدون مردمانش پرستيدنی میدانید؟  شما در کمال خونسردی وقتیکه شاهد بی احترامی به ملت ایرانی که سنگش را به سینه میزنید، از کنار گفتهء آن گوه گنجشک یتم که ایرانیان را ملت الاغ خطاب میکند، به راحتی رد میشوید، و شاید لبخند رضایت بخشی نیز بر لبتان نقش میگیرد. و بعد  بلاگ من که بسیار مطمئن هستم فرقی مابین رضا پهلوی و رفسنجانی بوقلمون صفت نیست، شما را بسیار رنجانده  و ناراحت میکند. بینش آزادیخواهانه شما همان حال یک بام و دو هواست.

مطلب دیگری که باید متذکر بشوم؛ اینستکه شما چنان زبون هستید که در نزاع های سياسی، وارد مسائل شخصی خانوادگی شده اید و گ* * بزرگتر از دهان خود خورده اید که پای خانوادهء مرا به میان آوردید، این نیز ثابت کننده بی فرهنگی و بی شرافتی بیش نیست. شيوه و کردار اوباش جمهوری اسلامی نیز چنین است. این را بدانید، که تا کنون در برابر هر عربده کشی و فحاشی و لجن پراکنی افرادی چون شما و دوستانتان ايستاده ام و پس از اين نيز چنين خواهم کرد.

 

این پیام نیز از طرف رویال فملیی برای بوگیر است!
//207.199.174.56/img/PvJFfwnQEk_boogers-hand-picked-by-royal-appointment.jpg

 

 


Souri

I didn't see your second post....

by Souri on

But be careful :)

You know the rule of the Third time ! LOL......

You can post your second comment now, I'm at the site for a few minutes. Then post it right away, I promise that the moderator will close his eyes for a minute or two :)

See? I've never been blocked and it happened very rarely that my comments been deleted. This is the fruit of being  civil!

My voice stay there for a long time (or forever).

But your voice doesn't!


Peter Pan

I thought I was alone in my Neverland; Souri

by Peter Pan on

A weird feeling tells me I'm only an inch away from being permanently blocked, after having my two comments addressed to you deleted.

Please enjoy your civilized, and conciliatory vision. 


Darius Kadivar

Sargord Jaan From One Blunt Iranian to another ... ;0)

by Darius Kadivar on

Not everyone betrayed King and Country for a bunch of Arab Parasts Vatan Foroush and swore Allegiance to that Arab Sickle you replaced on our National Flag.

It's Time You Retired from the Army.

But No worries We can always Replace You by a Real Patriot ... Someone Like Her for instance upon Restoration (faced Blurred in video for her protection) :

//www.youtube.com/watch?v=KH8Pt16FRnU

But No Worries I promise not to shoot You for your Treason. Only Strip You from Your Medals and Rank and Break Your Sword. You know Like Dreyfuss ...

//www.youtube.com/watch?v=XFAUW0qbBfQ

 Would you mind exile ? Somewhere like Devils Island ?  Or How About Israel ? That would be Humiliating a Punishment for an IRI Stooge like you. But Your Family Can Join You too if you wish. 

LOL


Souri

Where's Peter Pan's comment?

by Souri on

What happened to his post addressed to me? Did he remove it voluntarily or did someone else delete it?

I wish you would let it stay. I don't see anything wrong with that kind of comment. Please next time be more moderate in your moderation :)


AMIR1973

Darius Mazdak

by AMIR1973 on

Dear Darius,

As you may know, the IRI is a cancer. Cancer has the ability to metastasize. Currently, there is one such metastasis residing in Ohio named Mark Pirooz. He goes by Sargord Pirouz on this website and Mark Pyruz or simply Pirouz on other websites. He speaks little Persian and claims to be half-Iranian, half-American. He is an IRI cyber groupie, and like all such groupies on Iranian.com, he doesn't live in the Islamist paradise. Rather, he lives as a cancer in the heart of Sheytan-e Bozorg. He doesn't see the irony of supporting a murderous regime led by a cleric who is the earthly representative of the Twelfth Imam, and yet speaking of an "anachronism". Darius, this is the cancer that you are dealing with here. Just thought you should know. Take care. 


Souri

Timid?

by Souri on

You are wrong, either because of your low level of knowledge or you low level of "life style".

I am not timid! I am respectful!

And this is something more applicable in the civilized world !


DariusMazdak

Sargord

by DariusMazdak on

Sargord, you don't really believe that the right side of history is the IRI and its thugs, do you? 


Souri

Presentation is everything

by Souri on

Noosh Afarin,

We had the same discussion in the past. I know you don't value my opinion, but you need to hear it again. I am against Monarchism. I don't approve Pahlavis in general. But I believe that we should give credit where it is due.

Having said that, in dealing with your readership, you are not fair! You expose your opinion in a very bad manner and when you get the worse reaction to it, you accuse people of being "chomagh dar" and "chagoo kesh" and this and that. They may be or not be what you call them, I don't know yet. But one thing I'm sure of, is the fact that you provoke this bad reaction to yourself!

As I always said, you have some valid points, but your approach is wrong! You present your political opinion in a very low-level way, and when you get the due reaction to your presentation, then you get mad and you accuse people of being "insulting" and low-level!!!

You present RP in a ridiculous picture and write something which has no valuable base, politically speaking! The face lift of his mother, has nothing to do with his qualification as a political leader.

In order to get a serious, sane and solid opinion, you must first present your own opinion in the same way: Serious, sane and solid!

You first insult and then express your opinion without giving any base or argumentation. This is not what we call " A political argument"

This is only "fahashi" and there's no surprise that you get "fahashi" in return! Then you accuse people of using their pen as a knif?

Then how do YOU explain what you just did with your pen? If it was not a knife, then what was it?

You come to the public, with insult and mockery and humiliation for their belief and you get upset when they return it back to you?

How about changing your approach? How about staying civil in the political debate? Where do you think you will lead our disunited nation, with this kind of "Nabavi photoshop style"  approach?

Contrary to what you said, this is your approach which is very similar to the IRI rules of lying and accusing and insulting others without giving them a room for freedom of expression.

I would suggest you review your political approach dear. Otherwise, you will always reap what you sow, means: HATER!


Sargord Pirouz

Darius

by Sargord Pirouz on

Your path is obviously an unfulfilling one, Darius. The past is gone and irretrievable. And the future of restoring this bygone anachronism is prohibited.

Such a total disconnect, shared by many here in different forms.

How I wish I could impart the harmony of motherland connectedness upon you. But it cannot be. And so you are condemned to live out the rest of your life, merely reflecting in a condition of lamentable disconnect.

(Sorry to be so blunt, Darius) 


Darius Kadivar

And Here is a Second Intermission Sponsored by a Green ...

by Darius Kadivar on


Anonymous Bugger

جناب مستطاب داريوش خان گرامی

Anonymous Bugger


 

 

شما که با اين جماعت اهل بيت اليومه کلنجار ميرويد و زبانشان را خوب ميفهميد پس ما را ملطوف کرده پيغام مرا به ابدارچی حوزه, حاج, فتح الله گووز تو اپرا  برسانيد که

حجی ده خراب کردی که عبا و عماٌمت از زير کرسی پيداست ,لخی جمع و جورش کن تا ملت دم خروس رو نديدند .


Darius Kadivar

Since When You IRI Apologists discovered Virtues in Secularism ?

by Darius Kadivar on

Excuse me I just have to add an intermission ...

//www.youtube.com/watch?v=R6dm9rN6oTs

LOL

 


The Phantom Of The Opera

دو کلمه هم از مادر عروس...

The Phantom Of The Opera


 

 

 

خانم یا آقای نوش آفرین


اجازه میخواهم حسن سلیقه تان را در مونتاژ تصویر، پرداخت موضوع و
انتقال پیام ارج نهم. تشبیه نوهٔ رضا میرپنج به آخوندک رفسنجانی حاوی
حقیقتی تاریخیست که گذشت زمان آن را بر ملا خواهد کرد. به قول معروف چیز
نفهمی "فرح پهلوی" که خود مثنوی هفتاد من کاغذ و شاید به تعبیری یکی‌ از
از اساسی‌‌ترین عوامل نگونبختی امروزه ماست را به درستی‌ به تصویر کشیده اید .


اطمینان دارم، که حملات جبههٔ پوشالی، وطن فروش، سود جو، و طبیعتأ
بزدل "پهلوی چلبی" بهترین و مؤثّر‌ترین عامل، جهت دلگرمی، پشتکار و
خستگی‌ ناپذیری من و شمای نوعیست.


جبههٔ به اصطلاح سلطنت طلب که تمامی تلاش خود را جهت قلب واقعیات
تاریخی‌ به کار گرفته است، آگاهانه و مذبوحانه از کنکاش در فلسفهٔ وجودی
نوهٔ رضا خان طفره میرود.


خانواده فاسد، مفتخور، بیسواد و سطحی پهلوی که از سال ۱۳۳۲ جیره خوار
کانونهای قدرت در واشنگتن بوده، هنوز هم معطل گوشهٔ چشم فلان سناتور
آمریکاییست.

The Pahlavis, all mullahs, and all public figures associated with the Green Movement  must disclose the source and the amount of their wealth/income.


Anonymous Bugger

وليده اهل بيت فتواش به گنجشک يتيم هم رحم نميکنه

Anonymous Bugger


 

 

تو خود خوان حديث مفصل ز خودمنتخب کوکب انسانيت و ازادی . به سبک وليده مشروع و نان و نمک خورده و طهارت مغزی ديده  رژيم ولايی يه من روضه خونی کرد, ولاکن جواب پرسش مودبانه اين حقير را نداد که چرا توبه اق سيد حسين  و شراکت در نسل کشی حلال و توبه اق رضا برای کار نکرده باطل. البته سنگدلی که به گنجشک يتيم رحم نميکنه به رضا يتيم :)هم رحمی ندارد.

لهذا فی المنقوله سابق, کار اين خانم حديث حجيه خانميست که روش نميشد اشکارا قربون امام راحلش بره و پس بنا بر مصلحت فحش و بد و بيرا نصيب دشمنان و عدوان امامش ميکرد که دق دليشو خالی کنه. منافقون رژيم ولايی ديگه مثل گذشته تو روز روشن سينه زنی امامو نميکنند ولی سوفيستيکيت شده به اسم مخالف به دشمن امام گير ميدن.

بعلاوه . توجه شود به حسن انتخاب عکس حجيه خانم که دو تا از دشمنان مرادش سيد علی را با يه تير دو نشون زده,شيخ رفسنجانی و اق رضا . اگه راست ميگی چرا رضا رو فوتوشاپ نکردی رو منبع شر سيد علي. 


Darius Kadivar

Marge Know Your Limits ;0)

by Darius Kadivar on

Told You before and Telling You Now Marge Jaan ;0)

//www.youtube.com/watch?v=LS37SNYjg8w

Besides Monarchists NEVER Advocated WAR On Their OWN Country !

That Distorted Argument not to say Pure Lie Used and Abused By YOUR Joon Joon Trita Parsi and his pseudo Iran Experts ( all of whom happen to belong to an Islamic Think Tank with the same common view: From the Sadri Brothers, Mohamed Sahimi to Hamid Dabashi ALL with no exception hate the monarchists ) is an Old Record ! :

//www.youtube.com/watch?v=WFo1TR0Tq50

You Truly Live in LA LA LAND thinking that on an international scale political dillemas can be boiled down to Good Vs Bad !

No Wonder Your Such a Fan of Shirin Ebadi and her Naive support for the same clowns who have done all in their power to maintain the IRI regime in Power only to change course once they realized what this regime true nature is all about.

Ebadi having lived in Iran all her life has an excuse. YOU IRANICANS DON'T !

She thought that the NIAC people and all these Islamic Scholars in Washington, NY or California trying to help the Reformists in Iran were her friends and had the Iranians Best Interests on their minds.

The Khatami Era Brainwashing and the World Cup was trying to give Iranians abroad a new image of tolerance and YOU IRANICANS of All people fell for it.

Typical NAMAK NASHNAS Syndrom that has been cultivated and encouraged over the past 30 years by ALL those who hated the Pahlavis and wanted to see the Islamic Revolution reach it's level of Maturity ( like let's say the French Revolution) and see the victory of their Revolutionary Ideals.

Not only Iranian.com but nearly all other Websites ALL run by People hostile to anything that represented the Monarchy played the game too. How many IRI Apologists have benefitted from Huge Publicity in universities, Diaspora Websites to Bash the Monarchists and present the Exiled Opposition as War Mongerers and putting in the same basket the Cult Ridden MKO with the Monarchists, Secular Republicans, Constitutionalists etc only to blur in YOUR Mindsets that they ALL were Evil and Wanted to See Iran Bombed to Smitherins with the Evil Reza Pahlavi spearheading all this ?

Well It ALL Proved Biaised and Simplistic. And Trita Parsi and his organization's Credibility has been critcally harmed by His One Sided Behavior.

Hagesheh Olagh ! Like the Rest of YOUR IRANICAN Namak Nashnases ...

//iranian.com/main/blog/darius-kadivar/satire 

As for the Monarchists they can at worst be blamed of incompetance but Not treason.

We should have indeed focused on organizing ourselves more efficiently both in terms of Public Relations and media TV and online networks rather than relying on some Bazari LA TV's to publicize for us while hurting our cause more than anything else.

I don't hold it against them. Trita Parsi does not have a Fatwa on his life or saw family members executed by Death Squads of the Islamic Republic so in his LA LA LAND World he thinks Politics is a game or academic intellectual passtime. I hope Trita enjoyed his foreplay with the Islamic Republic's Ambassador at the UN headquarters before switching sides since the Post Election Protests ....

You people have been unjustly blaming or dismissing Reza Pahlavi by Pure Jealousy or your own hatred for his father's shortcomings.

He was born into Royalty and Young when the Revolution happened and in the early 1980's just like all of us he could only witness helplessly that his entire World was crumbling apart and had to try his best to make sense out of his life and at the same time make some sense out of all this and try and figure out what people expected of him and how he could find ways of uniting the opposition.

It was not only an uneasy task it seemed even impossible in those years where the mere mention of the Pahlavi name in the Foreign press was seen with suspicion because the Revolution had triumphed and ALL the Left Wing Propaganda against the Shah's regime before and after the Shah's fall had reinforced the image of the Pahlavis as a corrupt, cruel family.

ALL the KOSEH SHEHRS that were said on them prevailed after the Revolution in most people's minds both inside and outside Iran.

How many of you sobbed when Shapour Bakhtiar was assassinated in the suburbs of PAris ? Or Oviessy or Shahriar Chafig in the suburbs of Paris ?

CERTAINLY NOT Trita Parsi hardly 5 years Old and hardly Speaking Persian when he left Iran ( even when he left his family left with a Pahlavi era Passport prior to the Revolution) ...

The Opposition had to be built from the rubble left by the Revolution and the Reign of Terror of the Mullahs did not spare Anyone !

The Nojeh Coup and other similar operations were denounced through treacherous spies and double agents.

Anyone who was in a position to give proper advice or help the Pahlavi cause were killed in Cold Blood !

And YOU People whose Lives were Hardly affected except having to live in exile have THE NERVE to criticize Reza PAhlavi and Belittle him on Every Occasion.

Call it whatever You Want For me that is simple Treason !

In in MY Book at least ( and I don't care what others hypocritically  may think on grounds of Political Correctness ) Most of YOU IRANICAN NAMAK NASHNAS are Traitors to Both King and Country !

Even Mossadegh Would be Ashamed of Your Behaviors after all these years.

Even Your Own Parents would or Should Feel ashamed of Your Behaviors in discouraging any attempt to overthrow the Mullahs who have brought to our country Nothing But Death and Misery.

Khejalat Ham Khoub Cheezeyeh !

I don't consider myself a Democrat but a Patriot. You can always enjoy democracy in a foreign land but to establish it in your own country you need to first Love that land. Democracy is Not achievable by throwing patriotism in the dustbin.

I grew Up in Pahlavi Iran. At School we would proudly chant the Pahlavi Anthem as our National Anthem and Not the Ey IRan that has become tredy ever since and that even the Pahlavi's use it as their own Antheme now, no doubt by Political Correctness. I respect both Anthems But I grew Up respecting the PAhlavi Anthem and Will Remain Loyal to that Imperial Anthem whether it is popular or not.

In Short

I BELIEVE IN KING AND COUNTRY :

FOR KING AND COUNTRY: Fereydoun Farrokhzad Last Concert Before Assassination (1992)

Others can think otherwise and Like This Stupid Lady and continue and insult us or the person we consider as our legitimate King by assimilating us to SHIT !

I couldn't Care Less.

I consider her worse than SHIT I consider her and her likes as nothing less than TRAITORS !

They are Insulting the memory of an entire generation of people sacrificed in the name of their King and an Institution that shaped and defined our nation for more than 25 centuries for better or worse including our language and litterature:

The Beirut Shahnameh

I say that all the more comfortably that I'm Not a Political Correct Person. I am not a politician nor Running for Office ! I have the luxury of Speaking my Mind without the fear that what I say or do can have a consenquence on how people would or not support me.

Reza Pahlavi whom I call Crown Prince and Wish to see him King in My Country doesn't have that Luxury that Me, Khanoum Niloufar or You Marge Have.

He has to take into account what people say or may think of him because that is the case of ALL public figures be them politician or not.

It also reflects on his own family. In France there is a word called "Droit de Reserve".

Even a President has to be careful about what he says or does. Does that for that matter make him a hypocrite ?

Should I start Hating Reza because he has a beautiful Wife I would love to F...CK in my fantasies or for Real if given the chance ? or make fun of his belly, bad teath or Big Nose because I am jealous of his personal life and happiness ?

Yanni Cheeh ?

Even seeing Shirin Ebadi as President regardless of he political shortsightedness has become a Pretext for You guys. You are not even genuine Republicans. You are Nihilistic in every approach you have towards Your countries historical identity.

No need to call Shirin a Midget or undesirable in Bed for any man my age.

Akheh Yanni Cheeh ? You reduce Everything You see about the monarchy or Reza Pahlavi to petty arguments of no relevance with the reality of what as a nation we are going through. And that is a Calamity that befell on us due to a tragedy 30 years ago and a mutual misunderstanding between the nation and it's establishment and not just it's ruler.

We are a Nation of Kings ! THAT IS A FACT !

It does not mean we have to live in the Past nor should seeing and hoping to see our country become a Democracy be a pretext to live in Self Denial of What we Are as a Nation.

In Short LIVE AND LET LIVE !

And that applies not just to you, your personal ideals and hopes but also to Reza Pahlavi whom I consider as My Crown Prince and his beautiful Family whom I consider as Iranians with a Right to see and live in their country and contribute to it's ressurection in their own capacity after this Dark Parenthesis called the Islamic Republic and it's Illegitimate Turbaned Dynasty that has lasted too long in order to see it as a Free, Democratic and Prosperous nation !

And Mind avoiding the "GOH" dropped by NA on the Doorstep of this excremental Blog of hers when You leave it .

JAVID SHAH !

Best,

DK

 

 

 


I Have a Crush on Alex Trebek

Nice touch Darius

by I Have a Crush on Alex Trebek on

Like most American politicians who are grasping for a way to prove they are pro-war, Reza should use his wife and daughters. Scott Brown did this. Forget about real work or experience. Wife + kids! This is an old formula and it's empty. Nice try. 


Darius Kadivar

Surrounded by 3 daughters and a beautiful Wife RP is qualified

by Darius Kadivar on

To Speak to and about Women ...

//iranian.com/main/blog/darius-kadivar/crown-prince-reza-pahlavi-interview-austrian-newspaper-english-translation

Unlike our Closet IRI Apologist NA ...

For I am sure He has his share of headaches with Female Demands on a daily basis. LOL

By the Way did you realize that her initials are the mirror image of AN ?

I guess it runs in Her family ... LOL

Make Sure not to stumble on Her "Goh" ...

//www.youtube.com/watch?v=ClzgWqyFMMQ

 


Hovakhshatare

your last response starts with "Goh(shit)"

by Hovakhshatare on

I'm not a fan and still offended by your blog. Having attacked a person who never held power to a known crook/criminal Rafsanjani; you proceed with a wholesale attack on just about anything that is not agreeable to your attack by using a vitriol that is toxic even to the eye. And continue to classify all into what is quoted from you below. Furthermore, you expose potential causes of your bitterness, worldview and apparent issues per you and your "genetic" mother's past and present relationship. Then you put the final touches by covering it all with the umbrella of free expression using


 "گوه گنجشک یتیم"

"هر ليچاری را که به ذهن بسته و کوچک‌شان می رسد"

"قلمشان به بعنوان دشنه استفاده کرده و عربده کشی میکنند"

"اين عناصر بدنام و بد سابقه"

 "به ديگران تهمت میزنند، و مخالفان سياسی خود را فحش باران میکنند"

 "فحاشی و ترور شخصيت"

"ما غافلند که بی‌نزاکتی، فحاشی، عربده کشی و چاقوکشی و بیشخصیتی" 

 "ضد انسانی و اخلاقی و ناپسند است"

NA, You have perfectly exposed and described yourself

**** 

 In your other response your unwitting majesty proceed to do what your title word suggests to the former Queen. I have seen much on Farah and see no validity in your comments. Certainly films and documentaries reflect the biases of those who make them. One could readily apply the same comments to you as much to you as to Her. Because it is nothing but hurling innuendo and putting her down and belittling her. That is certainly no proof of intellect on your part. Your conclusion based on Farah and extrapolated to RP does not follow logically, and it certainly foretells of what RP will do in the future. In other words he is guilty, incompetent and dishonest and ..... in a future that you are able to predict by equivocation. All of this while the enemy within is destroying Iran.

Here again, you have perfectly exposed and described yourself
Noosh Afarin

هیچوقت به گوه گنجشگ یتم ، اجازه نشان دادن حد و مرز به خود را نده

Noosh Afarin


 

با خواندن تعدادی ليچارنامه از سوی مدعیان راه  آزادی ستاد سیب زمینی آیت دولا رضا پهلوی و دوستانشان که مثلآ برای«رو کم کنی» بود، و لابد هم به رسم تلکه گيران چاله ميدان و باج گیرانی همچون شعبان بیمخ، برای نشان دادن تيغه ی تيز چاقوی خود، به یاد گفته ای از پدربزرگم که نیم عمرش ارتشی بود افتادم، که بما پند میداد و میگفت: هیچوقت به گوه گنجشگ یتم ، اجازه نشان دادن حد و مرز به خود را ندهید.

 طرفداران دوران از هم پاشیده پهلوی که در زمره ی کسانی همچون نوچه های شعبان بیمخ = (انصار حزب الله و بسیج) هستند، به محض شنيدن و يا خواندن هر جمله ای مخالف مرام و باور خود، فوراٌ از روی نفخ شکم، هر ليچاری را که به ذهن بسته و کوچک شان می رسد بر زبان و يا بر روی کاغذ و بلاگها می آورند. آنها از قلمشان به بعنوان دشنه استفاده کرده و عربده کشی میکنند، به ديگران تهمت میزنند، و مخالفان سياسی خود را فحش باران میکنند و خلاصه سعی میکنند با چاقوکشی قلمی و نسق گيری، تهدید کردن، همانند «ساواک» و «واجا»، هر صدای مخالفی را خاموش کنند.

اين عناصر بدنام و بد سابقه که از سال ١٩٥٣ بارها امتحان داده ،و هر بار هم رفوزه شده اند، خود میدانند که ایرانیان درون و برون مرز، باور سياسی و يا حتی خود انها را  هم به پشیزی قبول ندارند. انتقاد و قبول نداشتن شخص و اشخاص سیاسی و مذهبی، و حتی رد کردن تمامی کتابهای مذهبی و پيامبران و هر چيز ديگری در اين جهان، ازمهمترین حقوق هر کسی در يک جامعه ی سالم و آزاد است. اما آشفته دلان متزلزل دیکتاتور طلب، افردی را که بر خلاف باورهای پوسیدهء انها قد علم کنند، به جرم بيان ديدگاهشان، آماج هتاکی و ترور شخصيّت قرار داده و شروع به نشان دادن چهرهء واقعی، و آزادی خواه خود میکنند، که دوباره در این امتحان بعد از ٣١ سال غربت نشینی در کشورهای دمکراتیک، دوباره رفوزه میشوند. و چه زود خود واقعی را به معرض تماشای عموم میگذارنند، و چه خنده دار میگویند: چون ایران بدون دیکتاتور نباشد، تن من مباد!

حمايت کنندگان وکسانیکه از حمایت کنندگان آیت دولا  رضا پهلوی هستند، به اوباشگری و کسب پررونق شرف فروشی خود مشغولند، و کلاً از مرحله پرت هستند و از روی ناآگاهی، بی انکه حتی خود نيز بدانند، در برابر مخالفان فکری خود، تمامی رفتار و کردارشان درست بسان چاقوکش های همين رژيم حاکم بر ایران است که ادعای مبارزه با آنان را  نیز دارنند. این افراد در بیشتر موارد حتی هزاران بار هم شرم آورتر رفتار میکنند.  مضحک است که اين سینه چاکان دل کباب، خود را ميهن پرست و آزادی خواه هم می پندارند. انها، خيال می کنند که فحاشی و ترور شخصيت، فقط از جانب عوامل جمهوری اسلامی کاری زشت و ضد انسانیست.  اما غافلند که بی نزاکتی، فحاشی، عربده کشی و چاقوکشی و بیشخصیتی، چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی طرفداران آیت دولا رضا پهلوی، اعمالی ضد انسانی و اخلاقی و ناپسند است.  ماهيّت سرگین به هیچ وجه بستگی به مکان آن ندارد! مگر می شود گفت که کثافت، در جايی کثافت است و در جای ديگر پاکيزه و حتی قابل نوش جان کردن؟  آزادی راستين در گروه آگاهی راستين است، مردمی نادان و از مرحله پرت که  عمری در مقابل بت خود  تعظیم و دست بوسی میکردنند، نمی تواند معنای آزادی را بفهمند.
 دیکتاتور طلبها که جمهوری اسلامی را بی فرهنگ و وحشی میدانند و شب و روز از انسانيت، اخلاق، شرافت، ايراندوستی و آزادی دم می زنند، خود کوچکترين شناختی هم از ماهيّت اين واژه ندارند. از اينروی هم، نمی دانند که خودشان نيز دقيقاً از جنس اوباشان همين رژيم کثیف بوده و در عمل هم، هيچ تفاوتی با لباس شخصی های لات و بی فرهنگ و چاقوکش جمهوری اسلامی ندارنند.

 

و با تشکر ازکامنتهای دوستانی که به واژهء آزادی بیان احترام میگذارنند. 

 

 

 


Noosh Afarin

مریم جان،

Noosh Afarin


 


من عقیدهء دیگری در رابطه با  (woman's emancipation) زیر چتر رضا خان و پسرش دارم. و اما موضوع بلاگ من در رابطه با جرمهای پدر و پدر بزرگ رضا پهلوی نیست، شما اگر فیلم مستند « ملکه و من» را که توسط ناهید سروستانی تهیه شده بود، دیده باشید، به عمق پوچ بودن و فلسفهء سطحی نگاه کردن فرح دیبا به زندگی پی میبرید. کسانی که در دوران انقلاب هم سن من بودنند، به اقتضای سنی، قوهء شناختی از خانوادهء پهلوی نداشتند. در تمام دوران زندگی در خارج از ایران کسی مستندی که بیانگر شخصیت او باشد را به تصویر نکشیده بود. مصاحبه های تلویزیونهای مختلف با او فقط در حد گفت و شنود محدودی بود. اما با دیدن فلیم مستند ملکه و من، برای من، شخصیت ضعیف و سطحی او بسیار حیرت آور بود. اگر شخصی در دوران کهولت، اندوخته و پس اندازی از جوانی خود داشته باشد، دارای شعور و اندیشه و دانایی از زندگیست. ولی نگاه فرح دیبا به زندگی در حد یک دختر ١٥ ساله بود، که میتوان نتیجه گرفت که دوران جوانی او چگونه سپری شد! و وعدهای رضا پهلوی هم مانند وعدهای پوشالین خمینی، پوشالیست.

 

 

 

 

 

 


jamshid

This only serves the IRI by creating division

by jamshid on

But does Noushafarin care? No, her oghdehs come first and above Iran and Iranians.

People are getting executed left an right in Iran, and recently another person is ordered "amputated", others are being beaten or otherwise tortured in prisons, and what is the best that this NoushAfarin character can muster?

All she can muster is to focus on soothing her heavy, and at times, self-tortoring burden (literally, "burden") of her long time oghdehs on Pahlavis.

Noushafarin, I recommend you go back to Iran and do something that lands you in prison. For instance, say "death to Khamenei" in front of a few Basijis. It is safe to say that once in prison, you shall receive the kind of treatment that would soon make you completely and one hundred percent forget about Reza Pahlavi.

Now, could the thoughts of this horrible (but real for many) scenario reset your priorities to more important things?