دریچه ای سوی ایران معاصر

وبلاگنویسی


Share/Save/Bookmark

دریچه ای سوی ایران معاصر
by Aria Fani
30-Jan-2008
 

آنچه از دیرباز سایه گاه و محفل ژرف اندیشان و دوستداران  کتاب بوده است، آهسته دارد در سیمای جدیدی در بستر جامعه پدیدار می شود. وبلاگنویسی با افزایش چشمگیر فن آوری رایانه و دسترسی آن میان ایرانیان جایگاهی غیر قابل انکار یافته است.   

وبلاگنویسی نمای فراخی است از ایران معاصر؛ ایرانی که به تصویر هرگز ندیده ایم،از کوچه و خیابانهایش نمی توان شناخت، ایرانی که در پس انگاره های مذهبی و سیاسی نهفته است. وبلاگنویسی روز به روز در ایران مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد. با توجه به محدودیت ها و قوانین حاکم بر صنعت نشر و رسانه های عمومی، هیچ جای تعجبی نیست که اینترنت پیوندی است به دنیایی بازتر برای باورها و گرایش های گوناگون. در جامعه بسته و چند بعدی ایران که دیدن سیما و باور حقیقی انسانهایش نیاز به تامل و اندیشه فراوان دارد، وبلاگنویسی دریچه ای را می گشاید سوی نگرش نسلی که آینده ایران را روزی در دست خواهد گرفت.  
 
 تعداد  زیادی از وبلاگ های فارسی  تنها بر پایه نظرهای شخصی نگاشته می شوند و کمتر از نکته یا منبع موثقی بهره جسته اند. اما در آن میان هم هستند نوشتارهای که در پژوهش و نگارش آنها تامل و اندیشه فراوان شده است. نگارنده بر آن است که در مختصر روزنه ای  به سیمای نوین وبلاگنویسی  باز کند، با این امید که پرتوای بر ایران معاصر نیز بیافکند.

شور و علاقه نسل جوان به ادبیات معاصر فارسی در بسیاری از وبلاگ های اینترنتی متبلور شده است. با یکی از فعالان عرصه وبلاگنویسی آشنا شوید.  حامد بیدی، متولد شهريورماه 1363 در شهر سبزوار از استان خراسان،  دانشجوی ترم آخر زبان و ادبیات انگلیسی است. حامد از زادگاهش می گوید، "بيد نام روستای زيبای كوهپايه ای در حوالی سبزوار است و شايد به همان اندازه كه "گلستانه" برای سهراب عزيز بود، آنجا برای من  دل‌انگيز است. حامد در مورد چگونگی آغاز فعالیتش در عرصه

نگارش و طراحی وبلاگ  می گوید:

"مردادماه سال1382 بود كه اولين وبلاگم را با عنوان "پاييز بارانی" در پرشين بلاگ راه اندازي كردم. با اينكه هنوز مدت زيادي از آشناييم با اينترنت و دنياي مجازي نمي گذشت، اما خيلي زود با جامعه وبلاگ نويسان و آداب و روششان آشنا شدم و در واقع يادگيری برنامه نويسي وب از آنجا آغاز شد. مدتي گذشت و من با بسياري از سايتهاي ادبي  فرهنگي آن زمان آشنا شدم و دوستان مجازي زيادي پيدا كردم."

یکی از وبلاگ های ادبی که با استقبال چشمگیری از خوانندگان نیز مواجه شده است، وبلاگ "کفش هایم کو؟" محفل دوستداران سهراب سپهری است. حامد در مورد راه اندازی این وبلاگ می گوید:

"اسفند 1382 بود كه طرح  راه اندازي وبلاگي پويا براي بررسي آثار سهراب را در تالار گفتگوي سايت سهراب سپهري (sohrabsepehri.com) به دوستداران سهراب پيشنهاد دادم و با استقبال خوب دوستان و مسئول سايت مواجه شدم. وبلاگ را با نام «كفشهايم كو؟» كه نام يكي از اشعار سهراب بود راه اندازي كردم و چون خودم جز چند كتاب نقد و بررسي اشعار سهراب و شعر نو در كل نخوانده بودم،بررسي را به روش گروهي آغاز كردم. با كمك و نظر و انتقادات و پيشنهادات دوستان اين وبلاگ را هم در  كنار وبلاگ شخصي ام (پاييز باراني) ادامه دادم و به موازات پيشرفتهايي كه در زمينه نقد و بررسي در وبلاگ كفشهايم كو و در زمينه نوشته هاي خودم  در وبلاگ شخصي ام داشتم، با ويرايش و طراحي‌هاي ابتدايي قالب وبلاگهايم در زمينه طراحي سايت نيز كم كم تجربياتي  كسب كردم."

به گفته حامد "کفش هایم کو؟"  چند بار توسط پرشين بلاگ به عنوان وبلاگ برگزيده معرفي شد و نيز يك بار هم در روزنامه ايران به طوركامل معرفي شد." "کفش هایم کو؟"  که سومین سال فعالیت خود را سپری می کند، محفلی است برای نقد و برسی  اشعار سهرای سپهری. دوستداران سهراب از سراسر جهان با واژه های  خود  "صدای پای آب" و "مسافر" به دنیای دیگری  می کوچانند، دنیایی که" فاصله" واژه ی مهجوری است.

علاوه بر رمز گشایی اشعار شاعر، مطالب  و پیوند های بسیاری گوناگونی در مورد آثار سپهری، نقاشی ها و پست و بلندهای  زندگی وی به چشم می خورد. وبلاگ "کفش هایم کو؟" مختصری از زندگی و گزینه ای از اشعار سهراب را به زبانهای انگلیسی، فرانسوی و آلمانی را نیز در خود دارد.

 در لینکستان  "کفش هایم کو؟" ، یا همان پیوند خانه خودمان، وبلاگ های بسیار متنوعی از دوستداران فروغ فرّخ زاد، فریدون مشیری، احمد شاملو و بسیاری دیگراز هنرمندان، شاعران و خنیا گران نیز یافت می شود. در پایان این نوشتار گزیده ای از وبلاگ ها آورده شده است.
 
وبلاگ شخصی حامد، "ماورا"، همان جایی که می توان با جهان بینی و خلوت وی بیشتر آشنا شد:

 "روي نوشته هايم انرژي زيادي مي گذارم و برايم مهم هستند. گرچه هنوز آنچه نخوانده ام و نديده‌ام بسيار بيشتر است از اندكي كه خوانده ام و ديده ام، اما همان اندكي كه آموخته ام به طرز معجزه آسايي جهان را به من شناسانده است."

زمانی که از علاقه و پویایی جامعه ایرانیان سن دیگو نسبت به ادبیات معاصر ایران با حامد سخن گفتم، وی کنجکاو تر شد. مجله پیک را برای او فرستادم. حامد نیز از تکاپوی نشریه برای زنده نگاه داشتن فرهنگ غنی ایران ستایش کرد و با من در میان گذاشت که بسیار علاقه دارد از فعالیت های  فرهنگی سن دیگو دیداری داشته باشد، اما تا وقتی آن مجال دست بدهد، درود حامد بیدی را از سبزوار بپذیرید.

 وبلاگ های پارسی نسخه سانسور نشده جهان بینی جوانان ایرانی است، جوانانی که می خواهند جهان معاصر سیمای آنان را با کلام زیبای سهراب سپهری و اشعار بی نطیر فروغ فرخ زاد بشناسد. با جست و جو در وبلاگ های فارسی اگر نتوان احساس در دست داشتن یک کتاب یا گردهم آمدن در یک شب شعر را شبیه سازی کرد، اما به احساس ظریف، طرز فکر و باورهای نسل جدید ایران می توان دست یافت. وبلاگ های فارسی دریچه ای هستند سوی ایران معاصر، دریچه ای که در پس آن گرایش، امید و باورهای جوانان ایرانی پیدا شده است. جوانانی که برخاسته اند تا تمدن کهن خود را به جهان عرضه کنند و بگویند هنوز آوایی دارند، حتی اگر میان "گل و نیلوفر" و "قرن" شنیده شود

 آریا فانی

وبسايت حامد بیدی:   
//www.hamed-bd.com
وبلاگ ماورا:
//www.hamed-bd.com/weblog
وبلاگ كفشهايم كو؟:
//kafshhayamkoo.persianblog.com
وبلاگ انجمن ادبي فروغ فرخزاد:
//www.anjomaneforough.persianblog.com
وبلاگ زمستان است؛ مهدي اخوان ثالث:
//www.winter62.persianblog.com
وبلاگ آواز پر چلچله ها؛ نقد اشعار سهراب:
//www.farzad-eghbal.persianblog.com
سايت بگرد و بگو:
//www.begardobegoo.com
قالبساز آنلاين:    
//www.hamed-bd.com/template-builder


Share/Save/Bookmark

Recently by Aria FaniCommentsDate
Life's Riches
4
Apr 28, 2010
Italy Re-discovered
1
Sep 05, 2009
Italy in Windows
8
Aug 20, 2009
more from Aria Fani