تفسیر"سیاست" از طرف رهبر و دو ایرانی


Share/Save/Bookmark

All-Iranians
by All-Iranians
17-Nov-2011
 

۱- تفسیر رهبر : "کسانی که وارد عرصه سیاست می شوند باید مثل شطرنج بازِ ماهر، حرکات و تغییرات بعدی عرصه را نیز محاسبه و پیش بینی کنند" : سید علی خامنه‌ای ، رهبر ایران

//www.kaleme.com/1388/08/06/klm-1669/?theme=fast

۲ - تفسیر یک فرزند : "یک روز یک پسر کوچولو که می خواست انشاء بنویسه از پدرش می پرسه: پدرجان! لطفا برای من بگین سیاست یعنی چی؟ پدرش فکری می کنه و می گه: بهترین راه اینه که من برای تو یک مثال در مورد خانواده خودمون بزنم که تو متوجه سیاست بشی. من حکومت هستم، چون همه چیز رو در خونه من تعیین می کنم. مامانت دولت هست، چون کارهای خونه رو اون اداره می کنه. کلفت مون ملت مستضعف و پابرهنه هست، چون از صبح تا شب کار می کنه و هیچی نداره. تو روشنفکری چون داری درس می خونی و پسر فهمیده ای هستی. داداش کوچیکت هم که دو سالش هست، نسل آینده است. امیدوارم متوجه شده باشی که منظورم چی هست و فردا بتونی در این مورد بیشتر فکر کنی.

پسر کوچولو نصف شب با صدای برادر کوچکش از خواب می پره. می ره به اتاق برادرکوچکش و می بینه زیرش رو کثیف کرده و داره توی گه خودش دست و پا می زنه. می ره توی اتاق خواب پدر و مادرش و می بینه پدرش توی تخت نیست و مادرش به خواب عمیقی فرورفته و هرکاری می کنه مادرش از خواب بیدار نمی شه. می ره توی اتاق کلفت شون که اون رو بیدار کنه، می بینه باباش توی تخت کلفت شون خوابیده و داره ترتیب اون رو می ده. می ره و سرجاش می خوابه و فردا صبح از خواب بیدار می شه.

فردا صبح باباش ازش می پرسه: پسرم! فهمیدی سیاست چیست؟ پسر می گه: بله پدر، دیشب فهمیدم که سیاست چی هست. سیاست یعنی اینکه حکومت، ترتیب ملت مستضعف و پابرهنه رو می ده، در حالی که دولت به خواب عمیقی فرو رفته و روشنفکر هر کاری می کنه نمی تونه دولت رو بیدار کنه، در حالی که نسل آینده داره توی گه خودش دست و پا می زنه..."

//www.doomdam.com/archives/000169.php

۳ - تفسیر یک جوان : "...اینکه چگونه برخی از سیاستمداران وارد جریانات سیاسی میشوند جای تامل بسیاری دارد . متاسفانه در تمام اعصار عده ای فرهنگ سیاست را با خیانت و دسیسه آلوده کرده اند ... با مروری بر تاریخ سی ساله انقلاب نیز میتوان موارد مشابهی را مشاهده کرد.... آیا سیاستمداران امروز ما به یکدیگر اعتماد دارند و با یکدیگر همدل هستند. امروز کشور ما به شیر نیمه جانی تبدیل شده که کشورهای دیگر برای اثبات شجاعتشان به آن لطمه میزنند و برای ضربه زدن به ما سبقت می گیرند . سئوالی که مطرح میشود اینست که آیا اینهمه هجمه ای که بر ضد ما صورت میگیرد تنها به دلیل برحق بودن ماست ؟ یا گاها اشتباهاتی باعث شوریدن افکار جهانی برضد ما میشود. چه چیز موجب گستاخی برخی همسایگان یا قدرتهای فرامنطقه ای شده است. شما فکر میکنید که این جو تا به کی بر سر مملکت ما سایه خواهد انداخت و ما تا کی باید به مسئولینی اعتماد کنیم که با سخنان و رویه های نسنجیده کشور را در معرض تهدید و خطر قرار داده اند . همانطور که همه میدانیم هر چیز بهایی دارد پس ما بهای چه چیزی را میپردازیم ، چه عقل سلیمی باور میکند که این همه هزینه فقط برای حق ایران در داشتن انرژی هسته ای است . . من بعنوان یک نفر از قشر عادی این جامعه .. می خواهم بدانم که چرا من بعنوان یک ایرانی باید هزاران برابر یکنفر مثلا در مالزی هزینه پرداخت کنم ... چرا کسی باجهای میلیاردی به کشور هایی نظیر سوریه . روسیه . گابن ، لبنان و ... نمی بیند چرا هرکس قصد کلاهبردار ی دارد اولین طعمه اش ایران است . چرا کسی اعتراضی به ماندگاری چند ساله مهندسان روسی با دستمزد های سر سام آور و خرید تجهیزات ناکارآمد و دست چندم جهانی ندارد . چرا حالا بعد از سی سال دانشگاه آزاد وقف می شود . چه کسی واقف آن است . آیا حق این عمل را دارد . چرا در این چند سال به دستهایی که به بیت المال تجاوز کرد فرصت سوء استفاده داده شد . جدا کم کم از اینکه به کسانی بعنوان سیاستمدار اعتماد کردم احساس خسارت میکنم ..."

//alef.ir/vdcdnz05.yt09x6a22y.html?76029


Share/Save/Bookmark

more from All-Iranians
 
All-Iranians

Jenab Shazde Asdola Mirza

by All-Iranians on

Thank you for your visit and your comment. You may also like this link

 قصهٔ کُلفَت //fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B5%D9%87_%DA%A9%D9%84%D9%81%D8%AA

 

 

 


Shazde Asdola Mirza

سنت صیغه محرمیت و هنر کلفت بازی

Shazde Asdola Mirza


قدیم ندیما ... واسه دختر کلفت‌ها یه صیغه محرمیت میخوندند ... که بعضا مورد سو استفاده واقع میشد. 


All-Iranians

روان شناختی‌ فلسفی‌ سیاست

All-IraniansAll-Iranians

هرگونه تعريف از سياست ارزش نسبى دارد

All-IraniansAll-Iranians

تفسیر ملک الشعرا بهار درباره سیاست

All-Iranians


 

دوش در تيرگى عزلت جانفرسايى
گشت روشن دلم از صحبت روشن رايى
هر چه پرسيدم از آن دوست ، مرا ، داد جواب
چه به از لذت هم‏صحبتى دانايى
گفتم اسرارِ ازل چيست بگو ، گفت كه گشت
عاشق جلوه ى خود شاهدِ بزم‏آرايى
گشت مجذوبِ خود و دور زد و جلوه نمود
شد از آن جلوه به پا شورى و استيلايى
سربه‏ سر هستى ازاين عشق و ازآن جاذبه‏ خاست
باشد اين قصه ز اسرار ازل افشايى
گفتمش چيست جدال وطن و دين؟ گفتا
بر يكى خوان، پىِ نان همهمه و غوغايى
گفتمش مرد سیاست كه  بود؟ گفت كسى
كز پى رنج و تعب طرح كند دعوايى ...
ملک الشعرا بهار


All-Iranians

تفسیرصادق هدایت درباره سیاست

All-Iranians


«سیاست چیز گُهی است. کار من نیست. توی یک مملکت حسابی سیاست را می‌دهند دست متخصص نه‌دست من و امثال من»

صادق هدایت


All-Iranians

Khanom Maryam Hojjat

by All-Iranians on

Thank you for your visit and your comment. You may also like this link

خطاب به شیخ //iranian.com/main/blog/all-iranians-22


Maryam Hojjat

IRI/IRR = Tafsier a child (2)

by Maryam Hojjat on

Great blog.


All-Iranians

تفسیر فردوسی در باره دین و سیاست

All-Iranians


 
فردوسی در باره دین و سیاست گوید:
چـو بـا تـخت، مـنبـر بـرابــر شود
همه نــــام، بـوبکر و عـمَر شـود ...
//www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-4b4e9dd0c49242d28cda4f70db831a5f-fa.html