گردش در برکلی


Share/Save/Bookmark

Multiple Personality Disorder
by Multiple Personality Disorder
15-Jun-2009
 

خبر رسید که در برکلی آقای عباس میلانی یه گفتگو داره در موردِ کتابِ اخیرش, نامدارانِ پارسی، بعد هم خبردار شدم که یک تضاهراتی در رابطه با وقایع اخیر ایران قراره انجام بشه در خیابانهای برکلی. گفتم این میلانی استادِ واقعأ برجسته اییه و اگر حضورأ ببینمش بد نیست. در موردِ کتابش شنیده, ولی نخوانده بودم, ولی چند تا از مصاحبه های رادیوئی شو در موردِ این کتاب شنیده بودم. خیلی خوب حرف زد و قدرت بیان، هوش، و بصیرتِ شگفت انگیزی داشت, ولی مثل این بود یه چیزهائی را هر چی می خواست توضیح بده بعضی ها متوجه نمی شدن، یا اینکه طبق معمولِ رسم ایرانیها دیر آمده بودند و می خواستن از اول همهء حرفها  دو باره تکرار بشه. مثلأ در موردِ بیوگرافیِ شاملو درکتاب چیزی وجود نداره, و توضیح داد که چرا وجود نداره. والاه من که خودم حالیم نیست که اصلأ این شاملو کیه و چی گفته، ولی اینقدر حالیم شد که میلانی یک سری معیار گذاشته بوده که تو کتاب کی باشه و کی نباشه, و توضیح داد. مشاالله ما در ایران بین سالهای ١٩٧٩-١٩٤١حدّاقل ٢,٥٠٠ تا مردان و زنانِ نامدار داریم و همه رو نمیشه در دو جلد کتاب جا داد. البته من خودم را جزوی از این ٢,٥٠٠ نفر می دونم که در دههء هفتاد از ایران فرار کردم و در خارج ازکشور به کشف و اکتشافاتِ بسیار عظیمی نایل شدم، مِن جمله اینکه قوم ایرانی توار ذاتأ می تونه بشنوه ولی نمی تونه گوش نده, و در ضمنِ اینکه گوش نمی ده هی تند تند یادداشت ور می داره که مبادا چیزی از آن چیزهائی رو که بهش گوش نداده فراموش کنه.

بهر جهت, هی چند نفر پرسیدند که چرا در کتاب بیوگرافیِ شاملو گنجانده نشده است، که خیلی کُفری شدم و می خواستم فریاد بزنم که بابا قبلأ توضیح داد، ولی خوشبختانه از ترس آبرو ریزی در شهرِ غریب چیزی نگفتم و بخوردنِ شیرینی و چای ادامه دادم که خیلی خوشمزه بود، بعد از پایانِ صحبت از شاملو، منظورم از کتاب، رفت در موردِ وقایع اخیر ایران صحبت کرد و اینکه این جریان یک کودتا بوده. ولی بدبختانه نظر من یک چیزِ دیگه ست که روم نمی شه با این جوِ موجود علنی بگم و برای همین مخفیانه می گم. بنظر من شاید احمدی نژاد واقعأ این انتخابات را برنده شده باشه. البته شکی نیست که تقلب بازی شده و کلأ این نوع انتخابات یک جانورِ عجیب و غریبی ست، ولی واقعیت این است که من دو-سه تا دوست دارم که امیدوارم اونها رو با زدن این حرف از دست ندم. به دو دلیل می خواهم بگم شاید احمدی نژاد این انتخابات را برنده شده باشه، اول اینکه اکثرِ مردمِ ایران در خارج از کشور, مخصوصأ در برکلی، زندگی نمی کنند، و اونهائی هم که در ایران زندگی می کنند اکثرأ بدبخت وبیچاره هستند و به سیب زمینیی مجانی احتیاج دارند، واین احمدی نژاد هی به اینها سیب زمینی داد و اونها در عوض به احمدی نژاد رأی دادند. اونهائی که در شهرهای بزرگ و در خارج از کشور, مخصوصأ در برکلی، زندگی می کنند سیب زمینی گیرشون نیامد و حالا ناراحت شدن که چرا موسوی برنده نشد. خوب بابا موسوی اگر لیاقتِ رئیس جمهوری  داشت اونهم می بایست مثلِ بقیهء رهبرانِ ایران مردم را خر می کرد و قولِ فلان چیز مجانی می داد. حالا تو شهرهای بزرگ، مثلِ برکلی، شلوغ شده که ٠رأی ما چی شد؟٠

دلیل دومم اینه که یک شرکت آمارگیری قبل از انتخابات پیش بینی کرد که احمدی نژاد تقریبأ با همین حدود برنده می شه, و بعد از انتخابات هم واشنگتون پُست یک مقاله نوشت که دیدی بهتون گفتم. این مقاله در آرکایو Q وجود داره ولی از خودش  چیزی نگفته.  اگر می خواهید فحش بدید لطفأ برید به Q فحش بدید که این رو پست کرده, که من دو-سه تا دوست دارم که اون هارم نمی خوام از دست بدم.

بعد از گفتگوی میلانی رفتم تضاهرات را تماشا کردم که خیلی تفریح آمیز بود. من هم مثل اکثرِ ایرانیانِ خارج از کشور سالها بود که در تضاهرات تفریح آمیز شرکت نکرده بودم. آخرین باری که رفتم تضاهرات پنج-شش سالِ پیش بود که با اصرار یک همکارِ طرفدارِ مجاهدین رفتم واشنگتون دی سی که وافعأ آبرو ریزی بود. یک مشت پیر مرد و پیر زن که هنوز در قرنِ بیستم گیر کرده بودند عکسهای مریم و مسعود رو بالا گرفته بودند و هی شعار می دادند ٠رهبر رجوی، رجوی رهبر٠  آخه تا کی رهبر!  و بعد اینکه ما تا چند دقیقهء دیگه تهرآن را تسخیر می کنیم، که خوشبختانه بعد از پنج-شش سال هم هنوز هیچ گُهی نخوردن.  و قبل از آن هم ٢٠-٣٠ سال بود که هیچ غلطی نکرده بودند. 

بهر جهت در این تضاهرات در برکلی یک خانمی هیجان زده هی شعار می داد:

Long live Ahmadinejad
Long live Khamenei

و مردم هی فریاد می زدند لاآنگ لیو احمدی نژاد، لاآنگ لیو خامنه ای. گفتم ای دادِ و بیداد الان دعوا میشه، آخه چند نفر هم اونجا بودند که پرچمِ جمهوری اسلامی رو با خودشون آورده بودن، که اینطوری خیلی بیشتر سرگرم کننده شده بود. رفتم جلو تر که اگه دعوا شد بتونم بهتر ببینم. بعد دیدم این خانم داره می گه:

Dawn weed Ahmadinejad
Dawn weed Khamenei

فکر کردم آخه این یعنی چی؟ ووویییید می خوان چیکار کنند؟ بعد یادم اومد که یکی دو هفته پیش دکترم بهم گفت که گوشام پرِ واکسه و باید تمیز کنم،که هنوز نکردم. بعد که خوب گوش دادم دیدم داره می گه:

Down with Ahmadinejad
Down with Khamenei

که خیلی بنظرم اومد که بهتر از اینه که یه عده می گفتن:

مرگ بر احمدی نژاد
مرگ بر خامنه ای

من فکر می کنم این شعار مرگ بر این و مرگ بر اون باید از فرهنگ سیاسی مون محو بشه. آخه خیلی خطرناکه که یه عده در برکلی رهبرِ یه کشوری رو مستقیم تهدید  به مرگ بکنند. اون هم که همینجوری نمیشینه یه نفر بیاد بهش مرگ بده. حتمأ اونم برای دفاع از خودش دیگران را می کشه. همونطور که که سانی کورلیون رهبر مافیا در فیلمِ گادفآدر گفت اونا ما رو می کشن، ما اونا رو می کشیم. تا آخر خودش رو هم کشتن.

من یادم میاد زمانِ شاه مردم هی شعار می دادند ٠مرگ بر شاه٠ و بعد شاه بدبخت هم مُرد و یک آدمی مثلِ خمینی اومد سرِ کار. خوب بهتر نبود اگه نمی گفتیم مرگ بر شاه!  بعد هم یه عده گفتند ٠مرگ بر خمینی٠ و اون بدبخت هم به درک واصل شد و خامنه ای اومد سرِ کار. حالا دو باره مردم در برکلی دارن شعار می دن مرگ بر خامنه ای. نگرانی من اینه که خامنه ای هم بزودی خواهد مرد و امامِ زمان روی کار خواهد آمد و بعد تا آخر زمان ملت بدبختِ ایران باید بدبختر و بیچاره تر زندگی کنند. بعد دیگه کی می تونه به امام زمان مرگ بده! پس خواهش می کنم، تمنا می کنم، دیگه مرگ بر این و مرگ بر اون نگیم، و اقلأ اگه می گیم، بگیم مرگ بر مرگ.

در ضمن تا یادم نرفته، من تا دیشب فکر می کردم برکلی یکی از شهرهای معروف آمریکاست که در اون نوابغ ، اساتید، و متفکران فراوانی زندگی می کنند. هوا داشت سرد می شد و گفتم برم تو خیابانها بگردم دنبالِ یه مغازه که یک ژاکت بخرم. وقتی در خیابانها قدم میزدم دیدم یک مشت آدم بدبخت و بیچاره همینطور دارن تو پیادهرو ها وول می زنند. صد رحمت به مردم بدبختِ ایران!  بعضی هاشون اینقدر وضعشون خراب بود که حتی مو سرشون رو هم نتونسته بودن  درست  اصلاح کنند. یه طرفش کچل بود، یه طرفش کوتاه، یه طرفش بلند! بوی گند، شاش، گُه، و کثافت همه جا رو پر کرده بود. حتی یک مسجد هم وجود نداشت که این بدبختها بتونن برن اونجا  یه شاشی بکنن! واقعأ چه افتضاهی! بخودم گفتم ای کاش این احمدی نژاد اینجا بود و اقلأ به این بدبختها یه مقدار سیب زمینی مجانی می داد.


Share/Save/Bookmark

Recently by Multiple Personality DisorderCommentsDate
ناگهان، شاهین نجفی Suddenly, a song by Shahin Najafi
3
Nov 13, 2012
Universal Love
1
Oct 01, 2012
Shahin Najafi, When...
11
Sep 02, 2012
more from Multiple Personality Disorder
 
Nazy Kaviani

مالتی پل

Nazy Kaviani


من هم فکر می کنم شعار "مرگ" بد است. ایرانیها در ایران کلمهء مرگ را با "ننگ" جایگزین می کنند. مثلا میگویند "ننگ بر این دولت مردم فریب" که همان اثر را دارد و حرفی هم از مرگ نمی زند. اما شعار مورد علاقهء من در تظاهرات سانفرانسیسکو و برکلی این بود:

برادر رفتگر
محمودو با خود ببر


Multiple Personality Disorder

To all,

by Multiple Personality Disorder on

Khar,  Let's hope there won't be more.
Sharareh,  Thank you.
Dear Sima Jan,  What do you mean by my nonsense?  You don't think there are people who urinate in street sidewalks in Berkeley?  Thank you for your continual support.
Minda,  Thank you for your kind comment.  I have a couple of questions.  I was wondering if you can cure me, and how much do you usually charge for your services?


Multiple Personality Disorder

Anahid,

by Multiple Personality Disorder on

There was a woman asking if we could LEGALLY take away the Islamic Flag from those people who were displaying it at the demonstration.  I thought how ironic!  Despite all the atrocities that has been done to the Iranian people in the last thirty years, here they are, still trying to change the system by any LEGAL means available to them, including electing Mousavi, and look at what has happened to their votes!

It was amazing to see, in Berkeley California, the land of academia and 60's hippies, how some people had the balls to carry the political symbol of an oppressive regime, and their logic was why some other people were displaying the lion and sword flag, and not to realize that their flag was the representative of a regime that is actively engaged in killing their own people as they spoke, and the other one was trying to prevent it (except for saying death to this, and death to that). 


Anahid Hojjati

Great article MPD

by Anahid Hojjati on

Dear MPD, I liked your article a lot even though I disagree with you on your take that AN probably won.  I liked how you talked about him giving people "seebzamini".  I also liked your coverage of Milani's speech.  It is amazing how people do not get a point.  So what if he did not cover "Shamloo".  As a matter of fact, I believe many other poets and writers were more instrumental in Iran than Shamloo. I agree with your take on Milani about him being pragmatic.  Many people who participated in 1979 revolution and lived to learn from it are becoming less ideological.  Again, another funny, timely article that you wrote.  We need more of these rtaher than just 100% political articles.


Multiple Personality Disorder

Thank you Arash B.,

by Multiple Personality Disorder on

I believe by coup d'etat, Milani meant that Ahmadinejad camp lost the election to Mousavi, but then Khamenei and sepah’e pasdaran illegitimately turned around the result of the election and replaced Mousavi, before he even became the official new president, and put Ahmadinejad back in power.

I believe Milani is rather a pragmatic man.  He lived his life according to his ideology, beliefs, and principles but now he has grown out of that dogmatic mind set.

Thank you again for your detailed take on the lecture. 


Multiple Personality Disorder

Azarin, they said his book set was about $40

by Multiple Personality Disorder on

I couldn't believe it.  2-volume set for only $40.  You can even find cheaper ones at Amazon.com.  Unfortunately they only had four sets at the meeting, otherwise I would've bought three sets, one for myself, one for someone else, and one for another person.  The thing about the book is that you don't have to read the whole book from cover to cover.  Pick and choose a person and read about it.  Some of the biographies are short, some of them longer.  It make a good reference book.

default

I was in Berkeley

by Arash B. (not verified) on

Dear Multiple Personality Disorder,

you are very funny! I was in Berkeley too. Abbas Milani briefly talked about his new book (Eminent Persians: The Men and Women Who Made Modern Iran, 1941-1979), and created a lot of questions. His answers were not convincing, but at least he did not get angry, and kept his cool!

I have not read the book yet, but from a person who had read half of the book, and asked why Milani has put Ayatollah Khomeini first in the list, and eliminated Reza Shah and his son from the list, I could guess what kind of book it is. His answer was that he decided to eliminate total Pahlavi family from the book, choose about 150 names from a list of 800, he believes are more important, and remain important after 100 years to come.

In response to another audience who asked about the contribution of A. Khomeini to modern Iran between 1941-1979, he mentioned Shiite revival, and added some mumbo jumbo! When someone asked about Shamloo, he said although Shamloo was popular among some young Iranians, and even some mullahs, pre-revolution, but he may not be considered so prominent in the future. He proposed people who know and believe in Shamloo, write about him.

His lecture was cut short because of the coincidence with the recent election turmoil in Iran, and he was asked about his opinion on the election result. He said this result is a coop (koodeta) against the Islamic Revolution, unlike 1980's election result which was a Revolution.

Mr. Milani who in his own word, used to be a trotskist lefties in the 70's, is an opportunistic person, who returned to Iran as a revolutionary person, worked for a few years in some positions during the early revolutionary period, came to US, joined the academia, writing books, and giving talks advocating his biased ideas.


Azarin Sadegh

I do have Milani's book..

by Azarin Sadegh on

Hi MPD,

Actually, someone sent me Milani's two volume book as a birthday present! But I haven't even opend it...My bookshelf is full of the books that I need to read. But his book is not among my To Read list. But it looks nice and heavy! It should be so hard to write so many pages...

I just read that 7 people have been killed in Tehran...damn. I can't write anymore.

  

 


minadadvar

Khar

by minadadvar on

I would not be surprized.  Hejdaheh Tir, but much worse.

MPD I liked your blog.  Funny. 


default

Afarin, that was funny!

by sima jan (not verified) on

You know, I think Ahmadi won fair and square too. Well, as fair and square as things get. Anyways, keep writing. Somehow these days your nonsense makes a lot more sense than all those self-satisfied people analyzing things.


Sharareh Golshani

MPD aziz

by Sharareh Golshani on

aaaaly bood...

 

شراره

 

 

 

 

 

 


Khar

Report: Five Students Killed at Tehran University;

by Khar on

Report: Five Students Killed at Tehran University; Mass Faculty Resignation Follows.

- According to an unconfirmed report by the student news site Bamdad Khabar, on the night of June 14, Anasr-Hezbollah along with the revolutionary guards attacked the student dormitory at Tehran University and killed 5 students. The students have been identified as follows: Mobina Ehterami (f), Fatemeh Barati (f), Kasra Sharafi (m), Kambiz Shoaei (m) and Mohsen Imani (m). 6/15/09