دام مبارزه مسلحانه


Share/Save/Bookmark

دام مبارزه مسلحانه
by Noosh Afarin
14-Nov-2009
 

ارگانهای امنیتی رژیم اشتیاق عجیبی دارند تا حس انتقام جوئی و پناه بردن به جنگ مسلحانه را به جوانان جنبش سبز القاء کنند. حتی در مواردی پا را از این نیز فراتر گذاشته و خطر بروز جنگ داخلی را تبلیغ می کنند.
 
واقعیت این است که دسترسی به اسلحه در شرایط امروز کار چندان دشواری نبوده و از طرفی هر کسی که دسترسی به اینترنت داشته باشد انبوهی از فرمولهای ساخت کوکتل مولوتف و مواد منفجره را براحتی در دسترس دارد. خشونت وحشیانه و سرکوب شدید مردم نیز انگیزه روی آوردن به جنگ چریکی را تقویت می کند، اما باید همه ما با تمام قوا در مقابل این وسوسه بایستیم و این توطئه حکومت را خنثی کنیم.

بعد از 13 آبان دیگر برای هیچ کس شکی باقی نمانده است که حوادث کشورمان نه یک شورش خیابانی و یا اعتراضات صنفی، بلکه یک انقلاب تمام عیار است، انقلابی که بسرعت در حال ریشه دوانیدن و گسترش است و از مرحله مهارشدنی عبور کرده است. ویژگی اصلی انقلاب نیز همگانی بودن و مشارکت توده ای مردم در آن است. موتور هر انقلابی هم جوانان هستند که با صداقت و پاکی، بی ادعا و پرتلاش، با شجاعت و ابتکارات متکی به انرژی جوانی اشان، مردم را بحرکت در می آورند.

مبارزه مسلحانه سبب می شود تا جوانان، یعنی موتور انقلاب، بجای تلاش برای بسیج توده ها و انتشار پیام انقلاب، بجای آنکه سرزنده و شاداب در متن جامعه حضور و فعالیت داشته باشند به گوشه خانه های تیمی خزیده و بجای شعارنویسی و پخش اعلامیه و روشنگری، تمام وقتشان را به پاک کردن اسلحه و طراحی عملیات مسلحانه بگذرانند.
 
انقلابی که اکنون در ایران در جریان است ریشه ای کهن دارد و در ادامه مبارزات نسلهای گذشته برای رسیدن به آزادی و دموکراسی است. سی سال پیش با پیروزی انقلاب، مردم به هیجان آمدند که بالاخره به خواست دیرین خود رسیده اند و آزادی و دموکراسی را در آغوش خواهند کشید، اما جمهوری اسلامی بتدریج خود بزرگترین دشمن آزادی و دموکراسی شد.
 
اصل ولایت فقیه و زدن رنگ الهی بر حکومت و احساس بی نیازی از رای مردم و قائل شدن تقدس برای رهبر، ضدیت کامل با دموکراسی است. حکومت با جا زدن خود بعنوان نماینده خدا بر روی زمین و تبلیغ اینکه برحق ترین آئین و مقدس ترین نطام است، و با قائل شدن این رسالت برای خودش که وظیفه دارد تا از طریق دخالت در همه امور شخصی مردم و تحمیل توهمات خودشان بعنوان دستوراتی آسمانی، مردم را با پس گردنی وادار به اطاعت از خدای جمهوری اسلامی نماید، آزادی را بطور کامل در این کشور دفن کرد.
 
شاید مردم در مقطعی به این امید نشستند که گذشت زمان بر تجربه حکومت و سران آن افزوده و بر سر عقل بیایند و ضرورت آزادی و دموکراسی را که بمثابه آب و هوا، از بدیهی ترین و ضروری ترین نیازهای بشر است را دریابند و با بالغ شدن جمهوری اسلامی، رویکرد حکومت بسمت تامین آزادی و برقراری دموکراسی برود. ولی رشد نظام جمهوری اسلامی در جهت عکس بود و روزبروز عطش طالبانیسم و فاشیسم در میان مقامات حکومت بیشتر شد.
 
جمهوری ولایت مطلقه در رشد خود به بلوغ رسید و تبدیل به حکوت سلطانی شد و خلیفه شدن بدل به بزرگترین آرمان ولایت فقیه گردید. سکوت و بردباری مردم سبب گردید تا دگردیسی حکومت از جمهوری اسلامی به خلافت اسلامی سرعت بیشتری یابد. حتی مشارکت مدنی مردم در انتخابات و رای بیست میلیونی آری به خاتمی و اصلاحات و نه به ولایت خودکامه، نه تنها سبب عبرت گرفتن حاکمیت نشد بلکه آنرا در رویکرد به طالبانیسم رادیکال تر نمود.
 
انقلاب اخیر مردم ایران یک ضرورت تاریخی است که اکنون دیگر تبدیل به یک امر واجب شده و هیچ قدرتی قادر به متوقف کردن آن و منصرف کردن مردم از رسیدن به آزادی و دموکراسی نخواهد بود.
 
پس از اعتراضات همه گیر هفته آخر خرداد، تظاهرات عمدتاً در تهران ادامه یافت و با زحمات و تلاشهای فعالین جنبش سبز، در روز قدس بار دیگر شهرهای دیگر نیز به صحنه آمدند و در 13 آبان شاهد بودیم که حرکت مردم به سطح کشوری کشیده شد. این پیروزی بسیار ارزشمند و بزرگی است. اکنون نیز همه فعالیتها بر حول محور 16 آذر و نهم دیماه و دهه محرم است.
 
هدف اصلی نیز فراگیر نمودن جنبش سبز و اقدام در سطح ملی است. در هر کدام از این مناسبتها و رویاروئی های حکومت با مردم، اختلافات داخلی حکومت نیز تشدید شده و نیروهایشان بیشتر ریزش می کنند و دوام و استقامتشان کمتر می شود.
 
تبلیغ به مبارزه مسلحانه و بمب گزاری و تخریب از اهداف حکومت است و جنبش سبز روش مبارزه مسالمت آمیز و صلح جویانه و مردمی خود را تغییر نخواهد داد. از یاد نبریم که هنوز هم خودکار بیک قویترین و مؤثرترین اسلحه چریکی در مبارزه با استبداد و دیکتاتوری است.

سهراب سهرابی

//www.rahesabz.net/story/3860/


Share/Save/Bookmark

more from Noosh Afarin
 
Farah Rusta

Is this why you guys are so fond of Mousavi and Khatami (LOL)

by Farah Rusta on

 "Only a masochist enjoys the memory of a tyrant."  

FR


rustgoo

Moaning?

by rustgoo on

That's correct; the pain of dictatorship lasts for generations. Only a masochist enjoys the memory of a tyrant.

Thanks Noosh Afarin; I am sure you will continue your " neesh "es; ignoring those pesky bugs.

I like your ideas very much.

 


Farah Rusta

A 70-year old pain!

by Farah Rusta on

When Moosh Afarin moans about Reza Shah and writes in such wounded style, one can understand the depth of her agony, some 70 years after that Great Man left the scene.   Now, tell me you dear bed-fellows (i.e. Moosh Afarin, her niece khaleh moosh moosh, and the equally deeply wounded Avazinia and Partoplagoo):who is more in pain? One who moans 70 years after being wounded or one who is laughing at you?

FR


Noosh Afarin

اقای عوض نیای گرامی؛

Noosh Afarin


 

      ممنون از گذاشتن بخش کوتاه ترجمه کتیبهء بیستون، امیدوارم که مفید واقع شود. من وقتیکه مطالب انهایی را که طرفدار حکومت دیکتاتوری و ضد انسانی پادشاهی چه از نوع زرق و برق تاج و تخت و چه از نوع شیخان را میخوانم، به یاد کتاب « گریز از آزادی»[ اریک فروم ] میافتم. مهمترین جملاثش را بصورت بلاگ در سایت گذاشتم.
 با تشکر از شما

 

 

 

 

 

 


Noosh Afarin

خاله موشه جان؛

Noosh Afarin


 

                         
پایه های بسیار سست، حتی با کوچکترین وزش باد به لرزه در میاید.
ممنون ازمحبتت خانمی

 

 

 

 

 

 


Noosh Afarin

راستگوی گرامی،

Noosh Afarinنیش آفرین برایم بسیار جالب و با مزه بود، البته اسم در ازار دادن کسی ایفای نقش نمیکند، کسانیکه زیر پوست و حتی افکارشان سوزن کاشته اند، کوچکترین تلنگر دردشان میاورد، حتی از طریق دنیای اینترنت!. و اینکه چرا نوش آفرین را انتخاب کرده ام؛ مادر بزرگ شاهه شاهان که قبل از رسیدن پسرش به سلطنت، اسمش سکینه بود و زهرا صدایش میکردنند، بعد از اینکه انگلیسها رضا قلدر را به مقام پادشاهی انتخاب کردنند، انها  اسمها و نام خانوادگی خود کلاً عوض کردنند و از سکینه- زهرا هم نگذشتند و اسم او را به نوش افرین تغییر  دادنند. بنابراین خواستم با این اسم طرفداران سینه چاکشان راخوشحال کنم.

 

 

 

 


Manoucher Avaznia

ترجمۀ سطر شصت و سوم تا هفتاد و یکم

Manoucher Avaznia


 

از ستون اول صخره نبشتۀ بیستون داریوش نخست هخامنشی بر گرفته 

Behistun Inscription

 

 

  (14) King Darius
says: The kingdom that had been wrested from our line I brought back and
I reestablished it on its foundation. The temples which Gaumâta,
the Magian,
had destroyed, I restored to the people, and the pasture lands, and the
herds and the dwelling places, and the houses which Gaumâta, the
Magian, had taken away. I settled the people in their place, the people
of Persia, and Media,
and the other provinces. I restored that which had been taken away, as
is was in the days of old. This did I by the grace of Ahuramazda, I labored
until I had established our dynasty in its place, as in the days of old;
I labored, by the grace of Ahuramazda,
so that Gaumâta, the Magian, did not dispossess our house.  

khaleh mosheh

بت پرستی

khaleh mosheh


Now I understand the outrage of a buddist if someone defaces a buddhas picture.

Luckily the site's motto is that nothing is sacred.

Thanks Nosh Afarin for illustrating your point so succinctly with the use of a picture-truly one speaks more than a 1000 words. 


rustgoo

No hard feelings; right?

by rustgoo on

Next time I'll let you win.

Till then...


Farah Rusta

أی شیطون!!

Farah Rusta


دروغگو دیگه خیط شدی برو اینقدر روتو زیاد نکن وگرنه بوش گندترین دو مرتبه جوش میاره (لال)

 

FR


rustgoo

An encrypted joke?

by rustgoo on

How dare you calling Reza a rat in the name of science and in the process of dissecting a joke?

Thanks for your honesty; nonetheless!


Farah Rusta

... عجب زن هنرمندی

Farah Rusta


First, don't be shy say the rest of the phrase (LOL). Second, you are such a laughable character and true to your name, partopalagoo! Even when you want to make a joke the real joke is you. Moosh dar janin is referring to the embryo and not the mother who carries the embryo. So get your science right before making a joke of yourself

 

FR


PArviz

Dear Hamfekr!

by PArviz on

You talk as if we are dealing with a democratic system where citizens have the right to express themselves in peaceful fashion without fearing for their safety or life. In democratic systems the law guarantees the rights and the safety of its citizens.

In the Islamic Republic of Iran, however,  as soon as peaceful demonstrators hit the streets in addition to thousands of repressive security forces waiting for them armed to the teeth, you have the state owned thugs who by using knives, clubs and hand guns against innocent people kill and maim many without having to answer to anybody. On the contrary, they are well rewarded for their brutality by this regime.


We are not dealing with a military dictatorship who cares for international opinions and pressure. These bastards (akhunds) think they are the hands of their god on the face of earth and hence given the right to do to whatever they want to the people who oppose them. If staying in power requires the killing or imprisonment of thousands then so be it. In fact they have shown this in the past 30 years by killing and imprisoning tens of thousands. These Akhunds thrive on crises and in fact stay in power by creating one crisis after another. They will not be able to rule under normal and calm circumstances.

So what makes you think that continuous peaceful demonstrations (or civil actions as you call them) are going to weaken this regime? Is the regime going to give the organizers of these civil actions freer hands or arrest them, torture them and force them to make confessions on state TV? Is this regime going to guarantee the safety of the demonstrators or kill them, arrest them, torture and rape them?

One thing it does is that it makes the people hate and despise them even further and their differences irreconcilable. This regime has never had the backing of the majority to begin with. They have stayed in power as long as they have by being ruthless and brutal. This regime has not changed in over 20 years. I do not understand why some people are surprised by Ahmadinejad’s re-election. This regime has exercised ballot riggings all through its existence. It did not suddenly become undemocratic after the so called elections, it has never been democratic to start with. It has always killed, tortured and raped people. The people found the courage to protest because some of this regime’s own people (such as Mousavi and Karrubi) cried foul and they took advantage of this and poured into the streets. This is beginning of the end and will end exactly in the same way Shah’s regime was toppled.

I do not particularly like violence but I see no other way of getting rid of this regime.


hamfekr

Dear Parviz

by hamfekr on

Nobody is preventing anyone from taking up guns and starting an armed struggle and so forth; everybody, however, should be mindful of ramifications of such action before total exhaustion of all civil actions.

Can't you wait that long? Fine; go ahead, recruit your team and do whatever you can do best. But remember:

When you station yourself and your comrades in a remote village; you should refrain from taking the villagers hostage to your ideology; that kind of action used to be  called a Marxist-Leninist-maoist-this ist-that ist strategy; nowadays it's simply called Taleban or, al-qa'ida ism.  

 


PArviz

Eventually this is what it comes down to!

by PArviz on

Do not be surprised if in the end people find armed struggle to be the only means of getting rid of this barbaric and savage regime.

A regime that will stop at nothing to stay in power will not go away or reform because of peaceful demonstrations. You do not seem to know or understand the way an Akhund's mind works. They only understand the language of force.

I wish we could get up one morning and this regime will disappear after yet another peaceful demonstartion but that is wishful thinking, it's for those who do not understand how things work in the real world.

Mark my words, we will not have a velvet revolution in Iran. 


rustgoo

خود گوئی و خود خندی...

rustgoo


Thanks for proving my point. I know you are hurt.

BTW: You must have an excellent memory, I envy you; moosh dar janin became the popular nickname for Reza's mother during her pregnancy.

 


Farah Rusta

Hurting? Hardly! Laughing? Definitely!

by Farah Rusta on

Dear Doroghhoo (pretending to be raastgoo)

This blogger and you have chosen names that you aspire to be and not that you are. Consider these choices: doroghgoo, charandgoo, partopalagoo, and so on.

 

As for this blogger here are my suggestions: joosh kamzanin, moosh dar janin, boosh gandtarin and many more laughable ones,

How about it?

FR


rustgoo

His dad hung the picture frame upside-down

by rustgoo on

Your avatar is just fine; it has kind of historical element within itself, indicating his irrelevancy. Your username is the one I have an issue with; in my opinion, as you are hurting certain people, you should've chosen Neesh Afarin or, something like that...


Farah Rusta

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

Farah Rusta


Dear Pedro and Mr Ghiassi

 

The hypocricy of this blogger is not better shown than in his choice of avatar. Isn't it odd, to say the least, that someone like this blogger who is pretending to be a supporter of non-violence, sullies the image of the most vocal and prominent advocate of civil disobediance?

 

FR


pedro

Ok.

by pedro on

Ok, Fine. Yes I agree with nonviolent resistant. what's up with the distorted, backward pic of Reza Pahlavi? Are we to read your essay and blogs then just guess how you feel about Reza Pahalavi?. Why don't you just tell us what's bothering you.


Noosh Afarin

خاله موشه جان؛

Noosh Afarin


                     

ممنون از کامنت شما که با محبت گرم خود و دعای خیر پیشتبان عزیزانمان هستی.
شاد باشید.

 

 

 

 

 


Noosh Afarin

اقای غیاثی؛

Noosh Afarin


 

                      
ممنون از اینکه نظر خود را در اینجا بیان کردید، با اینکه خارج از بحث این بلاگ است، ولی چشم, برای اینکه یکنواختی عکس رضا سوادکوهی شما را اذیت نکند، چندین عکس دیگری نیز در دست تهیه دارم و قول میدهم که بزودی و تند تند انها را عوض کنم. و در مورد بقیه نگرانی شما میتوان در بلاگی خارج از این بحث به ان پرداخت.

 

 

 

 

 

 


Sahameddin Ghiassi

دوست گرام

Sahameddin Ghiassi


رضا پهلوی همانطوریکه بارها گفته است حاضر است به عنوان یک شهروند ایرانی در مبارزه شرکت کنند و این مردم هستند که بایست نوع حکومت را انتخاب کنند.  حالا حذف وی با دو خط قرمز و وارنه نشان دادن وی از یک تمامیت خواهی حکایت میکند.  میزان رای مردم است همانطوریکه امام مرحوم و راحل گفت.  حال اگر مردم و بعضی گروه ها ماشین دیکتاتور سازی دارند این تقصیر یک شخص نیست.  مردم ما بایست آزادی داشته باشند تا آنچه را که میخواهند انتخاب کنند  مسلم است که در زیر تبلیغات کوبنده راه خود را گم خواهند کرد.  چنانچه گم کرده اند. 


Farah Rusta

پس اصل چشم در مقابل چشم کجا رفت؟

Farah Rusta


جالب است که در نوشته فوق مبارزه مسلحانه به چندین دلیل نفی شده الا به دلیل تضاد آن‌ با اصول عالیه انسانی. مگر نه این است که به گاندی نسبت میدهند که "چشم به ازای چشم جهانی‌ را کور می‌کند؟" پس چگونه است که مخالفان مبارزه مسلحانه توجهی‌ به شکست زنجیره نفرت ندارند و گوئی با اصل خشونت مشکلی‌ نداشته و فقط از اتلاف وقت نیروی جوان نگرانند! 

 

 

FR


khaleh mosheh

شانژده آذر و نهم دیماه و دهه محرم

khaleh mosheh


Dear Noosh Afarin,

Thanks for posting this informative essays. I am also delighted to hear that there are plans for several big days to come by the Green movement. 

I wish them all the success- They are truly on the right side of the history.

Best wishes.