برادر ایکس،برادر ایگرگ


Share/Save/Bookmark

برادر ایکس،برادر ایگرگ
by Red Wine
27-May-2010
 

هجده نوزده ساله بودم وقتی‌ که برای اولین بار به ایالات متحده امریکا به همراه پدر و مادرم رسیدیم،از همان لحظه اول دیگر به هیچ شخصی‌ اعتماد نداشتم ،به خصوص ایرانی‌‌ها ! همه را مقصر آوارگی خود می‌دانستم،از همه بدتر افراد فامیل و خاندانم من را آزار میداد،دیگر طاقت دیدن روی این شازده گان بی‌ مقدار را نداشتم،وقتی‌ که به سان فرانسیسکو رفتم تا تحصیل کنم،دیگر با هیچ کس در ارتباط نبودم جز پدر و مادرم.

در آن شهر..خیلی‌ زود با اطراف آمیخته شدم،بهانه چندانی برای شکایت از زمانه نداشتم،پول که از لوس آنجلس برایم میآمد،ماه رویان کالیفرنیایی فراوان بودند ،موزیک هوی متال و کورس‌های هارلی داوید سون.. زنده باد ماری جوانا !

اما کم کم از اینها هم زده شدم،سال سوم دانشگاه بودم که شروع کردم در مورد وضعیت ایران اطلاعاتی‌ کسب کنم،آن سال جنگ به خیابان‌های زیبای تهران و رشت و اصفهان کشیده شده بود،صدام جبهه را از دست داده بود و به سفارش بزرگ تر‌هایش تصمیم به موشک پرانی شهر‌های ایران گرفته بود ! وقتیکه برای اولین بار صحنه‌های از جنگ را دیدم،زخمی ها،شهدا،رفتن سرباز‌ها به جبهه،دیدن پسرکان ۱۴-۱۵ ساله در آنجا.. شنیدن سرود‌های رزمی و جنگی،شنیدن آه و ناله مجروحان شیمیائی شده.. بسیار آزارم میداد !در وجودم احساس بیداری از یک خواب گران می‌کردم،انگاری مرده بودم و دوباره زنده شدم..آن روز در تلویزیون دیدم که خلبانان با غیرت ما،یک هواپیمای عراقی را در شمال تهران،شمیران دنبال کرده بودند و در آخر او را سرنگون کرده بودند..با آنکه خبر خوشی بود اما دیدن روی وحشت زده بچه‌ها را هنوز به خاطر دارم...بعد از همه این ها،دلم گرفت ! آنقدر از بی‌ لیاقتی خود و دست و پا بسته بودن خود عصبانی شده بودم که جا سیگاری را به طرف تلویزیون پرت کردم و به سراغ تلفن شخصی‌ رفتم تا از او در مورد رفتم به ایران جویای اطلاعات شوم.

آن روز تصمیم خود را گرفته بودم..به ایران میروم و خود را معرفی‌ کرده و در آنجا به سربازی میروم تا برای ایران و ایرانی‌ ها بجنگم.

***

آن روز را خوب به خاطر دارم،اواسط سالهای هشتاد میلادی بود و بهاری،آنروز..یک روز خردادی،روز تولدم بود !

موتور و گیتار‌هایم را فروختم،به پدر و مادرم تلفن کردم و اصل قضیه را نگفتم (قصد داشتم تا به ایران نرسیدم،چیزی به کسی‌ نگویم و اینجور پدر و مادرم را در معرض کار انجام شده قرار دهم!)، به سلمانی رفتم و موهایم را کوتاه کردم،لباس مرتب پوشیدم و به واشینگتن رفتم،خوشحال از آن تصمیمی که گرفته بودم..

آن سه شنبه روز که به دفتر حفاظت منافع ایران رسیدم،بسیار عصبی و دل مغشوش بودم !چند بار طول خیابان را پیاده رفتم و آمدم و چند سیگار کشیدم تا آرام شوم،آنگاه به یک بار نام خدا را بردم و یا حق گویان به آنجا وارد شدم..

مردی هموطن با احترام من را به اتاق کوچکی هدایت کرد و من آنجا نشستم تا من را صدا کنند،در همین حال چند فرم هم مشغول به پر کردن شدم،صدایی کسی‌ میامد که انگاری قرآن میخواند و نمیگذاشت تا من تمرکز حواس داشته باشم ! شاید روضه بود و شاید نوحه، نمیدانم !زیاد طول نکشید که مردی دیگر به آن اتاق آمد، فرم‌ها شروع به خواندن کرد.. عظیم الجثه بود و ژولیده مقام ، پیراهنش بیرون از شلوار بود و اصلا به یک شخص دیپلمات نمیماند ! سئوالات عجیبی‌ از من میکرد، چرا میخواهم به ایران بروم،چرا هیچ مدرکی‌ جدید ندارم همه آنچه که دارم قدیمی‌ است،چرا چند زبان میدانم،چرا چند ماه دوره نظامی در کالیفرنیا دیده ام،چرا..چرا..چرا.. !

خیلی‌ از کلماتی که به کار میبرد را نمی‌فهمیدم و یا منظورش را درک نمیکردم ! دیگر از جریان خسته شده بودم،مقداری دیگر که گذشت..همان مرد اول به اتاق آمد و به زبان آذری پرسید که آیا کار آن مرد با من تمام شده است یا خیر که آن مرد هم به آذری  جواب داد که من بعد مزاحمی هستم و او همین الان کار من را یکسره خواهد کرد.. خیلی‌ ناراحت شدم و تند به آذری جواب دادم که :

-من یک ایرانی‌ هستم و برای ایران میخواهم بجنگم، مشکل کجاست !؟

از حاضر جوابی من و صحبت من به آذری..آن مرد تعجب کرد و ساکت شد ! آنها که از اتاق به بیرون رفتند..از فرط خستگی‌ در حالت خواب و بیداری بودم،در همین حال بود که آن مرد با شخص دیگر به آن اتاق آمد و گفت :

-همین این است برادر ایکس ! این برادر ایگرگ است ! این صاحب آن پرونده جدید است که می‌خواهد به ایران برود !

آن مرد نگاهی‌ به من کرد و دیگری از اتاق رفت ! ... بی‌ آنکه وقت تلف کند .. آن مرد با جدیت اما آرام رو به من کرد و گفت :

-تو ! تو آمدی اینجا چکار ؟

تا آمدم دوباره تندی کنم و جواب دهم،حرف من را قطع کرد و ادامه داد :

-من را نمیشناسی ؟ (شروع به آرامتر صحبت کردن و من به زحمت صدایش را می‌شنیدم !)

این را که گفت،دیدم که راست می‌گوید ! صورتش به نظر آشنا می‌‌آمد ! هر چند که ریش بی‌ ریختی داشت و موهای ریخته..اما خوب که دقت کردم..به ناگه او را به خاطر آوردم !

گفتم :

- سیروس.. آقا سیروس شما هستید ؟

او با شنیدن این اسم وحشت کرد و با انگشتش من را به آرامش دعوت کرد و گفت :

-بله، اما اسم من دیگر سیروس نیست،من را مهدی صدا بزن !

این را که گفت،دیگر چیزی نفهمیدم از صحبتهایش ! بی‌ اختیار او را بغل کردم و بوسیدم ولی‌ او بیشتر از این حالت پریشانی من وحشت کرد و گفت :

-پدر جفتمان را در می‌آورند اگر اینجور ما را ببینند ! ! ! عصر بیا به این آدرس که در این کاغذ نوشته ام،آنجا صحبت می‌کنیم !

این را گفت و از اتاق با عجلهٔ به بیرون رفت !

یکراست به هتل رفتم تا اندکی‌ استراحت کنم و بعد به محل قرار بروم،محل قرار وودلی پارک نام داشت ، ساعت ۵ بعد از ظهر..ساعت دیدار ما بود !

***

حال که استراحت می‌کردم،او را خوب به یاد آوردم ! او سیروس پسر مم جعفر..کسی‌ بود که مسول آب قنات محل و چاه‌های آب عمارت سبز ما را به عهده داشت.

اینان اصلیت خوزستانی داشتند که از صد سال قبل در نزدیکی‌ سربند خانه داشتند و از معدود خوزستانی‌هایی‌ بودند که به اجبار شیعه شده بودند ! (در آینده یک مطلب در رابطه با خوزستانیهای مقیم شمیران خواهیمم نوشت.) هنوز ته لهجه خوزستانی داشت آن وقت که بعد از چند سال او را میدیدم ! اینها ۸ خواهر برادر بودند که در ۳ اتاق زندگی‌ میکردند و همه گی در همین جور شغل‌های پائین زندگی‌ را میچرخاندند،مادرم برای هر کار گره خورده.. نذر این جماعت میکرد و میگفت،عجبا که این نذر چقدر بر ایشان آمد دارد و این خلق باعث مستجاب شدن این امر خیر میشود ! خدا را کرور شکر.

خیلی‌ خوشحال بودم که بچه محلی را بعد از سالها دوری از شمیران میدیدم.

وقتیکه به محل قرار رفتم،خیلی‌ طول نکشید که او هم آمد.

***

کلاه بیسبال به سر داشت و پر اضطراب بود ! گفتم به او :

-سیروس جان سلام،چقدر خوشحالم که میبینمت،این کار خداست !

با عصبانیت جواب داد :

-پسر مگر تو دیوانه شده یی ؟! چرا امروز آمدی آنجا ؟! اسم من دیگر سیروس نیست و مهدی است !

+ مگر چه شده است ؟ کار خلاف که نکرده‌ام و تنها میخواستم صاحب مدارکی شوم و بد به ایران برگردم !

این را من با حالی‌ متعجب گفتم.او ادامه داد :

-ای بابا ! تا اسم تو و آقا را در آن پرونده،بین فرم ها دیدم،انگاری برق من را گرفته است !مگر تو نمی‌دانی که اسم شماها در لیست دادگاه انقلاب است و کمتر از شما‌ها را اعدام کردند و به زندان انداختند.

نفسی کشید و ادامه داد :

-صاحب آن ویلا ی اسپانیولی سر کوچه منظریه یادت میاید ؟

+بله ! فتح الله خان.. فتح الله خان دشتی ! مگر چه شده است با ایشان ؟!

-این بد بخت را به جرم اینکه لوازم یدکی ارتش را وارد میکرد چند سال پیش اعدام کردند ! آن ویلا هم مصادره شد.آن تیمسار را به یاد داری ؟ آن جلال خان امیر موعظ چه ؟! ...

و همینطور تا چند دقیقه اسم افرادی را میبرد که یا از ایران در زمان انقلاب خارج نشده بودند و یا به ایران بازگشته بودند و بد سرنوشتی دچارشان شد !

من کاملا در حال شوک بودم و صدائی از من خارج نمی‌شد ! نمی‌دانستم چه بگویم.دستانم شروع به لرزیدن کرده بودند.دائم عرق می‌کردم و به قادر به هضم این گفته‌ها نبودم.از شنیدن این صحبت‌ها ،مرگ تک تک سلول‌های بدنم را احساس می‌کردم.

او اینجور ادامه داد :

-خیلی‌ زود با ... و ... (۲ تا از برادرانش) وارد کمیته انقلاب اسلامی شدیم،کارمان شناسایی ساواکی‌ها ، افسران گارد و شکار آنها در شمیران بود و بعدا آنها را به دادسرا منتقل میکردیم،گاه گداری به عمارت شما سر میزدیم تا اتفاقی نیفتد، به خصوص پدرم (خدا ایشان را رحمت کند!)که چند روز یکبار به آنجا سر میزد تا داوود خان،نوکرتان احساس تنگی نکند،اواسط تابستان ۵۸ بود که یک نامه به دفتر کمیته در نیاوران آمد و در آنجا اسم شماها و آدرس عمارت آمده بود ! گویا به امضای یکی‌ از زیر دستان خلخالی (لعنت ابدی بر او باد) رسیده بود.بلافاصله با ... برادرم به عمارت رفتیم، بیچاره داوود و همسرش، هنوز فکر میکردند که شماها باز میگردید،از جریان آنها را مطلع کردیم و آنها را مجبور کردم که از آنجا بروند و در جایی‌ پناه گیرند که مبادا تر و خوش با هم سوزد !

همان شب،... آمد (اسم مردی را گفت که شخصاً مأمور بود تا به عمارت ما رود،بعدا فهمیدیم که اسمش جواد شبستری بود و اعضای کلیدی سپاه و از همانی که در قتل مرحوم فروهر و همسرش به صورت غیر مستقیم دست داشت !) من و برادرم را با خودشان نبردند و با ۲ جیپ به عمارت شما رفتند،می‌دانستند که شما نیستید،آمار دقیق شما را داشتند ،عمارت،بستگان شما و غیره را ! آنجا را مهر و موم کردند و چند نفر در آنجا ماندند تا مثلا از آنجا حفاظت کنند، برادرم که صبح به آنجا رفته بود،با ناراحتی‌ به خانه بازگشت و دیده بود که تمام آلات و ادوات موسیقی‌ ایرانی‌ را سوزانده بودند و همینطور صفحه‌های گرامافون ! مجلات، روزنامه‌های قدیمی‌،کتاب و به مقدار فراوان عکس‌های قدیمی‌.. به نگار خانه رفته بودند و هر جا صورتک‌های گچبری شده (کار مرحوم اوستا ناصر خان گچبر،عهد مرحوم مغفور احمد شاه بزرگ) دیده بودند را شکسته بودند و خراب کرده بودند ! همینطور مجسمه‌های درون ایوان‌ها و در باغ را !

خلاصه که وقت فراوان داشتند تا آنجا را غارت کنند و از بین ببرند.

 

***

تمام این حرف‌ها را می‌شنیدم و دیگر از خود بیخود شده بودم ! دیگر دلم برای خودم نمیسوخت و دیگر فراموش کرده بودم که غریبم،که در غم و غصه و در ماتمم ! در اندوه بی‌ مثالی غرق شده بودم،هر چه از آن چیز‌ها میگفت..من بیشتر میسوختم و آب میشدم !

او چنین ادامه داد :

- برادر دومم... شهید شده است، وقتی‌ که این کار دیپلماتیکی برایم جور شد..زود قبول کردم تا از ایران بیرون باشم، الان هم که ماموریتم تمام شود،با زن و بچه‌ام به استرالیا خواهیم رفت،طاقت ایران را ندارم،من به درد این کار نمیخورم...از من به تو نصیحت،قید ایران را فعلا بزن ! آنجا با وجود آنها.. جای تو دیگر نیست !

برای انبکه شناخته نشوید،پرونده تو را پاره کردم تا مشکلی‌ ایجاد نشود،اگر پرونده به ایران میرفت و اگر به ایران می‌رفتی..کارت تمام بود !

***

بعد از چند دقیقه صحبت‌های دیگر،دست همدیگر را فشردیم و از او بسیار تشکر کردم و او همانجور که آمده بود..آرام رفت !

اندکی‌ بیشتر در آنجا ماندم و به فکر رفتم.کوچه باغ خودمان را به یاد آوردم.

درختان باغ را، عمارت را.. من همه شادی،آن همه آزادی، تمام آن بزم‌های تابستانی، آن همه روضه خانی،عروسی‌ الدوله ها.. ! مجالس عزای السلطنه‌ها .. ! را به یاد آوردم. چه روزگاری بود،نان شب اگر نبود، دلخوشی با هم بودن که بود !

تصاویر جنگ،آن ناله‌ها و آن همه رنج و زجر..در فکرم بود و دوباره به یادم آمد !

خدا داند که بی‌ آنکه در دست خودم باشد و بی‌ آنکه فخر فروشم که من مرد هستم و کار مرد گریه نیست..آنجا،در آن حال یک دل سیر اشک ریختم و بر پیشانی زدم.

***

وقتیکه به سان فرانسیسکو بازگشتم،جریان را تا مدتی‌ از بقیه پنهان کردم و از آن تاریخ به بعد تا به حال در حسرت رفتن به ایران هستم.

***

هنوز بر این حرف هستم که آن انقلاب ضروری بود اما به دستان ناپاک بیگانه افتاد و مملکت را ویران تر کرد !

هر شب از خدا میخواهم که هر چه زودتر ایران را از دست این اهریمنان نا‌ ایرانی‌، نوکرانشان و طرفدارنشان آزاد کند.

نفرین می‌کنم بر آنان که دل ایرانی را سوزاندند و دل ایرانی را بی‌ رحمانه شکستند و دل بر غریبه سوزاندند !

نفرین می‌کنم بر آنانیکه خون شهیدان ما را نادیده گرفتند و جیب از ثروت ایران پر کردند و حال در خارج زندگی‌ مرفه دارند.

نفرین می‌کنم بر دشمنان ایران زمین،آنان که با فرهنگ ایران در تضاد هستند و تاریخ ما را میخواهند از بین ببرند.

وای بر آن ایرانی‌ باد که صلاح مملکت را به دست خارجی‌ بسپرد،وای بر آن ایرانی‌ باد که مذهب را برتر از ایران بداند،وای بر آن ایرانی‌ باد که دستش به خون هموطنش آغشته شود.

روز مجازات اینان نزدیک است و روز آزادی ایران نزدیکتر.

به امید آنروز دعا می‌کنم،من.. من که سرباز ایرانم و جان در راه او میدهم.

زنده باد ایران زمین و زنده باد ایرانیان واقعی‌.


Share/Save/Bookmark

more from Red Wine
 
Red Wine

dear Khar

by Red Wine on

ممنون... همیشه از دیدن شما شاد میشوم.

با سپاس دوست عزیز...

 


Monda

داستان سوز ناک و بسیار آشنا

Monda 

چی‌ میشه گفت، رد واین عزیز؟! بجز حیف؟...  ممنون از این نوشتهٔ زیبا و غمگین.

 


vildemose

Sharabe ghermez khoob: I'm

by vildemose on

Sharabe ghermez khoob: I'm deeply moved to see you sharing your painful memories. There might still be a happy ending to this journey.

Hope springs eternal.

May you have enough happiness to keep you forever sweet, sharab jan nazanin.


Mardom Mazloom

شراب سرخ گرامی،

Mardom Mazloom


بنده تحت تاثیر فرمایشات جنابعالی قرار گرفتم و از قسمت دوم نگارشتان این چند بیت به ذهنم آمد, به امید روزی که همه شاهد آزادی ایران باشیم.

بـسـی رنـج بـردیـم در ایـن سال ســـی
خـون دل بـخـوردیم از حـاکمان روسـپـی؛

دستـهـایشان پـر ز خون و فســـــــــــاد
هـمـی بودند با فرهـنگ ایران در تـضـــاد؛

در پی کشتـن و ویرانــی و آشفـتـگـــی
بـگشـتند هـمچو لاشخـــورانی واقـعـی؛

نـــنـــگ بـر ایـرانیی که ایران را ول کـنــد
عــرب را بـر عــجــم بــــــرتــــــــر کنـد؛

بسـی دعـا و نیـایش کنیم بر پــروردگــار
کــه روز مـجـازات ضـحـاک را کند آشکــار؛

بترسیــد ای طــرفــداران ایـن اهریـمـنـان
بروزی که ایران رها شود به دست ایرانیان


MM

thank you for a touching story

by MM on

.


Azadeh Azad

Very sad

by Azadeh Azad on

RW jan:

I deeply feel sad for the burning of the musical instruments, the artworks and the books in the Green Building.  But the murder of individuals whose only crime was not to  be part of the Islamic Mafia is simply unbearable. Hopefully this monster of a regime will persih soon.

Azadeh


hamsade ghadimi

شراب جان، برادر

hamsade ghadimi


داستانت بسیار گیرا بود. کلی‌ میخ شدم. ما پیروز خواهیم شد چونکه حق بر ماست.


KavehAhangarAdel

Very moving...

by KavehAhangarAdel on

We all in our own way feel our connections with Iran. I was there until the scud misslle attacks started and saw my classmates enlist and go... and not come back..... to this day I carry the guilt with me. 

Your story was very moving and I commend you for sharing it.  Ultimately we all feel for our land, our people and those who gave up their lives for their country. 

ghoranet

Kaveh Ahangar Adel

 


SamSamIIII

A moving essay

by SamSamIIII on

 

thank you dear RedWanex. khoshaa aan del keh az gham bi.... . delet bi gham baasheh shazdeh. Cheers!!! 

Path of Kiaan Resurrection of True Iran Hoisting Drafshe Kaviaan //iranianidentity.blogspot.com //www.youtube.com/user/samsamsia


maziar 58

..

by maziar 58 on

Red wine khan  as arthimis said ....the pains are shared  amongst many for the past 31 yrs.

maybe I'm a dreamer BUT I wish 2-3 milllions Iranians all could return to Iran all at once just like an EXODUS to reclaim our mother land with or with out any passport.              Maziar


Khar

RW you are a good man aziz

by Khar on

Thank you for sharing your life memories. Keep the inner flame burning!


Red Wine

Arthimis Aziz

by Red Wine on

دوست عزیز،برای ما بسی‌ موجب افتخار و سرفرازی است که فامیل شما عزیز باشیم !

همه ما کم و بیش همین احساس را داریم،همه ایرانیان آزادیخواه شبیه یک دگر هستند،هدف آزادی ایران است،هدف ایجاد دموکراسی در ایران است،چندین قرن است که ایران آب خوش از گلویش پایین نرفته است و حال وظیفه ما است که اندیشه کنیم و آن را عملی‌ سازیم.

خدا شما را برای ما همیشه حفظ نماید که مهربان هستید.

 


Arthimis

شراب قرمز

Arthimis


شراب قرمز عزیز، بسیار داستان تلخ ولی‌ در عین حال زیبایی را
نوشتید... حقیقت تلخ ۳۱ سال گذشته ایران و همه ما... عجیب است، چقدر
زندگیمان شبیه به یک دیگر است! با توجه به سال هایی که ذکر کردید به غیر از
تشابهات نزدیکی در رابطه با ریشه خانوادگی، فرهنگی‌ و اجتمایی‌، خیلی‌ از
تجربیات شخصی‌ مان نیز بنظر مشترک میرسد و میبایستی که هم سنّ و سال هم نیز
باشیم! (نکنه ما با هم فامیل هستیم و خود نمیدانیم!) بسیار عجیب است!!! به
هر حال، فامیل یا نه، خدا داند که من هم مثل شما و خیلی‌ دیگر از ایرانیان
داستان‌های مشابهی‌ داریم که البته سرتان را با آان درد نمیاورم چون این
داستان و بلاگ مال شماست... ولی‌ قسم به اشک و آاه تمامی‌ مادران و
ایرانیان داغدار و پروردگار بزرگ ایران و جهان، این جمهوری شیطانی و تمام
اهریمنانش بزودی نابود خواهند شد! (خدایا آمن) سلامتی‌ و خوشحالی شما و
تمامی‌ ایرانیان رستین را آرزومندم.

 


Red Wine

عقل نباشد،جان در عذاب است

Red Wine


اگر دوباره به کام دیکتاتوری بر خوریم..دیگر چیزی از ایران باقی‌ نمیماند ! انگاری که مردم ایران لیاقت یک جمهوری ساده را ندارند ! عقل نباشد،جان در عذاب است.

قربان محبتت دیوانه جان،سلامت باشی‌ عزیز .

 


divaneh

دعایت مستجاب

divaneh


به زودی ایران را خواهی دید چون حکومت بر پایه ظلم پایدار نیست. بعد از این همه تجربیات تلخ ترس من از این است که بعد از اینها دوباره گرفتار نوعی دیگر از دیکتاتوری بشویم


Red Wine

Oktaby Aziz

by Red Wine on

دوست بزرگوارم،تنها به حقیقت اشاره شد و بس.

همیشه پاینده باشید.

 


Red Wine

Ebi Jan Aziz

by Red Wine on

چه زیبا فرمودید دوست خوبم...

از لطف شما متشکرم.

 


oktaby

I have nothing to say after this

by oktaby on

You brought back so many memories and stories, I could write for the next 20 years.

Doroud bar to 

OKtaby


ebi amirhosseini

Red Wine Aziz

by ebi amirhosseini on

Chi begam!?

" History is indeed little more than the register of the crimes, follies and misfortunes of mankind. "

Ebi aka Haaji