لیسبون،شهر ترانه‌های گمشده


Share/Save/Bookmark

لیسبون،شهر ترانه‌های گمشده
by Red Wine
07-Apr-2012
 

لیسبون همچنان آن شبِ بارانی ۱۱ آوریل سالِ ۱۲۳۱ میلادی را به خاطر دارد.کِشتی کوچکی به ساحلِ سائو فِرناندو نزدیک شده و سپس چندین سوار که خود را به خوبی‌ پوشانیده بودند به آرامی به ساحل پای گذاشتند و سپس فرمانده اینان که با دستاری بزرگ صورتِ سیاه چُرده خود را پوشانیده بود به سوارانِ دیگر دستور به حرکت داد.اینان ۳۶ سرباز جان بر کفِ گروهی نظامی از قبیله مُور‌ها بودند که به دنبال شاهزاده خود، نورالدین بودند، چند ماهِ قبل شاهزاده در یک عملیات به دستِ شوالیه‌های انگلیسی به سرکردگی پینکِرتون دستگیر و به قلعه سائو فرنادو در پرتقال، لیسبون بُرده شده بود.اما مور‌ها محلِ زندانی او را کشف و تصمیم به آزادی این شخص گرفته بودند.هنوز شب بود و از تاریکی کوچه پس کوچه‌ها استفاده و اینان به قلعه رسیدند، در جنگی غافل گیرانه به سربازان انگلیسی و کمانداران پرتقالی حمله و شاهزاده را آزاد کردند.از آن ۳۶ سرباز مور تنها ۱۱ نفر باقی‌ ماندند که توانستند با همان کشتی لیسبون را ترک و سپس به جنگِ صلیبی دیگر ادامه دهند.

***

وقتی‌ که در اروپا زیاد سفر کنی‌، همه جا به همدیگر شباهت پیدا می‌کند، به خصوص شهر‌های قرون وسطایی! اما یکی‌ از این شهر‌ها که همیشه مرا تحتِ تاثیرِ خود قرار میدهد، لیسبون است.این شهر شاید به تاریکی بوداپست و به سیاهی لندن نیست اما چیزی از سویل و ناپل کم ندارد.این روزها فیلمی مستند را به پایان بردیم که در رابطه جنگهای صلیبی، به خصوص جنبهٔ مذهبی‌ آن صحبتهای فراوان دارد، من در قسمتهای پایانی این فیلمِ فرهنگی‌ همکاری داشته ام.

امروز که کارِ فیلم به اتمام رسید، از گروه جدا شده و به پرسه زنی‌ در شهر مشغول شدم، لیسبون و یا لیشبُوا آنجور که خود ِ پرتقالی‌ها می‌‌نامندش، شهریست فراموش نشدنی‌ به خاطر تاریخی که دارد و به خاطر مردمانی که در آن میزیستند و هنوز عمر را سپری میکنند.این شهر بیش از ۱۴ جنگِ بزرگ و کوچک را به خود دیده است، ۲ بار کامل ویران شده است، ۴ بار سونامی وحشتناکی از سوی اقیانوس مردمانی فراوان را به خاکِ سیاه نشانده است، اسپانیولیها بارها شهر را تسخیر کرده ند، نیمی فراوان از جمعیتِ خود را به خاطر جُذامِ انگلیسی و طاعونِ اسپانیولی از دست داده است اما سَنت ویسنتِ که از حضراتِ مقدسِ این شهر است، بارها لیسبون را به زیرِ چترِ مهربانی خود قرار داده و مردم بار دیگر شهر را از نو ساخته ند.

***

هنوز جای شمشیر‌ها به روی دیوار است، صدای ضجه‌های مردمانی پر دَرد را می‌‌شنوم، اگر شهر را نشناسی ، اگر دل‌ به خود داده و به زمزمهٔ مردمِ توّجه نکنی‌، خیلی‌ زود در لیسبون گم میشوی، قسمتِ قدیمی‌ به نحوی ساخته شده است پر کوچه و پر پیچ تا دشمن و تا غریبه در آن به جایی‌ پی‌ نبرد، به هیچ جا نرسد، اما با این حال این شهر مهمان نواز است، درینجا همه به تو لبخند میزنند، مردان با مردانگی دست داده و زنان با عشوهٔ تمام تو را به خوردنِ نانِ تازه و شرابی خوش رنگ و گرم دعوت میکنند، لیسبون شهریست خانوادگی، پر رمز و راز دوست داشتنی.

***

و اما چرا اینجا را شهر ترانه‌های گمشده نامند؟ به این فکر بودم که شبانه به کناره اقیانوس آتلانتیک، در نزدیکی‌ صومعه‌ای قدیمی‌ رسیدم، در خیالِ یک جوابِ مناسب بودم که صحنه‌هائی در ذهنم ایجاد شدند، آن صحنه همان زنانی بودند که روز‌ها و هفته‌ها به جلوی بندر منتظرِ شوهران و فرزندانِ خود به انتظار می‌‌ماندند و اینان همدیگر را تسلی‌ داده و از بازگشتِ این ملوانانِ سختکوش خبر می‌‌دادند.و کشتی بالاخره پس از چند هفته و شاید چند ماه به بندر می‌‌رسید، زنان جیغ می‌‌زدند، بچه‌ها شادی و پیران لبخند زنان سور برپا میکردند.وقتیکه ملوانان به ساحل می‌رسیدند، زنان و بچه‌ها را در آغوش گرفته و این جشن را دیگر پایانی برایش نمیدیدی.اما آیا همه آمدند؟ همه حاضرند؟ یکی‌ از ملوانان جانِ خود را از دست داده است، این خبر را که به همسرش میدهند، تمامی زنانِ دیگر به خانه آن زن رفته و تا صبح در کنارش هستند و سپس تو فادو می‌شنوی، موسیقی‌ محزون و غمگینی می‌شنوی که داستانِ جاشوانِ فراوانی را نقل می‌کند، از سفرِ اینان و از دردِ انتظاری که همسرانشان و مادرانشان به چشم کشیده ند.

شنیدنِ این ترانه‌ها برای کسی‌ که بیش از ۳۰ سال دلتنگی‌ مملکتش را به ذهن و خاطرش دارد بسیار سخت است اما به دل‌ می‌‌نشیند.تمامی این ترانه‌ها که غم و ماتم بر می‌خیزند، در یک جا باقی‌ نمیمانند و همواره در کوچه پس کوچه‌های لیسبون در پرواز و در آسمانِ این شهر به ملودی خود ادامه میدهند و این خود امید بخش است که هیچگاه این ترانه‌ها برای کسی‌ پیدا نشوند و اینها همچنان گم بمانند.

***

لیسبون را دوست دارم، این شهرِ کوچک و پر از حکایت را من خیلی‌ دوست دارم، درین شهر زمان به سودِ مردان و زنان عاشق به جلو رفته و با هر دلی‌ شکسته..یک ترانه دیگر ساخته و سپس به دست فراموشی سپرده شده تا گم شود و دیگر کسی‌ یادش نکند، درین شهر همه احساساتیند ، هر قدم یک کلیسا بینی‌ و در هر دو قدم یک میخانه تا در آنجا نیز به عبادت مشغول شوی و آآآآآه من شرابِ پرتقالی را خیلی‌ دوست دارم.صدای این سبک موسیقی‌.. فادو را خیلی‌ دوست دارم که این سبک سعی‌ دارد از گذشته آغاز و از حالی‌ پر شور سخن گوید و در آخر به سرنوشتی عجیب رسد که شاید هم من و هم تو بدان دچار شویم و برایم محال است که با صدای زنِ خواننده همدلی و هم دردی نکنم و جلوی بغضی طولانی را گرفته و غمباد و غمباد و دوباره عطشِ یک گریه مفصّل را با شرابی قدیمی خاموش می‌کنم و به دنبالِ اینکه درین سرنوشتِ ما آیا چاره‌ای به غیر از این وجود دارد؟!

***

در ساحل، در آن ساعتِ شبانه سردم می‌‌شود...در سکوتی عجیب با امواجِ اقیانوس هم صحبت شده و اینان چه خوب به هم صحبتی‌ من راضیند و هیچگاه جملاتم را قطع نمیکنند، این امواج شنوندگانِ خوبیند و هر بار که به کنار ساحل میرسند، تصویری از ماه را به من نشان میدهند که شاید، که شاید به این نحو می‌‌خواند به من آرامش بخشند و من سپاسگزار.

آسمانِ شبانه لیسبون همچنان میدرخشد و سبد سبد ستاره گان بر سرم بارانی پر احساس به ذهن و به خاطرم میریزند.این لحظه از بودنم در لیسبون را با هیچ چیز عوض نمیکنم، این احساس همان حسی را به من میدهد که هنگامی که زنی‌ زیبا جمله دوستت دارم را برایم زمزمه کرد و او را سخت در آغوشِ خود گرفته و این دوستت دارم را با هم آغوشی دیگر جواب داده ام.لیسبون، این شهرِ قدیمی‌، قرونِ وسطایی و سخت مذهبی‌ را من دوست دارم.

فردا مسیح را به صلیب میکشند، تمامِ شهر به ماتَمکده تبدیل شده و شهر دوباره پر از ترانه‌های گمشده می‌‌شود.

✿⊱╮

عیدِ پاک سالِ ۲۰۱۲ میلادی ..

رم؛سویل؛لیسبون .


Share/Save/Bookmark

more from Red Wine
 
Red Wine

...

by Red Wine on

شازده جان،پرتغالیها مردمانی صبور و خالص مخلصند...هر کسی‌ به جای اینان بود-سر از نه کجا آباد در می‌‌آورد با این همه ظلم و ستم که به ایشان روا گشته است.

با سپاس از توجهِ همیشگی‌ شما .


Red Wine

...

by Red Wine on

فتح الله جان ... سلام به روی ماهت دوستِ عزیز.ممنون که به ما سر زدی.

سالِ خوبی‌ را برایت آرزو می‌کنم.


Shazde Asdola Mirza

۱۴ جنگِ بزرگ و کوچک را به خود دیده است، ۲ بار کامل ویران شده

Shazde Asdola Mirza


مردمانش باید به همان قدرت و توان ایرانی‌‌ها باشند؛ که این چنین سختی کشیده اند، ولی‌ از پا نیفتاده.

شراب سرخ عزیز: عید پاک بر شما خجسته باد!


Fatollah

شراب سرخ گرامی

Fatollah


بسیار لذت بردیم از این نوشتار خاطره انگیز شما 
مثل همیشه موفق وسلامت باشی


Red Wine

...

by Red Wine on

جنابِ رحمانیانِ گرامی‌ ..

حق با شماست،بنده از کارم لذت می‌برم،از بودن در کشورها و شهر‌های گوناگون لذت می‌برم.

اثر و وجودِ همینگوی را زیاد میتوانی‌ در پاریس،رم،مادرید حس کنی‌ ... شراب تنها یک وسیله است برای یک عشقِ جدیدِ دیگر و برای یک احساسِ دیگر .

با تشکر از جملاتتان.


Red Wine

...

by Red Wine on

دیوانه جان،با سپاس که به کلبه این حقیر سر زدی...

خداوند شما را برای ما همیشه حفظ نماید.


G. Rahmanian

شراب ناب ميخواهم كه مرد افكن بود زورش

G. Rahmanian


A great piece. It seems you are constantly moving from one place to another enjoying your work, your life and your wine, of course.

Your wine-drinking detours remind me of my favorite American writer who compared living in Paris to a moveable feast! Here's a quote by Hemingway:

“If you are lucky enough to have lived in Paris as a young man, then wherever you go for the rest of your life, it stays with you, for all of Paris is a moveable feast.”

Ernest Hemingway (1950)


divaneh

این هم ترانه ای دیگر بود

divaneh


شراب جان این نوشتۀ زیبای شما مانند ترانه ای دیگر بود که به آن همه ترانه های دیگر لیسبون پیوست. باشد که این ترانه گم نشود.


Red Wine

...

by Red Wine on

سوسن خانم جان،با تشکر از گفته‌هایت ...

 

کاش بدانجا سفر کنی‌ و خود این لذت را ببری.


Soosan Khanoom

Poetic and Romantic !

by Soosan Khanoom on

Red Wine Aziz, you are a gifted writer and this was such an excellent read for
me.

 


Red Wine

...

by Red Wine on

شاید در آینده مقداری عکس از بسیاری از سفرها را درینجا پست کنم،وقت خواهد و حوصله... !

با سپاس مازیار جان.


maziar 58

..........

by maziar 58 on

Red wine jaan

thanks for the beautiful blog up north there is porto don't miss .

wish you could add some photo and fadu' to compelet the joy.

buena pasqua.

Maziar


Red Wine

...

by Red Wine on

مطلب برگرفته از یادداشتی طولانیست که در پنج شنبه شب نگاشته شده است شیرین جان جانِ من :) .

با سپاس از توجهِ تو .


ahang1001

از سه شنبه تا

ahang1001


از سه شنبه تا جمعه بعلت یک عمل دندان در لیسبون بودم...که خوشبختانه به خیر گذشت

مطلبتون را هم خوندم هم لذت بردم و هم بر اطلاعاتم افزوده شد.

راستی یه اشتباه کوچولو آخرش بود

مسیح را روز جمعه به صلیب کشیدند...و فردا با رحمت الهی قبرش رو ترک میکنه و زنده میشه

با آرزوی روز های خوش...و  پرسه در هوای خوش