Advertise here

نقدی بر سه جلد دیوان مزامیر عشق Mahmoud Seraji

Balatarin

 

بقلم : محمدرضا نویدپور از اصفهان پایتخت هنری و فرهنگ اسلامی ایران

سلام

متاسفانه من هنوز توفیق زیارت این شاعر هفتاد و نه ساله را نداشته ام اما همانطور که گلهای رنگارنگ و سبزه زاران نشان بهاران است قصائد و مثنوی های عرفانی استاد محمود سراجی نیز معرف زوایای روح بزرگ و عاشق شاعر ما در سه جلد دیوان مزامیر عشق هستند.  افتخار داشتن این سه جلد را نیز جناب استاد از طریق یکی از دوستانشان به بنده عطا فرمودند تا بتواند روح معنوی این اشعار را بهتر به دیده جان بیاموزم.

 

[ شطحیات و گرداب و آبشار ]

قصائد و مثنوی هایی که حاوی کهکشان هایی از واژگان عرفان وحدت وجودی هستند ذره در شطحیات چنان مقامی دارد که وقتی برای اولین بار خواندم تصور کردم که در کلاس کوانتوم فیزیک نشسته ام نه هزار جلد کتاب های او در چند روز جمع آوری و در مدت کوتاهی نایاب و سپس اجازه چاپ مجدد هم نیافت من چه خوش شانس بودم که فرزانه ای در ایران مجموعه آثار استاد را از ذخائر شخصی اش تامین و مرا صاحب گنجینه بی بدیلی کرد دستش درد نکند ،

واما حرف و حدیث درباره شاعر زیاد است ، عده ای او را خالق شطحیات ، عده ای شاعر پیر همیشه عاشق ، اما من در تمام نوشته هایم او را پدر معنوی عرفان وحدت وجودی معاصر ایران میدانم زیرا هیچ شاعر معاصری نه از نظر کمی و نه از نظر کیفی مشابه قصائد و مثنویات محمود سراجی را بوجود نیاورده است.

اشعار عرفانی شطحیات چنان با ظرافت و پختگی سروده شده که خواننده یا شنونده آنها حیرت میکند که آیا این اشعار از حلقوم سراجی در می آید یا حافظ و مولانا ؟؟؟ انبوه اشعار شاهد در وب سایت گوگل و سایت های معتبر فارسی موجود و مرتبا هم در حال انتشار است بنابراین در اینجا به علت ضیق جا محل آوردن آنها نیست شنیده ام که استاد عزیزم بیمار و بستری هستند.

همه دوستداران دست دعا بلند میکنیم و به سلامتی و طول عمر شاهد نازنین دعا میکنیم.

خدایا، بار پروردگارا، این نازینین استاد عزیز که در شناخت معرفت و رسیدن به تو راهنمای ما بوده و هست را در پناه خود حفظ و سلامت بدار. آمین

Balatarin
Sort comments: