Advertise here

نکاتی در مورد عشق و ازدواج در حیوانات

Balatarin

 

در این وبلاگ به بررسی عشق و ازدواج در حیوانات ، آداب و رسوم ازدواج آنها، همجنسگرایی در میان آنها می پردازیم و شعر طنزی را در مورد خواستگاری خر نقل می کنیم:

 

حسين انصاريان در مورد نظام ازدواج و توالد و تناسل در حيوانات مى نويسد: "ميل حيوان نر به ماده، و ماده به نر، و رابطه عاشقانه اى كه بين اين دو موجود زنده، براى لذت بردن از زندگى و توالد و تناسل، و بقاء نسل وجود دارد، از شگفتى هاى غيرقابل توصيف است. اراده و شعور و توجّه حيوانات به اين مسئله حياتى، و نظم و انضباطى كه در امر ازدواج و همزيستى بين آنان است، هر دقّت كننده اى را در دريائى از تعجب و شگفتى شناور مى كند.
تعاونى كه بين ماده و نر جهت لانه سازى، ساختمان كاشانه، حفظ اسرار، انتخاب جا و مكان و وقت و زمان، و از همه مهمتر عمل لقاح، و توجه به وضع جوجه، و تأمين مواد براى او، و تعليم امور لازمه به فرزند، و نگهدارى او از حوادث و خطرات، و ساير برنامه هائى كه بر عرصه گاه حيات حيوانات حاكم است، و در حقيقت تجلى اراده حضرت حق است، بايد از عجايب مسئله هستى شمرده شود. دنياى پر از اسرار تخم گذاران و پستانداران در برنامه آميزش و لقاح، و توجه به حفظ تخم ها، و يا حفظ جنين و نوزادان، آدمى را در پرده اى از حيرت و بهت مى اندازد. شرايط و قوانين ازدواج و توالد و تناسل در حيوانات شرايطى مناسب، و قوانينى خدائى و الهى است.
ما مِنْ دآبَّة اِلاّ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها اِنَّ رَبّى عَلى صِراط مُسْتَقيم.
زمام اختيار هر جنبنده اى به دست مشيّت اوست، بدون شك هدايت پروردگارم به راه راست است. هيچ حيوانى به غير جنس مخالف خود كه نرينه اى از نوع خود اوست در عين اين كه كپسولى از شهوت جنسى است، ميل نمى كند. حيوان نر، شهوت خود را آلوده به ناپاكى و خلاف كارى نمى نمايد، و از راه مستقيم الهى منحرف نمى شود.
در زمينه غريزه جنسى براى حيوانات آلودگى و انحراف نيست. نطفه حيوان نر براى ماده مربوط به خود اوست و در اين مسير توجهى به غير ندارد. در آنها چشم چرانى، و تعقيب غير، و تجاوز به ماده اى كه در زوجيت نر ديگر است وجود ندارد. در اين زمينه بين تخم گذاران و پستانداران تفاوتى نيست
آفرينش همه تنبيه خداوند دل است
دل ندارد كه نـدارد به خداونـد اقرار
داستان نظم و انضباط در تمام مسائل زندگى بخصوص توالد و تناسل در پرندگان، خزندگان، چرندگان، حيوانات آبى داستانى شگفت آور، و براى اهل دقت موجب اعجاب فراوان است. شكل زندگى حيوانات همراه با شرايط و قوانينى كه بر آنان حاكم است كلاس درس، و زمينه عبرتى است براى انسانهائى كه از فضاى هدايت حق دور افتاده، و از معنويت و نورانيت جدا زندگى مى كنند. حيوانات در نظم و انضباط همانند جمادات و عناصر و ماه و خورشيد، و آسمان و زمين، و همچون نباتات و گياهانند"

محمد بید گلی مى نويسد: " ر میان حیوانات پنگوئن ها درعشق سرد مزاج تر می باشند. ماده پنگوئن لانه ای به شکل سبد در زیر زمین حفر می کند و با صبر و حوصله منتظر پرنده نر می ماند وهنگامی که سر و کله حیوان نر پیدا می شود ازدواج صورت می گیرد"

 

در دنياي مرغ ها عشق وجود ندارد، آنها ازوداج مي كنند، طلاق مي گيرند، كودكان خود را رها مي كنند و دوباره ازدواج مي كنند و اين كار مدام در زندگي آنها تكرار مي شود! ده ها افسانه درباره پرندگان وجود دارد كه آنها را موجوداتي وفادار و اسطوره هاي عشق معرفي مي كند، چيزي كه گروه زيست شناسي دانشگاه يورك تورنتو خط بطلاني بر آن كشيد. به گزارش روزنامه الکترونیکی دانش و فناوری ـ ستنا، بريجيت ستاچبري رئيس اين گروه مطالعاتي می گوید: اين يافته حاصل ٢٠ سال مطالعه و تحقيق بر روي پرندگان به دست آمده است. گروه ما با رديابي هاي راديويي و تست هاي دي اني كه از پرندگان گرفت ثابت كرد كه آنها بلافاصله بعد از جدايي از جفت خود (بخصوص ماده ها) اقدام به جفت گيري كرده و فرزندان به دنيا آمده را به راحتي رها مي كنند. وي ادامه داد: ما ثابت كرديم كه پرندگان درطلاقها يا جدا شدن از جفت هاي خود بسيار خودخواهانه و مانند انسانها رفتار مي كنند. در ميان پرنده هاي ماده بسيار ديده شده است كه آنها جفت جديد را به دليل زيبايي، صداي بهتر، جثه قوي تر و توانايي يافتن غذاهاي بيشتر انتخاب كرده و جفت قدیمي خود را به راحتي رها مي كنند. در دنياي پرندگان ماده ها به دنبال جفتي هستند كه بتواند فرزنداني يهتر و سالم تر را به آنها هديه كند. بررسي ده ها گونه از پرنده هايي كه قدرت آواز خواني دارند در امريكا، كانادا و پاناما اين نكته را به اثبات رساند كه در فصل هاي گرم (‌تابستان) پرنده هاي ماده جوان كه جفت هم دارند اقدام به ترك لانه مي كنند. آنها به دليل توانايي بالا در تخم گذاري با پرنده هاي ديگر جفت گيري كرده و همسران خود را وادار به نگهداري از جوجه ها مي كنند. جفت گيري با پرنده هاي مختلف، براي نرها نيز خالي از فايده نیست و قدرت لقاح آنها را ٣ تا چهار برابر افزايش مي دهد.
در دنيا ی پرندگان طلاق پديده اي بسيار رايج است و مي توان گفت كه آنها زمان خود را با شريك هاي چندماهه مي گذرانند و تمايلي به ازدواج ندارند و به ندرت ديده مي شود كه پرنده اي بعد از جفت گيري در لانه مانده و يا مدت زندگي خود با جفت اش را ادامه دهد. درميان گونه هاي مختلف پرنده فلامينگوها با نرخ طلاق ٩٩ درصد، در صدر قرار دارند.

راحیل مى نويسد: "ازدواج در بین حیوانات مختلف دارای آداب و رسوم خاصی است. ولی نکته ی شگفت انگیز این که تنها مراسم نامزدی و ازدواج پرندگان شبیه آداب و رسوم  انسانهاست. پرنده ی نر نسبت به پرنده ی ماده ادای احترام می کند . به او هدیه می دهد با او نامزد می شود و بالاخره در خانه ای سکنی می گزینند و با عشق خود آشیانه را صفا می بخشند. پرنده ی جوان و آماده ی ازدواج خواه تنها زندگی کند خواه دسته جمعی قبل از هر چیز می خواهد آشیانه ای برای خود دست و پا کند که در آن قلمرو حتی هم نژادش هم وارد نشود و اغلب این انتخاب به دست پرنده نر  انجام می شود. در بین پرندگان هدایای عروسی نیز رواج دارد:
-زاغچه نر بعد از بازدید از آشیانه های مورد نظر به اتفاق همسر آینده اش به او یک حشره هدیه می کند.
-سهره چند هفته بعد از نامزدی با هدیه دادن چند دانه به معشوق خود عشقش را محکم می سازد.
-پرنده ی دریایی به نام مرغ اسکله رقص ازدواج را متوقف کرده یک ماهی صید می کند و به همسرش هدیه  می دهد.
-سار چیزی هدیه نمی کند اما چند شکاف درخت را با برگ یا علف و یا گل تزیین کرده و با آواز به نامزدش می دهد.
مطلب مهم اینکه همواره پرنده ی ماده مورد احترام پرنده ی نر است و غالبا هدیه از طرف نر به ماده داده می شود"

 

اخیرا تلوزیون نشنال جیوگرافیک آمریکا برنامه ای مستند و علمی درباره ی همجنسگرایی در میان حیوانات تهیه و پخش کرد . این متن ترجمه خلاصه ای از گفتار آن فیلم است:
"بسادگی می توان گفت که برقراری رابطه جنسی وسیله ای برای بقای نسل جانداران است اما برخی از این روابط الزاما منجر به زاد و ولد نمی شوند! برخی از حیوانات مانند انسانهایی که مایل به داشتن رابطه ای عاشقانه با همجنس خود هستند -در خود حس همجنسگرایی دارند و آن را تجربه می کنند. شگفت اینکه واکنش های طرفهای مقابلشان نیز غالبا مثبت است. پژوهشها نشان می دهند که حس همجنسگرایی در میان پستانداران بیشتر از دیگر انواع حیوانات است .
رابطه همجنسگرایانه در چهار صد گونه از جانوران دیده شده است . دیدن این رفتار در برخی از حیوانات ممکن است شما را شگفت زده کند .
از همه جالبتر احساسات همجنسگرایانه در میان شیرهای نر است . آنها یکدیگر را ناز و نوازش می کنند و عاشقانه می لیسند . همجنسگرایی در میان زرافه های نر نیز رواج دارد . پیچاندن گردنهای خود به یکدیگر یکی از نشانه های روابط عاشقانه آنهاست.
این صحنه ای است که در سراسر ( ساوانای آفریقا) می توان دید . یوزپلنگها نیز تمایلاتی همجنسگرایانه از خود نشان می دهند .
به علاوه اورانگتونهای نر هم با همجنسان خود تماسی جنسی برقرار می کنند و اتفاقا در آن جدی رفتار می کنند و گاه به مرحله عمل جنسی کامل نزدیک می شوند.
احساسات همجنسگرایانه تنها به جانوران نر خلاصه نمی گردد. حیوانات ماده نیز همجنسگرا می شوند و عملا زندگی مشترکی را با هم آغاز می کنند.
آنها با هم لانه می سازند و با کمک هم از بچه ها نگهداری می نمایند بی آنکه نیازی به نرهای خود داشته باشند.
رفتارهای همجنسگرایانه در برخی از جانوران در حال گسترش است.
این رفتارها می تواند از تماسهایی ساده و کوتاه شروع شوند و تا انجام عمل جنسی کامل ادامه پیدا کنند!
برای حیواناتی که می توانند در رابطه جنسی شان از دست و انگشت هم استفاده کنند این رابطه ممکن است آسانتر باشد . البته امکان دارد در برخی از جانوران رفتارهای همجنسگرایانه از روی تفنن و سرگرمی باشد اما قطعا کمکی به بقای این جانداران نخواهد کرد.
احتمال جدی شدن موضوع می تواند مایه نگرانی زیست شناسان شود. اکنون این سئوال مطرح است که چرا حیوانات علاقه دارند رابطه ای جنسی داشته باشند که منجر به تداوم بقای آنها نمی شود؟
آیا این به گونه ای تکامل حیات در آنهاست؟
یا اینکه چنین جانورانی بطور فردی این کار را صرفا برای تمرین و آمادگی قدرت جنسی خود انجام می دهند؟
شاید هم برخی از حیوانات به دلیل آنکه جفتی برای خود نمی یابند درصدد تخلیه فشارهای جنسی یشان از این طریق هستند؟
نمونه ای دیگر از حیوانات پستانداری که علائمی قوی از همجنسگرایی را از خود نشان می دهند دلفین ها هستند . دلفین ها تمایلات جنسی شدیدی دارند و در کار جنسی خود همجنس و غیر همجنس سرشان نمی شود! دلفینها اگر در بین همجنسهای خود ( طرف مناسب) را بیابند رابطه جنسی کاملی را با آن برقرار می کنند"

 

 

نظر شما چیست؟

Balatarin

Comments 25 Pending 0

Sort comments:
AllIranians

All-Iranians Previous Contributions: http://iranian.com/main/member/all-iranians.html ++++++++++ Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall: Confucius

Jenab-e Divaneh
Thank you for your visit and for your input. We are happy that you did not show up and commented earlier; otherwise you could have been attacked as all other people who supported the blog.

divaneh

divaneh

از جمله حیوانات پستاندار دیگری که تمایل شدید به همجنس گرایی از خود نشان می دهند آخوندها هستند.این حیوانات از دست و انگشت هم در این روابط استفاده نموده و هر چند که خوابیدن آخوندها روی یکدیگر از لحاظ تداوم نسل بی تاثیر است بر بی شرمی آنها افزوده و موجب بقای آنها می شود. این رفتار در جنس ماده این حیوان نیز مشاهده شده که دانشمندان معتقدند به دلیل نارضایی جنسی در جفت گیری و شهوت بیش از اندازه است.

با تشکر از جناب همه ایرانیان باید عرض کنم که من نیز چون سوسن خانم حذف نظر آزاده را نوعی سانسور یافتم. کا گذاشته بودید خواننده ها بخوانند و خود قضاوت کنند. بنده نیز نظرات آزاده را گاه نامنصفانه یافته ام اما سانسور هم به همان اندازه بی انصافی است.

SoosanKhanoom

akaDarya With life as short as a half-taken breath, don't plant anything but love. - Rumi

FN,

I myself, as a victim of numerous harsh personal attacks on this site, have no choice but to support Azadeh ... Furthermore, I have no clue as what Azadeh wrote here thAT desrves such a treatment CAUSE IT HAS BEEN DELTED. Although as I said nothing should justify personal attacks...

I think personal attacks are to be STOPPED not only by the site manager but by this site's very own members. I think any one of us who happens to notice it should step in regardless. Enough band bazi..at least not on this new site please.

Your unconditional support of Vildemose while asking the banning Of Azadeh puzzles me. You and many others have miserably failed to notice Vildemose abusive behaviors towards many on this site. Not only you never even tried to stop the action but you keep rewarding the action by your very own silent and further support.
For your information vildemose is not banned and very much alive and kicking.
Now either you are against banning or for it .. you can not be selective. I happen to be against banning but I do strongly support bringing it up to the people's attention should anyone behave abusively on this site. Friends or Foes...

I hope you see my points.

Let me repeat. we as the members, should put an end to personal attacks but it only stops if we restrain ourselves from it.

farhangpooya

farhangpooya In all situations, in or outside power, social problems require social solutions (در همه شرايط، در حاكميت و يا خارج از حاكميت، مشكلات اجتماعى راه حل هاى اجتماعى طلب مى كنند)

FN is quite right in saying that Azadeh's comment should not have been deleted.
If people write comments and the original comment is not there then it will defeat the whole object.
It appears that through a circle of followers, the admin promote certain individuals with right wi g political views and demote others in the first few hours. My poem about changes in Iranian.com dissapeared in no time.
Here is the poem
جهانشاها جهانشاه مجازى
نباشد اين حسينى از تو راضى
تمام اين مقالاتم هوا رفت
بگو بينم كه اشعارم كجا رفت
هر از گاهى تو من را بار كردى
تو من را سانسىور افكار كردى
يرو من بگذرم از هر گناهت
الهى كه خدا پشت و پناهت
ولى لامذهب بى دين و ايمان
چرا ريختى به هم دات كام ايران
چه گويم آن بكى ديگر فنا رفت
دو دستان همه توى حنا رفت
چرا با ما تو يك شورى نكردى
يه شور و مشورت فورى نكردى
يرو بينم تو اى مرد حسابى
اگه پول ندارى باز كن كبابى
ولى گويى كه اين آقا امين است
كه او صادق ترين روى زمين است
سلام من به اين آقا امينت
نگويم من دگر از آن و اينت
سلامى گرم از روى محبت
دگر از من نباشد حرف و صحبت
الهى كه خداوند تعالى
برد تيراژ وبسايت تو بالا

FriendlyNotes

Friendly Notes Don't walk behind me; I may not lead. Don't walk in front of me; I may not follow. Just walk beside me and be my friend: Albert Camus ============================= Legacy: http://iranian.com/main/member/friendly-notes.html

Dear Mr Said Amin

Friendly Notes just wonder why Vildmose, Anglophile, and many others are blocked and somebody like Azadeh can freely show up in this site and write whatever she wants?

FN have a very difficult time looking at the lines against the respectful and intelligent people as Dr Saadat Noury, A Hosseini, Faramarz, All-Iranians, and many other men who are very creative and display their excellent works here.

As FN noted in previous comment on this blog, "these sorts of aticle are just informative and also for fun. Is National Geografic Magazune that publishes info on the topic of Animal Homosexulity (as referred in this blog) wrong? Is Wikipedia that discusses Homosexual behavior in animals (http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals) out of its mind? Certainly not."

PS: FN also support the earlier views expressed by Sossan Khanoom, aka Darya in regard to A Hosseini and the issue of personal attacks in the Internet

SoosanKhanoom

akaDarya With life as short as a half-taken breath, don't plant anything but love. - Rumi

AllIranians ,

As a reader, how am I suppose to know what was Azadeh's reply ? You have deleted hers but have left all the personal atatcks towards her intact.

I think personal attacks should not be tolerated under any condition. Furthermore, selective treatment of the commentators on one's blog is not wise.

Please reconsider this action of yours and avoid the creation of such an unfair situation in the future.

Thank you

farhangpooya

farhangpooya In all situations, in or outside power, social problems require social solutions (در همه شرايط، در حاكميت و يا خارج از حاكميت، مشكلات اجتماعى راه حل هاى اجتماعى طلب مى كنند)

Sorry I phrased it badly
Fortunately I did not have a heart attack. Doctors stopped it from happening.
I have no ideological debate with anyone. I pointed out that for example I did not like the part that uses religious argument but had respect for the writer to include his point of view. It is our right to argue against it but in a polite and curtios manner.

SoosanKhanoom

akaDarya With life as short as a half-taken breath, don't plant anything but love. - Rumi

Thank you ahosseni ... now that is one good spirit .. I hope Azadeh reads this comment and sees it as an apology to her as well.

Enjoy the holidays and get plenty of rest...

: )

CC @Azadeh..Azad

farhangpooya

farhangpooya In all situations, in or outside power, social problems require social solutions (در همه شرايط، در حاكميت و يا خارج از حاكميت، مشكلات اجتماعى راه حل هاى اجتماعى طلب مى كنند)

I personally didn't like Hossein Ansarian's and his religious argument. However, as a whole the article if informative and fun. We should understand that people have different points of view. I don't know if she has the string of title she puts in her her profile, articles, or comments or she she has got them from one of these back streets of Vancouver. A person with those kind of qualifications and background would not show off so much. If you are a qualified person you talk logic, and in a caring and polite way. You argue by the way of reason and never through insult unless you are dealing with those who abuse basic human rights. I personally throw insults at whom I am sure have been involved in abusing human rights without a shadow of doubts. For example I have seen her throwing insult at Bagher Zadeh who writes very sensible and balanced articles. I don't see his articles in the new setup. Perhaps it does not get tooped by admin either.
Azadeh says even the Iranians who live behind mountains know ....
Doesn't she know almost all Iranians live behind one or another mountain.
The whole of Tehran population or for that matter people on the other side of Alborz live behind mountains.
Well she is not Iranian anymore. She is Canadian and a "super human being!"
By the way you nearly lost Hosseini for ever last week. I just survived a big heart attack. I am writing these comments from my hospital bed in London. But thanks to doctors and good Iranian doctor friends I am up and running again.
So you have to tolerate more of my satirical poems, articles and comments if my Toop does not get booted.

SoosanKhanoom

akaDarya With life as short as a half-taken breath, don't plant anything but love. - Rumi

ahosseni, sorry to hear about the heart attack and it is good to see that you are taking the road to recovery. The bad thing about the internet is that sometimes we fail to notice that there are actual people with various life situations behind the keyboard.

Meanwhile, I would like to point out to you to stay away from personal attacks and fight ideology with ideology. This way we may turn this forum to a place that we can actually learn a few things here and there ..

Hope to see you leave the hospital soon and in complete health.

Thank you ...


FriendlyNotes

Friendly Notes Don't walk behind me; I may not lead. Don't walk in front of me; I may not follow. Just walk beside me and be my friend: Albert Camus ============================= Legacy: http://iranian.com/main/member/friendly-notes.html

Dear ahosseini
Well said about Azadeh. FN thinks these sorts of aticle are just informative and also for fun. Is National Geografic Magazune that publishes info on the topic of Animal Homosexulity (as referred in this blog) wrong? Is Wikipedia that discusses Homosexual behavior in animals (http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals) out of its mind? Certainly not. Azadeh may need to visit a doctor.

farhangpooya

farhangpooya In all situations, in or outside power, social problems require social solutions (در همه شرايط، در حاكميت و يا خارج از حاكميت، مشكلات اجتماعى راه حل هاى اجتماعى طلب مى كنند)

Yes I did, I was getting worried.
I am glad I have my articles back.
However, I am not happy with the new set up. It looks at the admin can promote or demote articles in the first two hours.
My poem disappeared after less than couple of hours.
With the previous set up my poems had from 1000 to 4000 hits. With the new setup just 100 which is quite rediculous.