Advertise here

نسرین ستوده نامزد دکترای افتخاری در رشته حقوق از دانشگاه یورک کانادا شد

Balatarin

نسرین ستوده، وکیل دعاوی بر جسته و زندانی سیاسی ایرانی نامزد دکترای افتخاری در رشته حقوق از دانشگاه یورک کانادا شد. تعدادی از استادان، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه یورک با حمایت از نامزدیِ این حقوقدان شجاع، از کمیته سنای دانشگاه و رئیس دانشگاه خواسته اند که دکترای افتخاریِ حقوق سال تحصیلی جاری را به نسرین ستوده اهدا کنند.

 

در بیانیهِ رسمی نامزدی از جمله آمده که خانم نسرین ستوده وکیل مدافع سرشناس ایرانی و فعال حقوق زنان است که بخاطر دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر، در یک دادگاه مذهبی به اتهام واهیِ توطئه بر علیه امنیت ملی به زندان افتاده است. نسرین ستوده در اعتراض به شرائط زندان و محدودیت های ملاقات با فرزندان و همسر خود چندین بار به اعتصاب غذا دست زده. آخرین اعتصاب غذای وی که نزدیک به پنجاه روز طول کشید و سلامت اش را سخت به خطر انداخت، سر انجام مقامات جمهوری اسلامی را به عقب نشینی واداشت و محدودیت های تحمیلی به خانواده اش، از جمله حق مسافرت دختر و همسرش، را لغو کردند.

در بیانیهِ نامزدی، ضمن اشاره به اعتراضات جهانی در حمایت از خانم ستوده و نیز اعطای جوائز معتبر بین المللی به ایشان، از جمله جایزه ساخاروف و جایزه آزادی "پنِ" امریکا، اشاره شده که اعطای دکترای افتخاری از سوی یک دانشگاه معتبر جهانی به خانم ستوده، قدردانی از شهامت و استحکامِ شخصیتِ فردی است که در سخت ترین شرائط به دفاع از حقوق بشر و آزادیِ های سیاسی پرداخته. بعلاوه تاکید شده که اعطای این جایزه از سوی دانشگاه یورک به خانم ستوده بیانگر باور و تعهد این دانشگاه به عدالت اجتماعی و دفاع از حقوق بشرو مقابله با نقض این حقوق در هر گوشه جهان، و نشان دهنده آگاهی جهانیِ این دانشگاه خواهد بود.
بیشتر

Balatarin

Comments 2 Pending 0

Sort comments:
Zendanian

Zendanian An injury to one is an injury to all.

1آذر.مادر وکيل زندانی نسرين ستوده درگذشت/پدر و مادر هردو در دوره اسارت دختر درگذشتند
کلمه
فخريان، مادر نسرين ستوده، وکيل زندانی در بند زنان اوين، ساعتی پيش درگذشت.

به گزارش کلمه، اين خبر را رضا خندان، همسر اين زندانی سياسي، در صفحه فيس بوک خود اعلام کرده و نوشته است: شب يلدا برای مادر نسرين بي‌انتها شد. او که سادگی مرگ‌اش به صافی قلب مهربان اش بود.

وی پيش از اين هم نوشته بود: وقتی که نسرين بازداشت شد، پدرش در بدترين شرايط ممکن در آی سی يو بود. به بازجوي‌اش گفتم اجازه بدهيد بيايد و در آخرين لحظات پدرش را ببيند اما هيچوقت اجازه ندادند. پدر فوت کرد باز اجازه ندادند در مراسم تشييع شرکت کند.

حالا مشخص نيست آيا نسرين ستوده با برخوردی انسانی از سوی مسئولان قضايی رو به رو خواهد شد و اجازه خواهد يافت در مراسم تشييع و تدفين مادرش شرکت کند؟

FriendlyNotes

Friendly Notes Don't walk behind me; I may not lead. Don't walk in front of me; I may not follow. Just walk beside me and be my friend: Albert Camus ============================= Legacy: http://iranian.com/main/member/friendly-notes.html

Dear Zendanian
Thank you for your info. Very sad to hear that.

And also:
Thank you all friends who tooped this blog.