Advertise here

بازداشت ١٢ روزنامه نگار در "یکشنبه سیاه" ایران

Balatarin

 
گزارشگران بدون مرز، روز دوشنبه، نهم بهمن ماه، با انتشار اطلاعيه ای ضمن محکوم کردن بازداشت ۱۲ روزنامه نگار ايرانی توسط نيروهای امنيتی، روز بازداشت اين افراد را «يکشنبه سياه» ناميد و تاکيد کرد که رهبر ايران جنگ عليه روزنامه نگاران را تشديد کرده است.رضا معينی، مسئول بخش ايران اين سازمان در مورد اين بازداشت ها گفت«نيروهای قضايی و امنيتی به دفتر چهار روزنامه و يک هفته نامه يورش برده اند و تعدادی از اعضای تحريريه اين نشريات را بازداشت کرده اند. يک روز پيش از آن نيز دو روزنامه نگار ديگر از خبرگزاری ايلنا و روزنامه بهار دستگير شده بودند که در مجموع دستکم ۱۲ روزنامه نگار بازداشت شده اند و بيش از هشت حکم بازداشت  ديگر هم برای تعداد  ديگری از روزنامه نگاران صادر شده و از  آنها خواسته شده است که خود را به شعبه های مختلف دادگاه انقلاب معرفی کنند.»
 
او افزود: اين روزنامه نگاران  به عنوان «اقدام عليه امنيت ملی»  بازداشت شده اند. اين يک توجيه و يک اتهام بی پايه و اساس است. از سال ۱۳۸۸ به اين سو اين اتهامات تشديد وبيشتر شده و در بيش از ۲۰۰ پرونده روزنامه نگاران، نقطه مشترک مابين آنها اتهامات امنيتی است.
 
در تاریخ ٨ بهمن، ساسان آقایی، نسرین تخیری،جواد دلیری و امیلی امرایی، همکاران روزنامه‌اعتماد، مطهره شفیعی، نرگس جودکیو صبا آذرپیک از روزنامه آرمان، پوریا عالمی و پژمان موسوی از روزنامه شرق و اکبر منتجبی از هفته‌نامه آسمان بازداشت شدند. در تاریخ ٧ بهمن نیز، میلاد فدایی اصلروزنامه‌نگار خبرگزاری ایلنا و سلیمان محمدی روزنامه‌نگار روزنامه‌ی بهار در محل کار و منزل خود بازداشت شده بودند. منازل روزنامه نگاران بازداشت شده نیز از سوی نیروهای قضایی – امنیتی ساعت ها مورد بازرسی قرار گرفته و لوازم کار، دست نوشته‌ها و کامپیوترهای آنها مصادره شده است.

رضا معينی  گفت: واقعيت اين است که بنا بر اطلاعاتی که به دست ما رسيده است در سراسر ايران و به ويژه در تهران بسياری از روزنامه نگاران از سوی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات احضار شده و مورد بازجويی قرار گرفته اند. پرسش های عمده در اين بازجويی ها پيرامون انتخابات آينده ايران است و به ويژه در رابطه با سخنرانی علی خامنه ای در روز نوزدهم ديماه است که در آن اعلام کرده بود که نبايد از انتخابات آزاد صحبت کرد و نگوييد که انتخابات بايد آزاد باشد. در اين رابطه به برخی از روزنامه نگاران هشدار داده شده و به برخی از آنها حتی گفته شده که شما نيازی نيست که حتی رای بدهيد. اين مسئله، خود می توانست پيش زمينه اين دستگيری ها هم باشد. از سوی ديگر در پی تشديد بحران های اجتماعی و اطلاع رسانی ای که در حد خيلی محدود ، روزنامه نگاران و روزنامه های فعال در ايران انجام می دهند، اين اطلاع رسانی تبديل به يکی از معضلات برای نظام شده و روزنامه نگارانی هم در اين رابطه احضار شده اند و به آنها گفته شده که شما حق نداريد در رابطه با معضلات اجتماعی و به ويژه بحران های اقتصادی ، مطلبی بنويسيد، نظر بدهيد و يا صحبت کنيد. 

در بيانيه گزارشگران بدون مرز اشاره شده است که در ماه گذشته  نیز تعدادی از روزنامه نگاران از سوی اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بازداشت شده اند.
 

کریستف دولوار دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد :" تشدید سرکوب بی وقفه‌ی روزنامه نگاران در ایران ادامه دارد، هنوز دوران ترور و سرکوبی که از فردای انتخابات مورد اعتراض خرداد ١٣٨٨ آغاز شد، به پایان نرسیده است. ٥ ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، این بازداشت‌ها هشداری روشن است! دهان و زبان روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها بسته خواهد شد."

 

گزارش‌گران بدون مرز امروز خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه‌ی روزنامه‌نگاران زندانی در ایران شد:  مقامات مسئول ایران باید به بازداشت‌های خودسرانه و پی در پی که تنها هدف‌شان تضمین ثبات و ادامه حیات نظام است، پایان دهند. فرجام این اقدامات تنها شکست است.
 

Balatarin
Sort comments: