Advertise here

داستان دو کشور

Balatarin

 

 

 

ژاپن با حمله به پرل هاربر، خشم آمریکایی ها رو به شدت برافروخت. پس از اشغال کشور ژاپن آنهم پس از انداختن بمب اتمی بر سر غیرنظامیان و کشتار دسته جمعی آنان، آمریکایی ها وارد ژاپن شدند و عامدانه به تحقیر ژاپنی ها پرداختند، به نحوی که امپراطور ژاپن عکسی در موقعیتی خفیف با ژنرال پیروز آمریکایی گرفت. آمریکایی ها، در ژاپن نیروهای خود را مستقر کردند و به طور رسمی این کشور را اشغال کردند، پایگاه های ارتش آمریکا کماکان در ژاپن باقی هستند. اما ژاپنی ها که از نعمت اسلام یا مسیحیت و یهودیت و سایر ادیان توحیدی بی بهره بودند، پس از هشتاد و اندی سال سومین اقتصاد دنیا هستند، آنهم در کشوری که از نظر منابع طبیعی فقیر است. آمریکایی های زیادی تحت تاثیر فرهنگ ژاپنی قرار گرفته اند و میزان اثر گذاری این کشور دوردست در دنیا بسیار بالاست و کمتر کسی است که اسم ژاپن به گوشش نرسیده باشد. اشغال ژاپن برای آمریکا هزینه بر نبود و آمریکا به زودی تبدیل به بازار اصلی صادرات محصولات ژاپنی شد

 

 

در این سو، با حمله القاعده به خاک آمریکا و حمایت طالبان از این گروه، باز آمریکایی های خشمگین به افغانستان لشکر کشیدند. آمریکایی ها در این حملات از سلاحهای نامتعارف کمتراستفاده کردند، تلاششان بر حداقل کردن تلفات غیرنظامی بود و حداقل در سطح رسمی و فرماندگان و ژنرالها سیاست احترام به افغانها در دستور کار بود (هرچند که سربازان آمریکایی قطعا در موارد متعددی به مردم افغان بی احترامی کرده اند و حتی در مواردی دست به جنایت زده اند). آمریکا تا کنون مبالغ کلانی صرف بازسازی افغانستان کرده است. با این وجود انگار هیچ تفاوتی در روحیه افغانها و هیچ تغییر بومی در داخل افغانستان رخ نداده است. آنگونه که بر می آید کشور افغانستان حداقل دو قرن از ژاپن عقب است و هضم این مطلب با توجه به این همه رسانه مدرن؛ سرمایه گذاری؛ سفر و ... دشوار است.

 

 

سرونوشت متفاوت دو کشور اشغال شده توسط آمریکا در حالی که اولی خسارت بسیار بیشتری دید، تحقیر عامدانه بیشتری شد و کمک بسیار کمتری از اشغالگران متجاوز دریافت کرد و دومی خسارت محدود تری دید (خود افغانها به مراتب بیشتر کشور خویش را ویران کرده اند)؛ تحقیر کمتری شد (آمریکا سعی کرد که حساب افغان ها را از طالبان جدا کند) و کمک زیادی از آمریکا گرفت، نشاندهنده این است که آنچه مهم است سرمایه انسانی یک کشور است. سرمایه انسانی افغانستان وجود خارجی ندارد. دست پروردگان مکتب اسلام چون برادرانشان در عربستان و سودان و سومالی و ایران و اندونزی (آچه) و مالزی و پاکستان و عراق و حتی ترکیه در پیش گیری از شکل گیری سرمایه های اجتماعی که لازمه آن آموزش و پروش مدرن و قبول کردن فرهنگ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فردی مدرن است فعالانه در حال تلاش هستند.

 

هیچ ساختاری، بنیادی تر از سرمایه اجتماعی و انسانی یک کشور نیست، در نهایت در هر دو سرزمین "انسانها" زندگی می کنند و از این بابت قابل مقایسه هستند

 

مسئله، برجسته کردن اهمیت سرمایه اجتماعی و انسانی است که حتی در صورت شکست و نابودی و ... در شرایطی حتی شدید تر، یک کشور می تونه روی پای خودش وایسه و جای دیگری مردمی برای سالیان دراز انرژی رو صرف حفظ سنتهای قومی و قبیله ای می کنند برای جلوگیری از رشد مناسبات نوین

 

 نوشته‌ای از حواس پرت

 

Balatarin

Comments 7 Pending 0

Sort comments:
MRX2412

MRX2412 Fighting islamo/communists and liberal bowl one day at the time!

Great point but keep in mind that Aghanistan is Three hundred years behind the rest of the world.
Japan was a kick ass country before world war two started.
Japan managed to transform itself from agro rural economey to modern industrialized country in Four decades between 1890 to 1930
that is an astonishing achievement that no country on the face of the earth has achieved to this date!
In some ways it's like comparing apple and oranges but it is true at the end of the day its human asset that is the most important thing. now how can we import
some japanese to omatestan?

trawetsdor

trawetsdor

ما ایرانیها هم هر قضیه ای که پیش میاد دوباره میریم سر بیست و هشت مرداد. معلوم نیست توی اون خرتوخری به اسم ایران که مثل دیگ آبجوش داشت قل قل میکرد آن پنجاه هزار دلاری که میگن سی-ای-ا- داده بوده چه غلطی میتنوست بکنه که مردم ایران با یا بدون آن نتونستن بکنن. آمریکا دمار کشوهای هندوچین رو توی جنگ درآورد. والا من تا حالا ویتنامی ندیدم که به اندازه رفقای من درباره جنگ آمریکا و ویتنام جیغ بزنن. ویتنامی ها اینقدرها واسه شپش یقه پاره نمیکنن که ما میکنیم. نهایتاً سر میز مذاکره با آمریکا صلح کردن. کارت سبزهارو گرفتن و چند دلاری هم میفرسن خونه برای آقاجان و مامان جان. انگلیس و هند هم نمونه دیگرش.
*****************************************

ژاپنیهاعلیرغم قدمهای بزرگ در مدرنیتی هنوز خیلی از عادات نحسشون از سرشون نیفتاده. یکی از سنن زشت ژاپنی ها هدیه دادن به پشت میز نشینها از رو و زیرمیزه. درست عین خودمون که حتی برای دکتر خارجی مون زورکی زعفرون میبریم. طرف نخ نمیده ها ولی ما میخایم بزور اماله اش کنیم. ولی ژاپنیها یک تفاوت با ایرانیها دارن. وقتی مچشون گیر میفته یه تیزی ور میدارن و شکم خودشونو پاره میکنن. مدل ایرونی پولا رو ورمیداره میره کانادا شکمشو سیرتر میکنه. هر دو با شکم سر و کار داره اما این کجا و آن کجا.
*ضمناً بنده با خودکشی فقط از نوع کیورکیان موافقم. فردا یقه نگیریدا.

ahang1001

ahang1001    

سخت است دو کشور کره و ژاپن از یکسو....وعراق و افغانستان را با یکدیگر مقایسه نمود....نه بخاطر وجود یا حمله نظامی امریکاییان....خلاصه اینکه....ملت افغانستان و عراق در انتظار معجزه هستند...و آن دو ملت دیگر...پیشرفت را در تلاش خود میدانند....متاسفانه ایران را میتوان از گروه اول دانست...

Zendanian

Zendanian An injury to one is an injury to all.

چه ایرانیان خوششان بیاید یا نه، کشور عراق در دهه های شصت و هفتاد میلادی به سطح بالایی از رفاه عمومی، بهداشت و تحصیلات رسیده بود. از آزادی و دموکراسی خبری نبود، ولی سطح مادی زندگی بالا رفته بود، برای یک کشور در حال توسعه ی جهان سومی. دانشجویان عراقی در انگلستان طی دهه هشتاد بالاترین درصد پایان نامه ها و تزهای دکترای صنعتی را داشتند. ده سال تحریم وبعد از آن ده سال اشتغال، شوخی نیست.
افغانستان کم و بیش همواره جامعه ی، روستایی، ملوک الطوایفی و غیر متمرکز بوده است.
شبه جزیره ی کره نیز به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد، که فعلا بخش شمالیش فقط به خاطر حمایت های چین به حیات خود ادامه میدهد.
ژاپن نیز با هیچ چیز قابل مقایسه نیست جز ژاپن.

Zendanian

Zendanian An injury to one is an injury to all.

Havaas part khan great article! While you're at it you might as well compare Sweden with some under developed African nation as well!
How could you even compare Japan with Afghanistan?
Japan was the second world economy until a few years ago. Japan has an extended history of world records. As mister X2412 say, they were more or less an industrialized society by late 1800's. By 1920 Japanese government sent a group of philosophers to different European countries to obtain degrees in European philosophies and translate those texts into Japanese. First Japanese translations of Kant appears in the 20's. If I'm not mistaken the first proper Persian translation of Kant was ten years ago.

Afghanistan on the other hand hasn't had anything close to a "Nation-State" for most of its history, it's been fairly and consistently tribal and rural, to a large extent it still is. Past forty years has been pure hell, with more pure hell ahead.

If Amir Kabir hadn't been defeated and his modernizing projects such as Dar'alfnon, or "Ghonstatasion" [as he refers to it, 'constitution'] were not interrupted Iran also might have had the opportunity to properly modernize.
Of course as they say, if my auntie had mustache then...

maziar58

maziar 58 Maziar

As they say in quran!
yuhi-o yumitu
Sounds Japanese But Means I'll give you life And I'll give you Death
Maybe in My Next Life I'll see a Prosperous Afghnistan.

MRX2412

MRX2412 Fighting islamo/communists and liberal bowl one day at the time!

I am optimistic but I think you have to wait another 400 years for this to happen.