Advertise here

اخلاقیات جنسی دکتر سروش

Balatarin

 


اخلاقیات جنسی دکتر سروش 
را ببنید. دکتر سروش در این لینک در جواب پرسشی درباره موضع او درباره روابطه همجنس خواهانه، استدلال می کند که دنیای جدید، دنیای حق محور است، حق محوری جریانی است که با اقدامات سیاسی در آمریکا و فرانسه و انگلیس آغاز شده و در طی این چند قرن، گروههای بسیاری در جوامع غربی دست به حق خواهی زده اند و این پدیده به نظر بی پایان می رسد. در این میان حقوق همجنسگرایان نیز، بحثی بسیار جدید است که سابقه تاریخی نداشته است فلذا دکتر سروش از اظهار نظر درباره این حق سرباز می زند. سروش اشاره می کند که دنیای قدیم و اسلام فعلی، تکلیف محور هستند و ادعا می کند که اندیشمندان اروپایی به دنبال تالیف مجموعه تکالیف و مسئولیت ها هستند تا رویکرد حقوق محور را تعدیل کنند.

 

نکته جالب این است که دکتر سروش در سخنانش ادعا می کند که غرب از اخلاق محوری به حقوق محوری رفته و مثالی طرح می کند که در آن زنای با محارم اگر با رضایت دو طرف باشد (و البته اگر بین دو انسان بالغ باشد، اضافه از نگارنده) مجازاتی ندارد حتی به اندازه یک پارک دوبله ماشین. یا خیانت به همسر تنبیهی در پی ندارد، چون این خیانت جز حقوق همسران است. نگرش دکتر سروش، به عنوان پیشتاز نواندیشی دینی به مسئله روابط جنسی، مایه تاسف و نگرانی است. ایشان که به عنوان محققی که بین فرهنگی کار می کند، حتی به این نکته اشاره نمی کند که زنای با محارم در بین فرهنگهای مختلف تعاریف متفاوتی دارد، و مثلا ازدواج بین پسرعمو دختر عمو یا برادرزادگان و خواهرزادگان که در ایران عقدشان در آسمان بسته شده و خجسته و مبارک است در غرب زنای با محارم محسوب می شود و قبیح و حتی بعضا غیرقانونی است. ایشان سنتها و باورهای محلی رایج در بوم خودشان را به عنوان امور اخلاقی فرض می گیرند! و حکم می دهند که چون دنیا با سنتهای محلی که او با آن خو گرفته سازگار نیست، پس اخلاقیات از روح قانون رخت بربسته است

 

این نگرش که سنتهای بومی را که ریشه در دوران جهل و ناآگاهی بشر دارد را ملاک سنجش دست آوردهای حقوقی دنیای مدرن قرار می دهد و آنگاه از فقدان اخلاقیات در حقوق امروزی سخن می گوید، نگرشی تعجب آور است. در مجموعه نگرش مذهبی که آقای سروش آنرا مترادف با اخلاقی میداند، ازدواج به کودکان، با همسران متعدد و تجاوز به همسر کاملا مجاز، اخلاقی و پذیرفته شده اند. برده داری و تجاوز به بردگان، امری طبیعی و اخلاقی هستند. نگرش آقای دکتر، مشخص نمی کند که اخلاقیاتی که ایشان دم از آن می زنند، در کجای تاریخ هستند؟ وضعیت گذشته و امروز کشورهای مسلمان حامل این اخلاق است؟ کتب مذهبی این افراد؟

 

نگرش حق محور به قول آقای سروش، دست آوردهای روشن و بی سابقه ای داشته است: از بین رفتن و منع مطلق برده داری، از بین رفتن و منع کاست و طبقه، تلاش برای از بین بردن نابرابری بین زدن و مرد و آزادی انتخاب فردی در زندگی جنسی از جمله این دست آوردها هستند. می توانم سروش را تصور کنم که در قرن هفدهم، می گفت که نمی تواند مطمئن باشد که بعضی از انسانها به خاطر رنگ پوستشان برده بعضی دیگر نیستند، در قرن بیستم می گفت که نمی تواند مطئن باشد که زنان از مردان پست تر نیستند و حالا نمی تواند مطمئن باشد که نظرش درباره حقوق همجنسگرایان چیست.

 

حتی اگر حقوق انسانی باشد؟ آدم منصف به قول شما باید بگه مطمئن نیست که انسان آزاد است چیز خوبیه و باید در موردش با تردید نگاه کرد، نگاه تردید آمیز باید استدلال هم پشتش باشه و گرنه شائبه می ره که به علت تعصبت مذهبی و قومی و قبیله ای هست که دست آوردهای دنیای مدرن که حاصل تفکر متفکران و حقوق دانان و و محققان و ... رو رد می کنه

 

هیتلر هم مخالف این ایده بود که انسان آلمانی آریایی با یهودی ها برابرند و خواستار جدا کردن بیماران یهودی بود، شما به چه حقی مخالف عادی سازی همجسگرایی هستی؟ با کدوم چارچوب اخلاقی؟ به چه دلایلی؟

 

توجه کن که همیشه عده ای با اعطای حقوق گروهها به ایشان مخالف بودند، مخالفان لغو برده داری و برابری سفید و سیاه، مخالفان لغو نابرابری های بین زن و مرد و مثلا اعطای حق طلاق به زنان و ... گذشت زمان ثابت کرد که مخالفان متعصبانی بودند که وحشتی ناموجه از اعطای حقوق بقیه داشتند، امروزه کسی دیگر نمی گوید موقعیت طبیعی سیاه پوستان بردگی در مزارع تنباکو و پنبه است. هرچند که مناطق مختلف به نسبت پیشرفته و عقب ماندگی با تقدم و تاخر به این نتایج می رسند. به هرحال روزی نیز می رسد که محرومان از حقوق انسانی در به خصوص خاورمیانه به ویژه زنان و دگرباشان جنسی، از حقوق اولیه خودشان بهره مند می شند ولی این امر شاید دویست سال طول بکشه

 

 این دست آوردهای حقوق بشری همونقدر معتبر هستند که بسیاری از دست آوردهای علمی، امروز دیگر نمی شود گفت که من به کروی بودن زمین با دیده تردید می نگرم، چون سفر به فضا میسر شده، همینطور هم نگرش با تردید به حقوق زنان و گروههای انسانی مختلف وقتی که این حقوق در نقاطی از جهان اعطا شده اند و آب از آب تکان نخورده رو نمی شه ادامه داد

 

 نوشته‌ای از حواس پرت

Balatarin

Comments 2 Pending 0

Sort comments:
trawetsdor

trawetsdor

متحیرم که تعریف سروش از زنای محارم در بین مذاهب و فرهنگهای مختلف و استفاده ایشان از واژه «غرب» جهت یک‌کاسه کردن مطلب را به حساب زرنگ بازیش بگزارم یا فقدان دانش در این زمینه. سروش در نقد «پندار خدا» اثر ریچارد داکینز چشمه‌ای مشابه می‌آید. اذعان میکند اگرعلم نتواند مواردی از شفا را که بدون درمان پزشکی رخ داده توضیح دهد باید کردیت را به دعا داد. یعنی اگر شما غلط بودی من درست هستم. ده به رو بچه پر رو.

حقوقی که همجنسگرایان آمریکایی دنبال آن هستند کسب اجازه برای داشتن رابطه جنسی نیست چون مجری قانون اجازه ندارد به اتاق خواب کسی سرک بکشد مگراینکه رابطه به زور یا با حیوان یا با خردسال انجام گیرد. در آمریکا هنوز هم در برخی ایالات قانون مکتوبْ همجنسگرایی را جرم محسوب می‌کند اما تعقیب قانونی صورت نمیگیرد. ازدواج قراردادی است اجتماعی که به خاطر پدیده‌هایی مثل طلاق(نفقه) و مرگ (ارثیه) نیاز به مکتوب شدن دارد. افرادی که با پیوند مدنی یا ازدواج رسمی همجنسگرایان مخالفند دانسته یا ندانسته به بخشی از اجتماع به عنوان شهروند درجه دو و فاقد حقوق نگاه میکنند. همجنسگرایان گروهی روادار هستند که علیرغم سرزنش، تبعیض، و تهدید های فیزیکی و روانی که مکرراً منجر به مرگ و خودکشی هم می‌شود با سعی در صلح جویی به اهداف خود دست یافته اند. در ایالات متحده برخی از آن‌ها با استفاده از قوانین فرزندخواندگی همسر خود را با وجود بلوغ سنی به فرزندی میپذیرفتند تا بدین وسیله او را رسما شریک مالی خود هم قرار دهدند. ما ایرانیها با آن همه ادعای انسان دوستی نتوانسته‌ایم درامر فرزند خواندگی در مورد اصلی آن هم کار چندانی بکنیم. برای کسب ثواب و تقرب به درگاه خد اطعام طعام میکنیم اما مسئولیت را از یکی دو بار شکمِ یتیم پرکردن فراتر نمیبریم. در بازی امتناع تفکر و اصرار در نابالغ ماندن هم دین به کمک مان آمده. نمیتوانیم فرزند خوانده بیاوریم چون اگر دختر باشد با آقا نامحرم است و اگر پسر با خانمِ خانه. این گنده سالان کوچک مغز نیاز به قیم دارند فرزند خوانده گرفتن پیش کش قدمشان. بی دلیل نبود که به ولایت فقیه بله گفتیم.

Roger_Rabbit

Roger_Rabbit Framed

دوست گرام آقای امیر ایرانی

البته شما در قالب فلسفی‌ بحث می‌‌فرمأید (که اگر درست بخاطر داشته باشم رشته تحصیلی‌ شما بود). ولی‌ آقای سروش کارشون از بیخ خرابه و دیگه احتیاجی به نظرات ایشان در باره تئوری جنسیت نیست. فقط کافیست به مولانا شناسی‌ ایشان و عارف دانستن امام بسنده کنید.