سایه خاکستری وحشت


Share/Save/Bookmark

سایه خاکستری وحشت
by Red Wine
14-Mar-2011
 

دیشب بعد از ۳ روز به خانه برگشتم،مادام پنه لپه روی کاناپه خوابش برده بود،پیر زنی‌ مهربان است که مواظب خانه من است،مراقب گلدانهای عزیز من و گربه‌های وفادارم...بیدارش کردم و دستش را بوسیدم... او که رفت،بغض این چند روزم ترکید...بعضی‌ از اوقات سردر گم میشوم،از این همه غم و غصه..درد و ماتم که میبینم شدید دلگیر میشوم،کاری از من بر نمیاید،من یک درام نویس..یک تله ژورنالیست ساده..!

 من بنا بر قسمتم انگاری باید شاهد این همه درد و ناراحتی‌ باشم،من به قسمت معتقدم...من به گذشت زمان ایمان دارم..طاقت ندارم اما چاره یی هم ندارم !

***

امروز ظهر مجددا به دفتر کارم باز گشته ام... ژاپن همچنان درگیر زلزله،سونامی است و حالا وحشت از یک انفجار هسته یی !

امروز توانستم به وسیله ویدئو کنفرانس با ۲ فرانسوی که در آنجا هستند صحبت کنم،آنها همکارانی هستند که با زندگی‌ ژاپنیها،فرهنگ و زبانشان آشنا هستند.

در حال حاضر دستور داده شده که مردم به مدارس،دانشگاه و کار نروند،فقط آنهایی که شغل مهمی‌ دارند،کمبود انرژی مشکلی‌ بزرگ است و دولت ژاپن می‌خواهد با یک برنامه ریزی قوی این انرژی را هر چه زودتر جبران کند،وگرنه اقتصاد ژاپن بیش از این‌ها ضربه خواهد خورد.

مردم فعلا آرام هستند،این را به من گفتند،فعلا همه آرامش خودشان را حفظ میکنند،خلاف کاری و بی‌ نظمی خاصی‌ مشاهده نشده است جز اینکه عده یی خود کشی کرده اند و یک مقدار نا آرامی در بین افرادی که در فرودگاه ناریتا بوده اند و بیشتر خارجی‌ بودند.

ژاپنیها مردمانی بسیار با غرور هستند،به ندرت از احساسات و مشکلاتشان صحبت میکنند،دلشان را به سادگی‌ باز نمیکنند،مثل ما‌ها راحت نیستند از گرفتاریها و مسائل زندگیشان صحبت کنند.بسیار شنوند گان خوبی‌ هستند،بسیار با احترام و مودب اما کم پیش میاید تا در جلوی کسی‌ (به خصوص غربیها !) دلگشا باشند و بی‌ پیرایش از ناراحتیها و مسائل دلگیر کننده صحبت کنند و یا درد دل‌ !

از دیروز تا به حال،جریان آب خیلی‌ جنازه به ساحل آورده است،ترس و هراس از همین بود و تا به حال تنها ۲۰۰۰ جنازه به وسیله امواج آب به سواحل مختلف..از میاگی تا به اوجکا رسیده است.

یک شهر کوچک به نام مینامیسانریکو کاملا از نقشه پاک شده و به زیر آب رفته است،نمی‌شود حدس زد چقدر غرق شده اند.

بیش از ۳ روز است که ۵۵% مردم ژاپن از آب سالم،گرما،انرژی بی‌ بهره هستند،و این تنها در مورد شهر‌های بزرگ شرق ژاپن است،آمار از شهر‌ها و روستاها در دست نیست !

خبر برایم گذاشتند که تعدادی ایرانی و خانواده ایرانی در میاگی زندگی‌ میکردند که از آنها فعلا خبری در دست نیست،من از همان شنبه شب به وقت پاریس به هر که شده تلفن کردم،‌ای میل نوشتم،با سفارت ژاپن صحبت کردم..منتهی هنوز خبری ندارم،شهر کاملا زیر و رو شده،نمی‌شود حدس زد حالا کجا رفتند ! دلم شور میزند و کاری از دستم بر نمیاید تا از توکیو جوابم را بدهند !

حالا در اروپا هم وحشت و هراس زیادی ایجاد شده است تا تمام کشور‌های صاحب نیروگاه هسته یی به نیروگاه‌های خودشان بیشتر رسیدگی کنند.. انگاری واجب است که اینطوری دل‌ مردم را بشورانند و مشکل در کشور درست کنند.

رئیس صلیب سرخ جهانی‌ هشدار داده که وضعیت اصلا خوب نیست و تعجب کرده که چرا ژاپن عملا تقاضای کمک نمیکند.

غذا در خیلی‌ جاها تمام شده است،فقط غذای آماده می‌‌فروشند و ترس از بی‌ قضایی کشور را تهدید می‌کند.

تا به حال ۱،۸۳۳ جنازه شناسایی شده و به خانواده‌هایشان برگردانده شده،و ۲،۳۶۹ نفر هم ناپدید شده اند... همه میدانند که تعداد قربانیان بسیار بیش از اینهاست،دولت دارد مردم را آماده میسازد،فعلا رقم واقعی‌ را نمی‌گوید.

برق قصر امپراتور را هم قطع کرده اند !

فعلا همه توجّهات به روی مینامی سانریکو متمرکز شده،در آنجا سونامی وحشتناک بوده،زلزله همه چیز را به آوار تبدیل کرده است.

شیزوگاوا با خاک یکسان شده است ... از خانواده‌های آنجا هیچ خبری نیست،حجم آوار وحشتناک است.

کمک کافی‌ نیست،سرما دوباره در منطقه حکمفرما شده و کشور‌های منطقه تا اندازه یی بی‌ برنامه کار میکنند.

***

از چند جا تلفن داشتم،دیشب یک و یا دو نفر به ابراهیم تاتلیسس..خواننده معروف ترکیه تیر اندازی کردند و ایشان حالشان خوب نیست... یک دلواپسی دیگر.

***

هنوز اینجا هستم،هنوز همه با هم هستیم،در کنار مردمی که احتیاج به ما دارند،به کمک آنان بشتابیم.. امروز به کسی‌ کمک کنی‌..فردا از کسی‌ دیگر کمک گیری..این را فراموش نکنید.

خبر و گزارش هنوز ادامه دارد.


Share/Save/Bookmark

more from Red Wine
 
Red Wine

...

by Red Wine on

هیچ کس نمی‌خواهد که حادثه چرنوبیل را در کشورش تجربه کند،تمامی کشور‌های اروپایی سخت مشغول پیدا کردن راه حالی‌ برای بالا بردن امنیت نیروگاه‌های خودشان هستنبد.

در یک ساعت گذشته ۳ پس لرزه بالای ۶ ریشتری ژاپن را دوباره لرزانید.

مردم شدید مشغول خریدن دوچرخه هستند،بنزین کمیاب است.

پنجمین شب متوالی‌ بی‌ آب،بی‌ برق،بی‌ غذای گرم برای خیلی‌ از ژاپنیها ... :(

همچنان اینجا هستیم،تا آخرش ایستاده ایم تا به یاری نیازمندان بشتابیم.

 


vildemose

If you want to help you can

by vildemose on

If you want to help you can donate through this link.  Also a diary on aid groups needing donations.


Red Wine

Tsunami Pictures: Epic

by Red Wine on


Red Wine

Two Dogs Defy the Wave

by Red Wine on


Red Wine

در فیس بوک

Red Wine


در فیس بوک دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در ژاپن صفحه مخصوص «زلزله ژاپن» راه انداخته اند و از حال همدیگر پرس و جو می کنند و از این که اوضاع غیر قابل پیش بینی شده احساس ترس و بی تابی می کنند. گاه گاهی نوشته هایی درج می شود که دولت فلان کشور از دانشجویان و شهروندان خود خواسته هرچه سریعتر خاک ژاپن را ترک کنند.


vildemose

By late Monday (U.S. time),

by vildemose on

By late Monday (U.S. time), the situation is getting much worse. Larger radiation releases have occurred. And the New York Times is reporting that the radiation levels around the plants have gotten so high that TEPCO may withdraw workers from the plants. If this stops efforts to cool the reactors, the result may be meltdowns of the fuel in all three reactors.

//all­thingsnucl­ear.org/ta­gged/Japan­_nuclear


Red Wine

یکی از کانال

Red Wine


یکی از کانال های تلویزیونی دولتی ژاپن، ان اچ ک، برنامه خود را به پخش پیام های سونامی زدگان و آوارگان ناشی از آن اختصاص داده است. یکی پیام می دهد «فلانی! من در پناهگاه…هستم. با من تماس بگیر!»دیگری پیام داده «ما حالمان خوبه نگران تو هستیم با این شماره تماس بگیر!»

کانال دیگری عکس خانمی را نشان می دهد که رو به اقیانوس و آوارهای ناشی از سونامی در حالی که چشمانش پر از اشک است می گوید: «فکر می کنم پسرم گرفتار سونامی شده».

در کانال دیگر، کارشناس هسته ای با نقشه و عکس خطرات ناشی از نیروگاه های حادثه دیده را توضیح می دهد. امروز صبح یکی از مسئولان نیروگاه که در کنفرانس خبری در مورد وضعیت نیروگاه ها توضیح می داد با عصبانیت یکی از خبرنگاران روبرو شد. «چرا سمبلش می کنی! هر اتفاقی افتاده رو راست بگو دیگه!»


Red Wine

امواج آب با خود

Red Wine


امواج آب با خود اجساد حدود دو هزار نفر را به سواحل منطقه میاگی، در شمال شرق ژاپن، آورده است.

هزار جسد در شبه جزیره اوجکا و هزار جسد دیگر در شهر کوچک مینامیسانریکو که در سونامی روز جمعه با خاک یکسان شده است، پیدا شده است.

سرنوشت دهها هزار نفر هنوز روشن نیست.

بسیاری از شهرهای کوچک و دور افتاده هنوز قابل دسترسی نیستند و تاکنون کمکی دریافت نکرده اند.

خبرگزاری کیودو ژاپن می گوید بیش از پانصد هزار نفر به دلیل بروز زمین لرزه، سونامی و خطر انتشار مواد رادیواکتیو آواره شده اند.

در بحبوحه سرمای نزدیک به صفر درجه زمستانی، میلیون ها نفر نیز سه شب است که آب، غذا و وسیله گرمازا نداشته اند.


Red Wine

...

by Red Wine on

وحشت هنوز سایه بلند خود را بر ژاپن حفظ کرده است.

یک ساعتی‌ است که عملیات نجات،امداد،کمک در ژاپن به علت تاریکی به پایان یافته است.

دولت ژاپن عملا اعلام کرده است که ژاپن در مرز خطر جدی رادیو آکتیو قرار دارد.

یک پس لرزه قوی دیگر ..نزدیک ۶ ریشتر ژاپن را لهازتی پیش دوباره لرزانید.

آمار که داده شده در مورد قربانیان شمارش شده این است :۳،۳۷۳ شمارش شده--- بیش از ۱۰،۰۰۰ نفر پیش بینی‌ شده که جان خود را از دست داده اند.

درجه خطر نشت مواد رادیواکتیو از ۵ دیروز به ۶..به روی هفت رسیده است.

بیش از ۲۵،۰۰۰ تا به حال نجات یافته شدند،چه از زلزله و چه از سونامی.

تعداد رسمی‌ ناپدید شده‌ها به ۶،۷۴۶ نفر رسیده است.

در توکیو نشت مواد رادیواکتیو ده برابر شده است.

صاف‌های طولانی برای دریافت آب آشامیدنی و غذای گرم.

تمام دنیا در آماده باش است در برابر نیروگاه اتمی‌ که دارند،وحشت در همه جا حس میشود.

امروز من هم در راهپیمای که در رابطه با ضدّ نیروگاه‌های اتمی‌ برگزار شده بود،شرکت کردم.

هنوز اینجا هستم.

 

 


vildemose

1% of world's commercial

by vildemose on

1% of world's commercial reactors melting down

Now they are saying that the reactor was shut down, the building was housing spent fuel rods.  Water is normally circulated in the pool that contains them but because of the power loss, no water circulating.  The fuel rods emitted hydrogen, and a hydrogen explosion occurred.  They are saying that the high radiation levels may be from Reactor #4 building.

The levels are now being reported in milli instead of micro, (1000x)

This was scary all along, but now it is really scary.

And we still do not know (AFAIK) what is going on with the spent fuel rods in the other three buildings.

I have seen a number of different things about what can happen with spent fuel rods.  I don't know which of them are accurate, but none of them sounded very good.

//www.dailykos.com/story/2011/03/14/956475/-Japan-Nuclear-Disaster-liveblog#?story_id=956475


vildemose

“It’s worse than a

by vildemose on

“It’s worse than a meltdown,” said David A. Lochbaum, a nuclear engineer at the Union of Concerned Scientists who worked as an instructor on the kinds of General Electric reactors used in Japan. “The reactor is inside thick walls, and the spent fuel of Reactors 1 and 3 is out in the open.” 

//www.nytimes.com/2011/03/15/world/asia/15nuclear.html?_r=1&hp


G. Rahmanian

Vildemose:

by G. Rahmanian on

Having lived here for almost three decades, I know what I'm talking about! Lots of great myths have been made about Japan which are hardly true. Like in any country, there are "good folks" here, too. But the government is as corrupt as any corrupt government in the third world countries. It is so bad here that you actually think you're dealing with retards when you have to deal with bureaucrats.


vildemose

"All these reactors are

by vildemose on

"All these reactors are going to go into a full scale meltdown. The Japanese PM and the corporatio­ns that own and operate the reactors are lying.

Read this from Greg Palast:
//www­.gregpalas­t.com/no-b­s-info-on-­japan-nucl­earobama-i­nvites-tok­yo-electri­c-to-build­-us-nukes-­with-taxpa­yer-funds/


vildemose

Reported that a fire is in

by vildemose on

Reported that a fire is in progress at Unit 4 of the Fukushima #1 power plant, now concerns for the spent fuel ponds, which are still highly radioactiv­e and require constant cooling or an uncontroll­ed reaction can take place resulting in fire and a huge release of radiation.

"On average, spent fuel ponds hold five-to-te­n times more long-lived radioactiv­ity than a reactor core. Particular­ly worrisome is the large amount of cesium-137 in fuel ponds, which contain anywhere from 20 to 50 million curies of this dangerous radioactiv­e isotope. With a half-life of 30 years, cesium-137 gives off highly penetratin­g radiation and is absorbed in the food chain as if it were potassium.­" [//www­.counterpu­nch.org/al­varez03142­011.html]

A tremendous and horrific developmen­t beyond the suffering and loss from the natural events. My heart is aching. GR: Agreed.  I think it was full blown disaster the minute Tsunmai and earthquake hit the plants all built in flood plain. this is looking more and more like deliberate lying to avoid widespread panic.


G. Rahmanian

Japanese Corrupt Bureaucracy!

by G. Rahmanian on

The Japanese bureaucrats along with the former ruling party have helped create cartels that no one can deal with. Kan is as powerless as Obama has been in the past two years dealing with big business. Big business in Japan kept LDP--the Liberal Democratic Party--in power for 54 years. Until about two years ago, except for short intervals Japan was ruled by one party. And in the past two years the bureaucrats, within the ministries, who are supporting the big business have done everything to stop the Liberal Party from achieving anything positive. The real Mafiosi in Japan are the extremely corrupt bureaucrats.


vildemose

FIRE at #4 reactor

by vildemose on

FIRE at #4 reactor according to PM

source: //www3.nhk.or.jp/...


vildemose

Japanese PM is talking

by vildemose on

Japanese PM

is talking right now, and indicating there is a serious problem.
Listen //www3.nhk.or.jp/...
and yes, it sounds grave in the extreme

When the Prime Minister starts with

,,,I want the Japanese people to remain calm...  it is beyond scary...


vildemose

URGENT: Meltdown possible

by vildemose on

URGENT: Meltdown possible at Fukushima reactors: Tokyo Electric

A critical situation called ''meltdown'' in which fuel rods melt and are destroyed is possible at the troubled nuclear plant in Fukushima Prefecture, Tokyo Electric Power Co. said Tuesday.

The cores of the Fukushima No. 1 nuclear power plant's three reactors are believed to have partially melted following Friday's magnitude 9.0 earthquake that hit northeastern and eastern Japan.

 

//english.kyodonews.jp/news/2011/03/78014.html


vildemose

  Gamma Radiation In

by vildemose on

 

Gamma Radiation In Fukushima-Downwind Ibaraki Disclosed, 30 Times Above Normal

//www.zerohedge.com/article/gamma-radiation-fukushima-downwind-ibaraki-disclosed-30-times-above-normal


vildemose

From dailykos, NPR and

by vildemose on

From dailykos, NPR and ABC:

"Latest incoming news on @BBCWorld confirms the Fukushima #2 reactor, the one whose core was completely uncovered this morning, has exploded. The explosion is reported by TEPCO officials as having been located "near the pressure vessel" [primary containment, the vessel itself] and to have damaged the suppresssion pool, a.k.a. the torus.

TEPCO spokesperson reported at a press conference that personnel are being evacuated from the site, they will leave 50 employees behind to tend the three destroyed reactors. Total meltdown for all three now admitted to be likely. The buildings are open to the environment, and there are still no reports about what has happened with the three reactors' inventories of spent fuel. The spent fuel pools were located in the upper portion of the secondary containment buildings (the big rectangular ones that now have no tops). They are not visible in overhead photos."

 

//www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12307698

 

//www.dailykos.com/story/2011/03/14/956419/-Fukushima-2:-It-Just-Got-A-Whole-Lot-Worse


vildemose

Signning off for now. I need

by vildemose on

Signning off for now. I need to go eat something. Thanks for reading.


vildemose

Neither Chernobyl or TMI

by vildemose on

Neither Chernobyl or TMI were 'full' meltdowns. That is the radioactiv­e lava dint go thru the floor and into the earth. Nobody really knows what will happen if it does, but likely it will hit the water table and come back up like a Yellowston geyser. Not good. Lots of radiation all over the place.

vildemose

Radiation level is off the

by vildemose on

Radiation level is off the charts at No 2 reactor. 3 times the level of 1 year's worth of radiation.

From NHK, covering press conference­:
//www­.ustream.t­v/channel/­nhk-world-­tv


vildemose

It cracked. The core

by vildemose on

It cracked. The core cracked.

The explosion came from within the core.

That's why they can't keep the water in. The rest is just going through the motions The realizatio­n of what is in our power to control and what we cannot should be self-evide­nt to an increasing number of individual­s, cultures and government­s, that the use, misuse and abuse of technology has astronomical hidden costs - and that they can and should be assessed before their implementa­tion.  

The whole area is POISON

Whoever stays, I hope they are equipped IS the IRI prepared for paying such a huge cost in case of earthquake in Natnaz? Are Iranians prepared to pay for the conssequences of such clamity? So what is the point of nuclear power? To generate electricit­y

When we have a multitude of other options nuclear power is not needed


G. Rahmanian

Remember Gulf of Mexico?

by G. Rahmanian on

This is similar to the kind of news the world got about oil spill off the gulf of Mexico. The media release dizzying amount of unnecessary information in order to cause mental paralysis in the poor audience so that the state can go ahead and do what is in the best interest of the big business! In Japan there are no lobbies per se and the bureaucrats and politicians are, in fact, representing the big business!


divaneh

Dear Red Wine and Vildemose

by divaneh on

Thanks for keeping us updated with the latest developments in the Japan. Your tireless work and unlimited energy is commendable. This is certainly a true disaster of huge proportions.


vildemose

Faults in containmen­t

by vildemose on

Faults in containmen­t confirmed, but "no immediate risk to health." WHAAA???

TEPCO evacuating­. "No immediate risk to health."
//jib­tv.com/pro­gram/fulls­creen.aspx Another explosion was heard 11 minutes ago in unit #3.


Red Wine

...

by Red Wine on

آلان ساعت ۸ صبح است به وقت ژاپن ... یک ساعت هست که کمک،امداد و نجات مشغول به کار شده و امید است که امروز بیش از روزهای دیگر نتیجه مثبت گرفته شود.

لحظاتی پیش دولت ژاپن اعلام کرد که راکتور شماره ۲ فوکوشیما منفجر شد .

این انفجار به این معناست که مواد رادیو اکتیو به شدت در هوا نشت خواهند کرد.

بانک‌های بزرگ آمریکائی مقداری به ژاپن کمک خواهند کرد،معلوم نیست چقدر و کی !

مقامات هشدار دادند که احتمالا یک زلزله دیگر تا دو روز دیگر خواهد آمد.

سازمان هواشناسی اعلام کرده که از همین حالا هوای سرد به درون ژاپن خواهد وزید... به نظر میاید که دائم اخبار بد گفته میشود :( .

حالا دیگر مثل قبل ژاپنیها راحت اخبار را گزارش نمیکنند..این یعنی‌ کار بیشتر برای ما... معلوم نیست که آیا واقعاً سانسور هست یا خیر !

من هنوز اینجا هستم... قهوه تنها چیزیست که اندک انرژی مثبتی به من میدهد...

 

راستی‌..فردا چهار شنبه سوریه ... مرگ بر ولایت فقیه،درود بر آزادی ... زنده باد مردم ایران و آیین کهن ایرانی.

ما همه با هم هستیم .

 


vildemose

  //www­.asapnewsn­et

by vildemose on

 
//www­.asapnewsn­etwork.com­/fully-exp­osed-japan­s-nuke-eme­rgency-wor­sens/
 

While unit 1, the first reactor to explode at the plant, appears to be stable, unit 3, which exploded early Monday morning in Japan, reportedly has a leak in its bottom.
 
“We’ve never encountere­d this type of situation in history before,” Joe Cirincione­, a nuclear policy expert, said. “We are beyond a reactor crisis at this point, this is a nuclear system crisis. The entire northern part of the Japanese nuclear power system has been delivered a body blow.”
 
The leak is making it difficult to keep the core of the reactor covered with sea water, Dr. Michio Kaku, a physicist, said.
 


vildemose

A little while ago someone

by vildemose on

A little while ago someone posted about a lone horse wandering around near Sendai. This just in on the BBC live blog:

2253: The tweet by Katie Hinman of ABC News about the lonely horse in Sendai (See 2146) prompted Breda Gahan in Dublin to email in: "Can't believe I read this. Please return horse to Natsuko Komura." The BBC's Damian Grammatica­s interviewe­d Ms Komura on Sunday as she searched for her trusty steed near Sendai's beach. She had been riding it when the tsunami approached on Friday, but had not seen it since. "Deepest sympathy to all the Japanese people affected by this terrible tragedy. I am speechless when I see the images," Ms Brehan adds."