گلایه یک ایرانی از بازماندگان خاندان پهلوی

برای گریز از بتسازی و مرده پرستی


Share/Save/Bookmark

گلایه یک ایرانی از بازماندگان خاندان پهلوی
by deev
23-Jan-2011
 

در ماهی که گذشت شاهد نوشتارهای بسیاری در سوگ شاهپور علیرضا پهلوی در ایرانیان.کام بودیم ولی گفتنش دردآور است که سانحه هواپیمای ایران ایر که ۷۷ کشته بر جای گذاشت و قلبها را باید حداقل به اندازه مرگ علیرضا میلرزاند توجه چندانی بر نیانگیخت و نوشتارهای کمتری در همدردی با آن حادثه دلخراش در این سایت به جای مانده که البته این روند فقط مخصوص ایرانیان.کام بوده که بیشتر مطالب آن را دوستان برونمرزی مینویسند و در سایت بالاترین.کام که بیشتر کاربرانش در داخل کشور به سر میبرند توجه یکسانتری به این دو پیشامد ناگوار شده است - این نابرابری در ابراز احساسات که خون یک نفر را صرفا به خاطر نام خانوادگیش از ۷۷ نفر رنگینتر جلوه داده مرا به نوشتن این گلایه وا داشت.

نخست قبل از آغاز سخنم باید بگویم که من به عنوان یک ایرانی از محمد رضا شاه و رضا شاه برای تلاششان در سازندگی و آبادانی کشورم سپاسگزارم زیرا برای من ارزش این دو مرد نهفته در کارنامه آنهاست که زیر بنای ایران نوین را پایه نهادند ولی علیرقم تمامی خدماتی که شاه و رضا شاه به کشورم کردند از بازماندگان خاندان پهلوی به سختی گله مندم چون گویی به جز نام خانوادگی هیچ نشان نیکی از نیاکانشان به ارث نبردند.

هر گاه پیشوند شاهزاده همراه نام کسی می آید مردم انتظار رفتاری همگام با این واژه را دارند زیرا شاهزاده یعنی کسی که باید الگو رفتاری نمونه در گرامیداشت فرهنگ کشورش باشد و با این نکته گلایه ام را با رضا آغاز میکنم که بر خلاف وظیفه اش در پاسداری از فرهنگ ایرانی نکوشیده و نامهای تازی «نور - ایمان - فرح» را برای هر سه فرزندانش برگزيده‌ است.

آیا این گزینش در شأن شاهزاده ای است که از کودکی برای پادشاهی ایران آموزش دیده و پرورش شده؟ آیا هیچ سلطان یا شیخ عربی را میشناسید که برای یکایک فرزندانشان نامهای فرانسوی برگزیند؟ حداقل شاه فقید نامهای ایرانی شهناز و لیلا را بر دخترانش نهاد اما گویی رضا از بیخ عرب است! آیا شاهزاده ما از ستیز تازیان با تمدن پارسی بیخبرند که حتی نام یکی از فرزندانش را از نامهای ایرانی بر نگزیند؟ آیا این ژرف نادانی کسی را که امید به رهبری ایرانیان را دارد نمیرساند؟

از رضا بگذریم انتقاد را به سوی آن دو شاهزاده ای میگشایم که در نهایت نا امیدی خودکشی کردند و همچنین از شهبانو برای پرورش فرزندانی که شکیبایی نبرد با مشکلات زندگی را نداشتند گرچه بازگویی این نکته بسیار تلخ است اما در گفتن حقیقت شرم روا نیست - خودکشی یک فرزند را میتوان به فال نگونبختی یک خانواده گرفت اما خودکشی دو فرزند جای تردیدی در کمبود روانی و پرورشی یک خانواده باقی نمی گذارد که بار آن پس از مرگ شاه بر دوش شهبانو بوده است.

از پیری اندرزی شنیدم که گفت اگر خود را با کار سرگرم کنی زمانی برای افسردگی نخواهی یافت و این نکته را در زندگی لیلا و علیرضا میتوان دید که گرچه از رفاه بسیار فراتری از دیگر هممیهنانشان برخوردار بودند هنوز افسردگی بر آنان چیره گشت و افسوس چون این دو شاهزاده میتوانستند الگویی در نیکورزی باشند ولی نه تنها گامی در راه نیک برنداشتند بلکه سرانجام با خودکشی الگوی یاس و شکست و سرخوردگی گشتند.

جای گفتن دارد که گاهی خودکشی نیز میتواند گامی هدفمند باشد و نمونه بارز آن را میتوان در خودسوزی اخیر «محمد بوعزیزی» بانی جرقه انقلاب تونس یافت و یا در نوجوانانی که در جنگ ایران و عراق بر روی مینزارها گام نهادند و یا خلبانان کاماکازی ژاپن در جنگ دوم جهانی ولی افسوس که حتی در آخرین تصمیمشان کسی خیری از خودکشی شاهزادگان ما ندید و آنان جان گرانقدرشان را بیهوده به دور انداختند.

سالها پیش ایرانیان حومه سانفرانسیسکو داوطلبانه سرمایه ای اندوختند و ساختمانی را در نزدیکی دانشگاه برکلی خریداری کردند و از آن مرکز آبرومندانه ای به نام «پرژن سنتر» برای گسترش فرهنگ ایرانی ساختند که هر سال جشن چهار شنبه سوری بزرگی در روبروی این مرکز بر پا میشود که مورد استقبال ایرانیان و آمریکاییها و دانشجویان خارجی است. باید پرسید چرا در سی سال گذشته خاندان پهلوی عرضه تاسیس چنین مرکزی را نداشته؟ چرا ما هیچ جای دنیا «پهلوی سنتر» نداریم که در آن کتابی در مورد شاه فقید بخوانیم؟ چرا هیچ بورس تحصیلی به نام پادشاه ما که مروج آموزش دانشگاهی در ایران بود نداریم؟ چرا هیچ سازمانی خیریه ای / کتابخانه ای / بیمارستانی به نام خاندان پهلوی وجود ندارد؟ آیا اداره چنین مراکزی نمیتوانست لیلا و علیرضا را با کار مثبتی مشغول کند که به جای پوچی زندگانیشان به کمک کردن به دیگران بیاندیشند و امیدوار باشند؟

چند سال پیش داریوش اقبالی خواننده برجسته کشورمان برای کمک به ترک اعتیاد ایرانیان سازمانی را با هزینه شخصی و همیاری همفکرانش بنیاد نهاد که گفته می‌شود تاکنون به ترک اعتیاد نزدیک به ۴۰ هزار نفر  کمک کرده‌ است ولی علیرقم آنکه لیلا در گریبان اعتیاد چشم دوخت آیا خانواده پهلوی هیچ کمکی به این سازمان کرده اند؟ هزینه ورود هر سخنرانی رضا پهلوی آنچنان گزاف است که گویی وی هیچ علاقه ای به گفتگو با ایرانیان بی بضاعت را ندارد ولی دریغ از یک همیاری در یک «فاند ریزینگ» برای یک کار نیک یا شرکت در یک همایش مردمی - انتظاری که از یک شاهزاده بیجا نیست.

ولی همین شاهزاده در سو استفاده سیاسی از مرگ برادرش دریغ نمیکند و با فرصت طلبی هر چه بیشتر خودکشی وی را پشتیبانی و همدردی با مشکلات کنونی مردم ایران قلم میزند و به قولی نفت ریخته را نذر مسجد میکند اما خودکشی لیلا و علیرضا تنها نتیجه افسردگی و بی بنیگی مفرط آن دو بوده است. اگر درد لیلا و علیرضا از دست دادن پدر و رانده شدن از کشورشان بود دختران صدام هم در غربت زندگی میکنند و پدر و شوهر و برادرانشان را از دست داده اند ولی هنوز انقدر امید به زندگی دارند که دست به خودکشی نزنند.

برخی از دوستانم مرا نکوهش کرده که از مردگان به جز نیکی سخن نگویم و خرده گیری نکنم ولی این نگرش درست نیست زیرا در آن صورت دیگر کسی نباید از کارهای خمینی ایرادی بگیرد زیرا او نیز مرده است. اگر از کاستی این شاهزادهگان سخن گفتم از کینه و سنگدلی نبوده بلکه از فقر کارنامه باقیمانده آنهاست چه بسا اگر بازده شایسته ای از خود به جای میگذاشتند آنها را میستاییدم و به تلاششان افتخار میکردم اما افسوس اینگونه نبوده.

از شهبانو گلایه بسیار است زیرا اگر نام وی را به جستجوگر تصاویر گوگل بسپاریم او را در میان مهمانان طراحان برجسته مد دنیا ازجمله جشن «والنتینو» در رم و مراسم ختم «ایو سنت لورن» و تقدیر «ژان لویی شرر» و «سونیا رایکیل» در پاریس و نمایش نقاشیهای «کلادیو براوو» در نیویورک و«اندی وارهول» و «رومرو بریتو» در پاریس و مرکز هنر «فرانسوا پینو» در ونیز و غیره میابیم ولی دریغ از پشتیبانی از شرکت کتاب ایرانیان در لوس آنجلس یا سایت ایرانیان.کام و بالاترین.کام و نمایشنامه هوشنگ توضیع و شهره آغداشلو و کنسرت کیوسک و آبجیز و آیا نمیتوان گمان کرد که اگر شهبانو زمان بیشتری را در رسیدگی به فرزندانشان میگذراندند شاید میتوانستند از خودکشی  آن دو جوان جلوگیری کنند؟

در پاسخ به گلایه من برخی از دوستان تحصیلات عالی شاهپور علیرضا را به میان می آورند ولی آیا میتوان به دانشگاه رفتن شاهزادگانی که انباشتن دانش و فرهنگ از وظایف آنهاست فخر ورزید؟ اگر شاهزاده ای به دانشگاه نرود که باید بر روزگارش گریست و از آن گذشته کجا میتوان کارنامه فرهنگی شاهزاده را یافت و ارزیابی کرد؟ هیچ نوشتار پژوهشی به نام علیرضا پهلوی در جستجوگر «گوگل اسکالر» که منبع معتبر اینگونه نوشتارهاست یافته نمیشود زیرا او هرگز پایان نامه دکترایش را به اتمام نرساند که نوشتاری قابل رجوع از خود به جای بگذارد و حتی درستی منبع نوشتار «مینوی خرد» را که اخیرا در سایتهای ایرانی به اسم او چاپ شده را نمیتوانیم بیازماییم زیرا مرجعی از آن را در هیچ سایت دانشگاهی نمیتوانیم بیابیم آن هم در روزگاری که بیشتر کارهای پژوهشی دانشگاه های معتبر آمریکا در جستجوگر گوگل اسکالر به ثبت میرسند - وانگهی فقط یک نوشته از یک دانشجوی رده دکترا کار ناچیزی است و ارزش ستودن آنچنانی ندارد بنابرین اگر نوشتارهای قابلی وجود ندارند که بتوانیم از آنها چیزی بیاموزیم و بستاییم باید با افسوس گفت که سالها تحصیلات عالی این شاهزاده عواید مثبتی برای جامعه نداشته.

برخی دیگر بر این باورند که خانواده پهلوی کارهای نیک بسیاری انجام داده اند اما نخواسته اند آشکارشان کنند و این نگرش آرزومندانه است زیرا زمانی که نیکورزی میتوانسته برای حفظ آبرومندی این خانواده کمک مفید و موثری باشد چرا کارهای نیک خود را پنهانی انجام دهند؟ خانواده ای که به خاطر خشم افکار عمومی از زادگاهشان گریزان شدند با مهر ورزی و کمک به دیگران میتوانستند موج کجفکری افراد را به راستی برگردانند لذا به پنهانگری نیاز نبود  پس با منطق میتوان نتیجه گرفت که این گمان گزاف است زیرا من هم میتوانم ادعا کنم از خاندان پهلوی پشتیبانی کرده ام ولی نخواسته ام که آشکار شود.

آنچه که گفته شد تنها برای گریز از بتسازی و مرده پرستی ما ایرانیان است تا به جای آنکه از افراد کورکورانه بت بسازیم و مرده ها را تنها به دلیل مرگشان ستایش کنیم بتوانیم کارنامه افراد را بسنجیم و اگر پر بار بودند آن را تقدیر و اگر سبک بودند آن را نقد کنیم. اگر با چنین بینشی به پیشینه افراد بنگریم خواهیم دید  زندگی و مرگ لیلا و علیرضا ارزشی بیش از یک خط در پاورقیهای  تاریخ ایران نخواهند داشت - حقیقتی تلخ ولی اجتناب ناپذیر

Original article: //deev.blogspot.com/2011/01/blog-post_19.html

Google Scholar Search Result: //scholar.google.com/scholar?hl=en&q=%22alire...


Share/Save/Bookmark

Recently by deevCommentsDate
Billionaire
-
Oct 24, 2012
DeLaRaM (Feat Deev, EviN, Amin)
2
Sep 20, 2012
Man Yeh Jadu Garam
1
Sep 10, 2012
more from deev
 
Ari Siletz

Deev

by Ari Siletz on

Say it in song, and the thoughts you've laid out will hold against any argument. Needless to suggest, don't pull any punches. 

Princess

Hamsadeh Ghadimi

by Princess on

I wish there was a "love" button on your comments that one could press.

I agree with you, the Monarchists have done their cause more damage than anybody else, and I, too, believe that the Pahlavis stopped taking them seriously a long time ago.

 


rend

واقعا از شما‌ها متعجبم

rend


حالا از چند تا مثه این دیو بی‌ بو و خاصیت و دکتر مهندس قلابی یکی‌ دو تا دیگه که بگذریم بقیه کار و زندگی‌ ندارین که که اینهمه شعر و ور به هم بند میکنید که جواب این بابا رو بدین؟ بابا ایولله. بیخود نیست میگن این  تهرونجلسی‌ها الکی خوشن. این دیو بیچاره میخواد یه سری از تو سرا در آره حالا یه سوژه هم که دیگه کهنه شده گیر آورده شما را هم رو عنتر منتر خودش کرده حالا هی‌ لی لی بذارین به لالالش. 

 


hamsade ghadimi

royals vs. royalists

by hamsade ghadimi on

if it's indeed you, all the power to you. 

i used to feel contempt for the pahlavis; however, i've changed my opinion.  i think the image that is portrayed of them is the preferred image by the monarchists.  i personally don't think that reza pahlavi really wants to pursue monarchy; however, he has no choice but make statements about iran and iranians.  when reza was saying that he was telling his brother alireza that he does not have to conform to people's expectation, i felt that reza, himself, felt that he had to take that responsibility for the entire family.  in my opinion, he's the one who has to pay for his father's sins/wealth/cronies' expectations. 

i have much more disdain for monarchists who resort to name-calling, divisiveness, and falsely feeling superior.  sitting in the memorial of alireza and listening to the chatter of monarchists around me ("ma ham-doreyeh sar tip-ha boodim", "man ham-kelas alireza boodam", ....), i could not help but feel sorry for the pahlavi family... it's all the expectations from them, and longing to be in a position of power.  the chaploosi and slogans that were trumpeted was ridiculous and don't think was even appreciated by the pahlavis.  they just had to smile, even though, they're there for the memorial of the second child of the family.  i truly felt sorry for them after decades of contempt. i think the pahlavis would have changed place with any other family in a heartbeat that night. 

but i like to reiterate that the outpouring of empathy for alireza was not just by monarchists and wasn't just for an individual but for a depressed nation.  some may not feel any remorse if azadi tower was blasted tomorrow; especially those who were born after revolution.  but for many it would be a huge blow. 


pas-e-pardeh

doctor mohandes

by pas-e-pardeh on

is it fair to watch someone beat a child in public and not do anything?  Is it fair to watch someone try to tear the heart out of a grieving mother who has lost two children? NO!

That's why I tried to express my outrage at this person's poor taste.  You chose to defent his prerogative.

Open and free speech does not mean people are not accountable for the horrible things that come out of their mouths.   I'm all for bad people opening their hearts so we know them, but you are telling HG to just shrug off and leave this guy alone, or infer that someone is "settling" scores with deev. deev is being addressed on the merits of what he wrote here. If everything is fair game, how is deev not?


G. Rahmanian

DM, azeez

by G. Rahmanian on

read my response to you on Ali Parvin, please!


deev

@Princess, I fully agree

by deev on

@Princess, I fully agree with how "It's people's right to feel how they feel without having to explain it to anybody that I am trying to defend." and with that spirit my article explains how I felt about the remaining Pahlavis, some people liked alireza, felt sad for him and wrote in his sympathy, I didn't find anything worthy to miss and criticized his poor resume@hamsade ghadimi, JJ can vouch that I'm indeed the deev from jadugaran and in fact this article is very much in line with my character, 8 saal pish beh simeh akhar zadam o bot-haayeh eslaami ro shikoondam va emrooz bot-haayeh saltanati va fardaa bot-haayeh sabz, all of which need to be broken before we can become onjective enough to see what's a good and what's a poor choice of leadership, if you judge people based on their merits you can see how Karoubi has been far more brave than Reza Pahlavi regardless of my personal disdain for akhoonds and that's only because Reza has been such a complete wimp, so instead of him I praise Shahram Homayoon for his visionary leadership through his actions by educating people about their flag, or publishing a farsi version of Quran so people can read what a pile of gibberish it is, and guess what, he is a monarchist and I still praise him based on the merits of his work!@Doctor mohandes, thanks for remaining objective


hamsade ghadimi

no doctor mohandes, you got

by hamsade ghadimi on

no doctor mohandes, you got it all wrong.  i'm not accusing deev of being, filling the void, or in anyway related to marhoom colonel.


hamsade ghadimi

azarin, anatomy of current

by hamsade ghadimi on

azarin, anatomy of current useage of word deev:

if the clergy are holy and noble, those who oppose them are deev.  if ahmadi and the baseej are rightfully in position of power, then the people are khas va khaashaak.  it's also a metaphor for iran becoming hell and inhabited with deevs, ahrimans, and satanic rituals.  deev is also the name of a rapper that used to rap with the group jadugaran.  sometimes he sings solo.  a deev in new terminology is anti-mullah and of the people.  sort of hamaaseye khas va khaashaak.  this person, through example, defies these definitions and even suggests hey since hamsade ghadimi is the deev now, i'll change to rostam and slay him! not very consistent.

it's all smoke and mirrors.   this article wasn't about the pahlavis as princess suggested.  it's about those who felt empathy for their loss. it's not about mordeh-parasti since his examples of modern iranian heroes are two shiite mordeh-parasts: karoubi and montazeri. it's not apparent what he's trying to achieve by the article, the only thing that shines through is genuine and jumbled hate.


default

Hamsadeh ghadimi

by Doctor mohandes on

You are comparing this fella with Sargord Pirouz?

Look,. I understand your feelings and everyone else's who tend to Err on the side opposite to this deev Agha/khanoom. but in all fairness if we give the article a nice and agood ol' objective read , I doubt if it comes across as a complaint of any form or shape.

I meandon't get me wrong, I felt saddened and felt the despair deep and all that. But let us not lose sight of the fact that aside from all the politics and nonsensical issues, It would have done this family so much to do at least some of what is being proposed Here instead of all other things that they actually did.

Also, It is unfortunate that so many here take this as an opportunity to settle scores , personal / political with the author,, That is just totally rediculous, I am sorry to say, Fair is Fair. He can and has every right to say whatever it is he wants to say, be it in a form of a complaint/ or anything else for that matter.

If as some here have said it, We are supposed to be all democratic and do the democratic thing, Then "everyone" and everything is fair game. No questions. No ifs and no Buts about it.

 

 


Anahid Hojjati

thanks hamsade for your explanation.

by Anahid Hojjati on

I will try to read his comments more carefully but really sometimes, they are confusing. There are enough good commentators on this site that one does not have time for the iffy ones. I find your comments to be some of the best.


Azarin Sadegh

Since you are a deev,

by Azarin Sadegh on

I'm not surprised that you can't understand the point of view of Princess or Hamsadeh Ghadimi...But I can't blame you! You're a deev! What could anyone expect from a deev?


hamsade ghadimi

anahid, everyone can make

by hamsade ghadimi on

anahid, everyone can make their own judgement.  i'm not going to make a case against this character.  i felt that 'ishoon zad be sim akhar' since the departure of sargord.  somehow, he felt the need to fill the void.  he may have been sarcastic and not very funny.  at any rate, there are many with iran bastan names bashing iran bastan, anti-iranians with iranian traditions for usernames and avatars, anti-heros using names of heros, and so on.  it's so sneaky, it's transparent.  it's so sad, it's funny, and so on.


Princess

You don't get it, Deev!

by Princess on

It's not my opinion! It's people's right to feel how they feel without having to explain it to anybody that I am trying to defend.

You claim there was "an outpour of praise" and "worshiping" of Alireza, in those pieces, really? Were we navigating the same website? Because all I sew was expressions of empathy for an old mother who had lost two of her children in their prime to suicide. I saw nobody - at lease not on this site - worship Alireza, but merely feel sorry for him and his tragic end. I am not going to get into the whys because a) HG has already more than eloquently explained why the majority of us felt the way we did, and b) I don't think I have to explain my feeling to anybody.

I think I have proven my point, so I shall rest my case! 

 


Anahid Hojjati

Dear hamsade, can you explain more about this comrade issue?

by Anahid Hojjati on

 

 Dear hamsade, in one of your comments on this thread, you wrote the following:"deev, you're losing me.  we saw how someone pretending to be leftist ("comrade") turned out to be a regime supporter (or at least anti anti-regime supporter). "

Can you explain this more? Comrade's comments were above all confusing and sometimes meaningless or designed to be hard to decipher. But please tell me how we saw that comrade turned out to be anti anti-regime supporter.


deev

more replies

by deev on

@Princess, the "it" i'm criticing is a lack of meritocracy in our culture, had alireza's last-name not been pahlavi do you think a single article would had been written and would you yourself be still on my case? all i'm asking is for someone to show me a single merit in alireza's life or death worthy of such heavy out-pour of praise and therefore i'm rightfully appalled by how many of my people worship a person for no reason other than his last name, so yes you're absolutely right that had I seen a normal amount of reaction I would had not bothered with complaining and it sure was the overt and irrational attempt to make a martyr out of someone undeserving that made me write my article and lastly don't you think that by telling me "No you are not allowed to criticize people for how they feel" and "your criticism is not legitimate" you are dictating your opinions?

@pas-e-pardeh, you are entitled to your opinion of how i'm a "poor example of a human being" as I'm entitle to mine holding the same opinion about the remaining Pahlavis.

@hamsade ghadimi, for being anti-deev you can call me rostam ;)


G. Rahmanian

Deev!

by G. Rahmanian on

In response to HG's comment you say you are not a supporter of IR. How can anyone trust you when YOU, in different comments, insulted those who showed any kind of sympathy in this case and called them names? Do you, personally, know every single one of them?


pas-e-pardeh

Excuse me, deev?

by pas-e-pardeh on

Mossadegh and Takhti are your two "obvious" examples of Iranians appreciating their servants?  One died in lonely exile and the other committed suicide.  The only time they were really dear was after they died, i.e., "mordeh-parasti".

Montazeri was the architect of "velayat-e-faghih" and Karrubi was the speaker of the parliment for years when atrocities were taking place.  Both spoke up AFTER they lost all power.  Neither can be compared to national leaders like Shah or Mosaddegh.

You resent the Pahlavis because they are getting some long-overdue sympathy.  You don't like that.  You jumped in here and tried to ruin the moment for them (and for us).  All you did was show what a poor example of a human being you are. 

 


vildemose

Princess: Keen

by vildemose on

Princess: Keen observation.

More troops lost to suicide than combat in Iraq and Afghnistan combined for the 2nd consecutive year.

//www.congress.org/news/2011/01/24/more_troops_lost_to_suicide


hamsade ghadimi

i'm not swayed until

by hamsade ghadimi on

i'm not swayed until convinced otherwise.  your references and sayings are very anti-deev!  i'm keeping an eye on you like a real deev.  btw, you can call me kafar anytime.


Princess

Can you define "it"?

by Princess on

as in "i'm allowed to critic it." 

No, Deev, you are not allowed to criticize people for how they feel. As I mentioned before, what bothers me about your take on this is that, as much as you are trying to veil it into something possibly more legitimate, your criticism is not legitimate. You are really not even criticizing the Pahlavis.

Please be honest with yourself. You are just pissed off because people wrote more pieces on Alireza Pahlavi than they wrote on the 77 victims of the airplane crash. If people had not heeded Alireza's death as much as they did, you would not have writen this.  

 

 


deev

Princess / hamsade ghadimi / Oktaby

by deev on

@Princess, I'm not "dictating" to anyone how to feel, I'm simply stating my opinion, some may read it and go hmmm, maybe he's right and alireza didn't do anything worthy of such hoopla, surely thought provoking but not dictating, people are allowed to cry over it as much as i'm allowed to critic it.@hamsade ghadimi, good sir, that is me and no I'm not supporter of Karoubi or Montazeri as i'm against all Akhoonds, some more than others, however I used them as examples of how people can appreciate when someone does something good for them and we can not deny how they took a stand against the current regime even when they could had easily stayed silent and collect their checks, again it's an example of praising someone for their merits as meritocracy mandates.@Oktaby, no complaints had they decided to live their lives as private citizens without any political ambitions, then there would had been no stories about them as there aren't any stories about all the ghajars living out there, but to still dream of ruling Iranians and naming your kids foreign names and not doing anything viable/tangible for your people is what made me complain, Reza wants to lead, fine, then lead by example instead of cheap talks!


vildemose

how about helping their own

by vildemose on

how about helping their own legacy by opening a "Pahlavi Library" like how every US president does after serving their office term.

Agreed.


hamsade ghadimi

deev, you're losing me. 

by hamsade ghadimi on

deev, you're losing me.  we saw how someone pretending to be leftist ("comrade") turned out to be a regime supporter (or at least anti anti-regime supporter).  we saw how someone with moniker of king reza become a regime supporter.  we saw how someone against iranian traditions took on the name norooz.  now i see an anti mullah deev promoting karoubi and montazeri.  are you a fan of deev from the group jadugaran?  the anti mullah group.  tell me it ain't so.

here's a glimpse of deev for those who don't know the music: hame mollaha, shastaa baalaa

//www.youtube.com/watch?v=P1J9iv8RpTo


Princess

Deev

by Princess on

I've got news for you, you can't tell people how to feel and what to think.

Throughout history people have tried it at gunpoint, it just never works. Give it up already. It seems like you are not even angry at the Pahlavis but rather at people's reaction to the suicide of Alireza. People feel what they feel, you can't dictate to them how they should feel, and certainly nobody has to explain why they feel how they feel to you or anybody else. Don't you realise what you are doing is just undemocratic!

Hamsadeh ghadimi, I really enjoyed your comment. Very sensible and thoughtful. Thanks for being one of the saner people around here. 

 


vildemose

Bravo Aghaye Ghiassi. Please blog it separately!

by vildemose on

مشګل ما در کجاست؟ در تمامیت خواهی حسادت اجتماعی نبودن و...؟

Sahameddin Ghiassi

 مشګل ما در کجاست؟  در تمامیت خواهی   حسادت  اجتماعی نبودن و...؟ چرا خاورمیانه پیشرفت نمیکند؟  چرا ما نمی توانیم با هم متحد باشیم؟ چرا ما همیشه حل مشګلات را در کشت کشتارها جستجو میکنیم؟  و چرا به زنده ها نمی رسیم تا مرګ آنان را برباید بعد برایشان نوحه سرایی میکنیم و برایشان


deev

English replies

by deev on

@areyo barzan
A friend of mine had also raised that point to which I argued that the Pahlavis surely chose the easy way of not doing over doing something and getting nagged at. And forget about helping others, how about helping their own legacy by opening a "Pahlavi Library" like how every US president does after serving their office term.

@vildemose
In US & Canada where most of Iranian diaspora live the security for such a center can be manageable with two guards and a metal detector, same as any of Iranian satellite TV stations who are far more active against IRI with a yearly fund raiser to pay for the operation.

@Ali P & @hamsade ghadimi
Very well said and thanks for your thoughtful replies, I wish we also get heartfelt stories about every other Iranian who has died in sad situations since it was the one sided nature of 20 articles about alireza and none about others that made me write this as it went against the "meritocracy" we enjoy living abroad.

@Anahid Hojjati
Most Iranians abroad are WORKING TO EAT before having time to help their fellow Iranians and despite that you still see many organizations like NIAC / Persian Center / Iranica / Kahrizak that are started by ordinary people so you cannot argue that given their circumstance both in financial terms and popularity they are just the same as ordinary people.

@pas-e-pardeh
You asked when have we EVER appreciated anybody who has done any good? I'll spare you obvious examples like Mosadeq and Takhti and instead point out two unlikely figures, Mehdi Karoubi and Montazeri, and both were once hated Akhoonds whom by their ACTIONS of standing up against injustice turned the tides and are now revered by many Iranians. As for "fickle ungrateful people" kaafar hameh raa beh kishe khod pendaarad


deev

پاسخ به دوستان

deev


@Nader Vanaki & Mash Ghasem
حرفهای شما کاملا درست است و من هم از اینکه دوستان به جای هزار مشکل دیگر چندین و چند مقاله از کسی که هیچ کار لایقی برای ایرانیان انجام نداده نوشتند سر شکایت را باز کردم تا شاید انگیزه مرده پرستی را از دل کسی بزدایم
@pas-e-pardeh
آیا از یک شاهزاده ایرانی انتظار گزینش نامهای ایرانی برای فرزندانش گزاف است؟
@Ferfereh
من در زمان انقلاب شش ساله بودم و سالهای جنگ را در ایران به سر بردم و بر چسب نوکری شما به بتپرستان سلطنتی بیشتر میچسبد
@Sahameddin Ghiassi
نوشتار شما جالب بود و ایکاش آنرا در یک مقاله مجزا چاپ میکردید


default

HG wow...

by Doctor mohandes on

Ouch... That last part brought a few tears to my eyes...Excellent (sad at the same time) finish...

Ali p

Nice one bro... Elegant.


Roozbeh_Gilani

حالا هی‌ بزنید تو سر همدیگه به خاطره خاندان پهلوی

Roozbeh_Gilani


این مادر فلان شده‌های ولایت وقیح فقط یک زبون سرشون میشه: زبون سرب داغ..

تا روزی که یک یک این مادر قحبه‌های فاشیست رژیم اسلامی در خیابان‌های تهران به دار مجازات بالا برن، همین آش، همین کاسه

 

//iranian.com/main/2011/jan/jafar-kazemi-mohammad-ali-hajaghaei