عادت کنید

مسخره کردن مقدسات مذاهب بیشتر خواهد شد و مسلمانان ناچارند به این واقعیت اجتناب‌ناپذیر عادت کنند


Share/Save/Bookmark

عادت کنید
by Hossein Bagher Zadeh
19-Sep-2012
 

تهیه و پخش اینترنتی یک فیلم آماتوری به وسیله یک فرد مهاجر در آمریکا که در آن پیامبر اسلام به طنز تصویر شده است بلوایی در بین مسلمانان در سراسر جهان ایجاد کرده و بسیاری را به واکنش کشانده است. این واکنش‌ها که عمدتا خشونت‌بار و خونین بوده تا کنون به قتل ده‌ها نفر و از جمله چهار دیپلمات آمریکایی در لیبی و هشت تبعه آفریقای جنوبی در افغانستان منجر شده است. علاوه بر این، بنیاد ۱۵ خرداد در ایران که برای اجرای حکم جنایت‌بار خمینی به قتل سلمان رشدی جایزه میلیونی وضع کرده و بیش از ۲۳ سال است که در حسرت اجرای آن به سر می‌برد به مصداق واقعی گنه کرد در بلخ آهنگری / به شوشتر زدند گردن مسگری، در واکنش به فیلم یک قبطی مصری، نیم میلیون دلار به جایزه قتل رشدی افزوده است. و مجموع همه این حرکات تحت این عنوان صورت می‌گیرد که غرب به رهبری آمریکا به پیامبر اسلام توهین کرده است.

برخوردهایی از این قبیل در واکنش به عمل یک فرد یا افراد و تعمیم آن به کلیت جهان غرب و اعتراضات خشونت‌آمیز علیه آن در جوامع مسلمان البته تازه نیست و دست کم به واقعه نشر کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی در سال ۱۳۶۷ بر می‌گردد. در آن سال، اعتراضاتی علیه نشر این کتاب در چند کشور مسلمان نشین و از جمله هند و پاکستان صورت گرفت که به قتل چند نفر منجر شد و متعاقب آن آیت الله خمینی فتوای قتل نویسنده و ناشران کتاب را صادر کرد. این اولین بار در جهان بود که رهبر یک کشور حکم قتل فردی را که تبعه و مقیم کشور دیگری است صادر می‌کرد - کاری که صرف نظر از جنایی بودن آن عواقب سیاسی و دیپلماتیکی را به دنبال می‌آورد که قبلا نمونه آن دیده نشده بود. در نتیجه، روابط ایران با بریتانیا و چندین متحد غربی آن برای سال‌ها به حال تعلیق در آمد و سر انجام در دوران ریاست جمهوری خاتمی و سلب مسئولیت حکومت جمهوری اسلامی از فتوای خمینی و تعهد به این که حکومت هیچ اقدامی برای اجرای حکم انجام نخواهد داد، روابط به حالت عادی برگشت.

از آن هنگام به بعد بنیاد‌گرایان خشونت‌پیشه اسلامی، به شمول (یا رهبری) حاکمیت جمهوری اسلامی، به بهانه هر طنز و کنایه و احیانا توهینی که کسی در جهان غرب علیه مسلمانان یا مقدسات آنان مرتکب شود بهانه‌ای برای غرب‌ستیزی خود پیدا می‌کنند و مؤمنان و پیروانشان را علیه جهان غرب می‌شورانند. اگر کسی در دانمارک کاریکاتوری از پیامبر اسلام بکشد و در عمامه او بمب قرار دهد، یا کشیشی در آمریکا قرآن بسوزاند، و یا چند سرباز آمریکایی در زندان ابو غریب عراق یا در افغانستان زندانیان یا کشتگان را به نحو شرم‌آوری مورد تخفیف و توهین قرار دهند از دید اینان نه افرادی که مرتکب این عملیات شده‌اند و بلکه تمامیت غرب است که مسئولیت آن را به دوش می‌کشد و حکومت‌های غربی هستند که اسلام‌ستیزند و کمر به تضعیف و نابودی مسلمانان بسته‌اند. کتاب آیات شیطانی نیز از دید رهبران ایران نه محصول تخیلات یک نویسنده و بلکه بخشی از یک توطئه جهانی استکبار و صهیونیسم علیه جهان اسلام بوده است.

واکنشی که علیه پخش اینترنتی فیلم سطحی «بی‌گناهی مسلمانان» صورت گرفته، اما، گسترشی به مراتب بیش‌تر از هر مورد دیگر داشته است. کشتن سفیر و سه دیپلمات دیگر آمریکایی در لیبی و خرابی‌هایی که در آن‌جا و چند کشور به سفارت‌خانه‌های آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی وارد آمده در موارد دیگر هیچ سابقه نداشته است. حملات اخیر طالبان در افغانستان که به ادعای آنان در اعتراض به این فیلم صورت گرفته و عمل انتحاری یک زن به تحریک حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار (کسی که برای سال‌ها مورد حمایت جمهوری اسلامی بوده و برای اولین بار تاکتیک عملیات انتحاری را به کار گرفته است) و کشتن نه نفر از کارکنان خارجی فرودگاه کابل در واکنش به پخش فیلم نیز پدیده نسبتا جدیدی است. سؤالی که پیش می‌آید این است که چه عاملی باعث این واکنش‌های شدید و بی‌سابقه بوده است.

این سؤال به خصوص از این زاویه اهمیت پیدا می‌کند که در سال‌های اخیر بنیادگرایی اسلامی ظاهرا رو به ضعف بوده است. از یک سو، گفته می‌شد القاعده در سال‌های اخیر و به خصوص پس از کشته شدن بن لادن و برخی دیگر از سران آن در حال تحلیل رفتن و عقب-نشینی است. از سوی دیگر، بهار عربی که در یکی دو سال اخیر چندین کشور عربی را دچار تحول و یا تغییر رژیم کرده کمتر رنگ و بوی بنیادگرایی داشته و بیشتر محصول بسیج نیروهای سکولار یا دین‌باوران معتدل بوده است (گرچه بنیادگرایان نیز از ثمره آن بهره برده‌اند و در سایه این تحولات به بسیج نیروهای خود پرداخته‌اند). در مصر و لیبی و تونس که این تحولات به تغییر رژیم منجر شد، حکومت نه به دست بنیادگرایان افراطی و بلکه نیروهای سکولار یا دین‌باوران نسبتا معتدل افتاده است. بهار عربی بر خلاف ادعاهای رژیم ایران «بیداری اسلامی» نبوده است. رژیم ایران نیز که پرچم بنیادگرایی خشن افراطی را به دست گرفته و مدعی رهبری جهان اسلام است در سال‌های اخیر بسیاری از نفوذ خود را در جهان عرب و مسلمان‌نشین از دست داده است.

از این رو، اگر آن چه که در بالا آمد واقعیت بوده چه عاملی می‌تواند تحولات یک هفته اخیر را توضیح دهد و چگونه می‌توان واکنش گسترده و گاه خشونت‌بار معترضان به فیلم «مسلمانان بی‌گناه» را تحلیل کرد؟ و اگر اعتدال و تساهل در جهان مسلمان‌نشین رو به گسترش بوده چگونه است که عمل فردی در گوشه‌ای از آمریکا ناگهان مسلمانان را در سراسر جهان به حرکت در می‌آورد و فاجعه می‌آفریند؟ آیا آن طور که یاسمین علی‌بهای-براون نویسنده روزنامه انگلیسی ایندپندنت می‌نویسد «اسلام لیبرال» شکست خورده است؟ او با لحنی افسوس‌بار می‌نویسد: «کار اسلام لیبرال مترقی تقریبا تمام شده است... یک وقتی ما با درجه‌ای از قطعیت می‌توانستیم بگوییم که افراطیان، اوباش، آدم‌کشان و فریب‌کاران اسلام‌گرا یک اقلیت کوچک از مسلمانان را نمایندگی می‌کنند، و بیشتر مسلمانان، آرام و معقول، دیده و شنیده نمی‌شوند. امروز من نگرانم که عکس آن درست باشد. مسلمانان مدرن، تلفیقی از شرق و غرب ... نقشی ندارند. ما تمام شده‌ایم، مقهور. به وسیله کی؟ به وسیله وحشیانی که مساجد، مدرسه‌ها خانه‌ها، دل‌ها و مغزها را تصرف کرده‌اند. و به وسیله پیکارگران و آژان پرووکاتورهای سیاسی و فرهنگی غرب که از تحریک مسلمانان به مانند یک بازی الکترونیکی لذت می‌برند.»

ولی آیا واقعاً چنین است و می‌توان از وقایع یک هفته گذشته نتیجه گرفت که افراطیان بنیادگرای اسلامی نبض جهان مسلمان‌نشین را به دست گرفته‌اند و توده‌های مسلمان را به دنبال خود می‌کشند؟ و آیا گفتمان افراطی بنیادگرایی اسلامی بر جوامع اسلامی مسلط شده است؟ بسیاری از نواندیشان مسلمان مانند خانم علی‌بهای-براون ظاهرا چنین می‌اندیشند. ولی در دنیای اینترنت و ارتباطات سریع، همه روزه ممکن است در گوشه و کنار جهان و به خصوص در دنیای غرب که آزادی بیان تضمین شده است فرد یا افرادی محصولی بیرون دهند که به زعم افراطیان مسلمان نوعی توهین به عقیده یا مقدسات آنان تلقی شود. آیا قرار است که مسلمانان پیوسته در حال اعتراض باشند و هر روز به این یا آن سفارت‌خانه یا مؤسسات غربی حمله کنند و خرابی بار آورند و آدم بکشند؟ چنین نیست. پدیده‌هایی از قبیل این فیلم و ترانه یا آن کاریکاتور و کتاب که مقدسات مذاهب مختلف را به سخره یا طنز می‌گیرند در جهان مرتبط با هم که ما در آن زندگی می‌کنیم بیشتر خواهد شد و کمتر نخواهد گردید، و مسلمانان مانند پیروان همه عقاید دیگر ناچارند به این واقعیت اجتناب‌ناپذیر دهکده بزرگ جهانی عادت کنند.

افراط‌گرایی مذهبی در جهان مسلمان نشین در حال عقب‌نشینی است، و نمایش چشم‌گیر یک هفته اخیر آن را به چیزی جز یک واکنش عصبی، در برابر شکست‌هایی که در چند سال اخیر در برابر موج بهار عربی و گسترش فرهنگ تساهل و تحمل در نسل جوان متصل به اینترنت و آشنا با فرهنگ‌ها و ارزش‌های جوامع مختلف جهانی متحمل شده است، نباید تعبیر کرد. آیت الله خامنه‌ای به عنوان یک عوام‌فریب بزرگ چند روز پس از شروع تظاهرات در کشورهای مختلف وارد معرکه شد و با اظهاراتی شدیدا ضد آمریکایی مسئولیت مستقیم تهیه و پخش فیلم یاد شده را صریحاً متوجه دولت آمریکا دانست، و به دنبال آن بسیجیان ذوب شده در ولایت فقیه تظاهرات پر سر و صدایی در ایران علیه آمریکا به راه انداختند. ولی پس از آن، خامنه‌ای تغییر لحن داد و این بار از حکومت اوباما خواست که عملا نشان دهد در تهیه و پخش فیلم دست نداشته است. آیا او نیز درک کرده است که سکه آمریکا‌ستیزی به هر بهانه پوچ و مبتذلی از اعتبار افتاده است و خریدار چندانی ندارد؟ و آیا افزایش جایزه قتل سلمان رشدی که بیش از هر چیز یادآور ناکامی جمهوری اسلامی در اجرای فتوای خمینی در طول ۲۳ سال گذشته، حتا به ضرب مبلغ هنگفتی پول، است بهترین اقرار به شکست از سوی افراطیان حاکم جمهوری اسلامی نیست؟

ایران امروز


Share/Save/Bookmark

Recently by Hossein Bagher ZadehCommentsDate
فقر فرهنگی نقد در اپوزیسیون
1
Dec 02, 2012
از ادعا تا عمل
5
Nov 21, 2012
انتخاب مجدد اوباما
3
Nov 15, 2012
more from Hossein Bagher Zadeh
 
default

این جار و جنجال ها برای تضعیف دموکراسی و تقویت محافظه کاران هست.

ahosseini


جنگ صلیبی آقای بوش علیه مسلمانان با هدفی مشخص افراط گرایان اسلامی  , یهودی و مسیحی را صد چندان تقویت کرد.

هدف  قرآن آتش زدن ها, لخت شدن ها ودرست کردن این قبیل فیلم ها, تحرکات و تبلیغات  تقویت محافظه کاران و تضعیف دموکراسی است.

می گویند خر تنبل منتظر چش هست. مسلمان افراطی نیز دنبال بهانه است.

چه بسا که خود مسلمانان افراطی در تهیه و تبلیغ اینگونه فیلم ها به طور غیر مستقیم دست داشته باشند.

آقای باقر زاده, مسئله سلمان رشدی مصیبت های هشت جنگ را تحت الشعاع  قرار داد.

و بهترین راه فرار خمینی از پاسخگویی به آنهمه فجایع ناشی از جنگ بود.

ما باید از خود بپرسیم که چه دست هایی درکار هست که به این تحریکات دامن میزنه.

همانطور که همه سوسیال  دموکرات های جهان یک هدف را دنبال میکنند محافظه کاران افراطی همه مذاهب  نیز یک هدف را تعقیب میکنند.

وقتیکه لوپن رهبر فاشیست های فرانسه از انگلیس دیدار کرد رهبران حزب افراطی ب.ن.پ انگلیس و محافظه   کاران افراطی نیز از او استقبال کردند.

و این در حالیست که هر کدام نژاد و ملیت خود را بر تر میداند

خلاصه کلام اینکه همه اینها خواهان حکومت خدا بر زمین می باشند و اینکه همه اینها یک هدف را تعقیب می کنند.

جنگ جنگ جنگ و فقط جنک بهترین حربه رشد همه این نیروهاست. 

اختلاف اینها برسر این میباشد که کدامین خدای قدرت هژمونی دارد. 

افراد دموکرات و آزادیخواه میبایست ه یک اندازه کسانی را جنجال بر می انگیزند به تقبیح و سرزنش کنند. ما در ضمن اینکه خواهان آزادی بدون قید و شرط بیان و اندیشه می باشیم  به همان اندازه حق خود میدانیم که  اندیشه  و بیان زشت و جنجال براگیز را تقبیه کنیم.

Believe in a democracy that leaders and representatives are controlled by members at all times.


Esfand Aashena

آقای باقرزاده اخوان مسلمین در مصر سکولاره؟

Esfand Aashena


باید واقعیت رو دید.  راه دموکراسی‌ و سکولاریسم در خاور میانه از اسلام باید بگذرد و میان بّر وجود ندارد.  اگر هم می‌بینید که در ایران و مصر و سایر کشور‌های که یک زمان رفیق جون جونیه آمریکا بودند و حالا با اسلام سر و کله میزنند به خاطر اینه که امثال محمد رضا شاه و مبارک میخواستن با کتک مردم رو به دروازه‌های تمدن بزرگ و دموکراسی‌ هدایت کنند!  آخوندا هم گفتند خوب اگه اینجوره که ما هم بلدیم! وقتی‌ هم که به قدرت رسیدند برای سکولاریسم کنفرانس میگذارند که خیال همه رو از سکولاریسم راحت کنند!

باید خدا رو شکر کرد که ایران از این کشور‌های عربی‌ که در بهار عربی‌ احساس ناست بهشون دست داده یک سی‌ و چند سالی‌ جلوتره.  بقول شاعر؛ در بهار زندگی‌ ... احساس پیری می‌کنم!

خلاصه اینکه مسلمانان در دنیا هر کاری دلشان بخواهد میکنند.  عادت هم نمیکنند.  همینی که هست!

 

Everything is sacred


Roozbeh_Gilani

بفرما!

Roozbeh_Gilani


 

نگفتم؟!!


bambi

??

by bambi on

Interesting write up, however I have to make this comment: 

..."گوشه و کنار جهان و به خصوص در دنیای غرب که آزادی بیان تضمین شده است "...

Not exactly true.  There is no such guarantee in that if you say certain things.  Try questioning the holocaust in some of those European countries, and they throw in the slammer!  It is illegal!  

 


First Amendment

One habit fits all.......

by First Amendment on

 

 

The Zionists don't see the world as a "Global Village" that they are a member of. They see it as the Local Synagogue that they are in charge of.


Roozbeh_Gilani

differentiating Muslims from Islamists.

by Roozbeh_Gilani on

The vast majority of muslims, even if offended by this kind of material , do not go on rampage, burning, murdering and destruction.

Islamists, the ones who are using Islam as a political tool, on the other hand, would do everything in their power to use events like this as a tool to mobilise the muslim masses behind their agenda of hating  Jews, baha'is, christians, seculars,socialists, liberals,  ....basically anyone who could potentially challenge their grip on power and oil revenue.

Just look at the daily commentary of "islamists" on this site to see what I mean 

"Personal business must yield to collective interest."


Faramarz

ترک عادت موجب مرض است!

Faramarz


 

 

The Islamists don't see the world as a "Global Village" that they are a member of. They see it as the Local Mosque that they are in charge of.


First Amendment

No broblem.......

by First Amendment on

........Would you please remind our cousins that they should stop crying foul, as well?...............they're stretching their "antisemitism this, antisemitism that" too thin now...............


Jahanshah Javid

حرف حساب

Jahanshah Javid


"در دنیای اینترنت و ارتباطات سریع، همه روزه ممکن است در گوشه و کنار جهان و به خصوص در دنیای غرب که آزادی بیان تضمین شده است فرد یا افرادی محصولی بیرون دهند که به زعم افراطیان مسلمان نوعی توهین به عقیده یا مقدسات آنان تلقی شود. آیا قرار است که مسلمانان پیوسته در حال اعتراض باشند و هر روز به این یا آن سفارت‌خانه یا مؤسسات غربی حمله کنند و خرابی بار آورند و آدم بکشند؟ چنین نیست. پدیده‌هایی از قبیل این فیلم و ترانه یا آن کاریکاتور و کتاب که مقدسات مذاهب مختلف را به سخره یا طنز می‌گیرند در جهان مرتبط با هم که ما در آن زندگی می‌کنیم بیشتر خواهد شد و کمتر نخواهد گردید، و مسلمانان مانند پیروان همه عقاید دیگر ناچارند به این واقعیت اجتناب‌ناپذیر دهکده بزرگ جهانی عادت کنند."