اسرای اردوگاه اشرف


Share/Save/Bookmark

اسرای اردوگاه اشرف
by massoud khodabandeh
18-Sep-2011
 

 

کمپ اشرف، مرکز سازمان مجاهدین خلق در عراق تا پایان سال 2011 تعطیل می گردد. سرنوشت ساکنین این کمپ بستگی مستقیم به احساس مسئولیت جامعه بین المللی و حمایت آن از مواضع دولت منتخب و مشروع عراق دارد. دولت عراق تشخیص داده و معتقد است که سازمان مجاهدین خلق فرقه ای است که از روشهای کنترل فکر و از خشونت استفاده می کند (اگر چه در شرایط موجود سعی می کند تا خود را بعنوان یک نیروی دموکراتیک و بشر دوست معرفی نماید). دولت عراق بارها از جامعه بین المللی خواسته و میخواهد تا در انحلال صلح آمیز و غیر خشونت آمیز این کمپ غیر قانونی کمک کنند.

نامه سرگشاده زیر از طرف بیش از شصت تن از جداشدگان و خانواده های نگران اسرای داخل این کمپ منتشر شده است. این نامه درخواست کمک از کسانی است که امکان کمک در این زمینه را داشته باشند. این نامه همچنین در خواست از سران فرقه مجاهدین خلق مسعود و مریم رجوی است تا با قبول واقعیت ها و بدون خونریزی بیشتر به انحلال صلح آمیز این کمپ تن در دهند.

متن نامه سرگشاده:

----------

هشدار به جامعه جهانی جهت جلوگیری از استفاده ابزاری از اعضای مستقر در اردوگاه اشرف (عراق) توسط مسعود و مریم رجوی


سال 2011 رو به پاپان می رود و به همراه آن ضرب العجل دولت عراق جهت انحلال و برچیدن اردوگاه اشرف درحال سپری شدن است. هفت بار گفتگوی آقای لورنس باتلر نماینده دولت آمریکا با مسئولین این پادگان به علت لجاجت وعدم انعطاف پذیری از طرف مسئولین سازمان مجاهدین خلق با شکست مواجه گردیده است. در همین راستا چند کشور اروپایی نیز همین مذاکرات را با رهبران این گروه داشته اند تا افراد مستقر در کمپ اشرف به صورت پراکنده و انفرادی با نظارت سازمان ملل به کشورهای مختلف منتقل شوند و باز با مانع تراشی رهبران این گروه مواجه شده اند.

از سوی دیگر درمورد درخواست دبیرکل سازمان ملل آقای بان کی مون از جامعه جهانی جهت کمک به دولت عراق دراین مورد هیچ واکنش واقدام سازنده ای انجام نگرفته است.

همچنین دولت آمریکا بگونه ای صریح و روشن به مسئولین این اردوگاه هشدار داده است که اگر به طرح آمریکا واکنش مثبت نشان ندهند ، آمریکا قادر به ادامه هیچ گونه پا درمیانی دراین مورد نخواهد بود و لذا مسئولیت عواقب چنین امتناعی به عهده رهبری سازمان مجاهدین خواهد بود.

وضعیت افراد مستقر دراین کمپ از نظر قوانین بین المللی " بدون تعریف مشخص است " و آنها هنوز بعنوان پناهنده و یا متقاضی پناهندگی شناخته نگردیده اند. دولت عراق مصصم است مصوبه خود درمورد تعطیلی و برچیدن این اردوگاه بجا مانده از دوران دیکتاتوری صدام حسین را به اجرا بگذارد ، اما مسئولین این اردوگاه بدون داشتن هیچ مجوز قانونی و دلایل حقوقی خود را " شهر اشرف " می دانند و بر ادامه حیات این قرارگاه اصرار می ورزند و در چنین صورتی ما بعنوان مدافعان حقوق بشر واعضای سابق این سازمان ، ضمن ابراز نگرانی از چگونگی جمع آوری این اردوگاه و سو استفاده ابزاری از افراد مستقر درآن توسط مسئولین سازمان مجاهدین هشدار می دهیم.

از قول شاهدین عینی که در اردوگاه اشرف حضور داشته اند، چنین نقل می شود که به دستور مسعود رجوی و مریم رجوی ، مسئولین سازمان مجاهدین خلق در نشستهای توجیهی به اعضا گفته اند که :

" با ارتش امریکا تا جائی پیش می رویم که به در گیری فیزیکی کشیده نشود اما اگر با دولت عراق مواجه باشیم، درگیر هم می شویم که بالاترین بها را از آنها بگیریم."

با توجه به این موضوع ما اگر چه معتقدیم اعمال حاکمیت دولت عراق براین تکه از خاک اشغال شده حق مسلم آن دولت است، اما در کنار آن از اعضای دولت و کمیته انحلال اشرف درخواست می کنیم تا مانند 8 سال گذشته تلاش نماید با استفاده از راه های غیرخشونت آمیز در راه حل این مشکل کوشش نماید.

ما نگران هستیم ، گرچه ما به درستی می دانیم وجود این اردوگاه وافراد مستقر در آن کشور هیچ گونه توجیه عقلی ، منطقی و قانونی ندارد، ولی نگرانیم که سران این فرقه مجاهدین از این 3000 نفر استفاده ابزاری نموده واز آنها بعنوان سپر انسانی جهت درخواست های غیرحقوقی وغیرقانونی خود استفاده نمایند.

بنابر بسیاری از شواهد ودلایل از جمله گزارش موسسه تحقیقی وزارت دفاع آمریکا ( RAND) نزدیک به هفتاد درصد افراد مستقر دراین اردوگاه علیرغم میل باطنی خود درآنجا ماندگار هستند و در کنار آن اگر ناامیدی از آینده و همچنین نا آگاهی ازدنیای آزاد به دلیل عدم دسترسی به وسائل ارتباط جمعی و وجود حصارهای امنیتی را هم اضافه کنیم علت وجود و ماندگاری چنین جزیره محصوری مشخص خواهد گردید.

بنابراین ما نگران این هستیم که رهبری این گروه درهنگام شروع عملیات جمع آوری این اردوگاه از اعضای رده پائین و معمولی این گروه همچنان گذشته سو استفاده نموده وآنها را روانه درگیری با نیروهای حافظ امنیت و قانون دولت عراق نمایند.

علاوه بر توجه ما به حمایت از حقوق بشر به عنوان یک اصل فراگیر برای کلیه اعضای مستقر در اردوگاه اشرف ، یادآوری می کنیم که بسیاری از امضا کنندگان زیر، یکی از بستگانشان از جمله پدر ، مادر ، همسر ، فرزندان و یا دوستانشان در کمپ اشرف اسیر هستند . بنابراین با توجه به این موضوع که هدف شماره یک سازمان مجاهدین از نگهداری اعضا در کمپ اشرف ، استفاده ابزاری برای ایجاد سپر انسانی در حفاظت از جان رهبر این سازمان مسعود رجوی است که هم‌ اکنون در عراق باقی‌مانده ، نگرانی ما مضاعف می شود.

از آنجا که رهبری سازمان مجاهدین خلق با طرح درخواست غیرحقوقی و غیرقانونی " انتقال جمعی " به خارج از عراق ، عملا می خواهد مانع گفتگو و ایجاد بن بست در تصمیم گیری دولت عراق شود، در صورتیکه طبق قوانین بین المللی درخواست پناهندگی امری فردی است و نه گروهی و سازمانی ، لذا بیم آن می رود که رهبری سازمان مجاهدین با روی میز نهادن اینگونه طرح ها قصد اخلال درروند مسالمت آمیز این مشکل و استفاده ابزاری ازاین افراد را داشته باشند .

به همین دلیل ما به جوامع بین المللی و حقوق بشری و سازمان های مدافع حقوق بشر در جهان هشدار می دهیم. فرصت ها روبه پایان هستند و شاید طرح دولت آمریکا تنها و واقع بینانه ترین و آخرین مهلت جهت حل این مشکل باشد و لذا ضمن نکوهش رهبری این گروه از عدم همکاری با مسئولین آمریکایی و عراقی هشدار می دهیم که مسئولیت هرگونه ایستادگی در برابر تصمیم دولت عراق جهت به خطر انداختن جان این افراد در درجه نخست متوجه مسعود رجوی و مریم رجوی و دیگر رهبران ارشد این گروه خواهد بود.

ما همچنان معتقدیم گفتگو برای جمع آوری اشرف نیاز به استفاده از خشونت نیست و از سران این گروه درخواست می کنیم دست از لجاجت و اصرار کشیده و به پای میز مذاکره جهت حل مسالمت آمیز این مسئله بازگردند.

دولت عراق بارها اعلام نموده که جهت احترام به قوانین انساندوستانه جهانی این افراد را به اجبار به کشوری که ممکن است برای آنها مشکلاتی ایجاد گردد، اخراج نخواهد نمود، و دراین راه نیز به تعهد خود پای بند بوده است. اسکان واقدام جهت خروج داوطلبانه نزدیک به 100 نفر از کسانی که از سال 2009 بدین سو از این قرارگاه خارج شده و خود را تحویل نیروهای عراق نموده اند، بهترین گواه برای این موضوع است.


بنابراین ما از جامعه جهانی و سازمانهای حقوق بشری و کسانی که واقعا نگران آینده این افراد هستند درخواست می کنیم با استفاده از مجراهای ارتباطی که دراختیار دارند استفاده نموده وسران این گروه را متقائد نمایند که کشورعراق بعد از سقوط حکومت دیکتاتوری صدام حسین دیگر جایی برای ماندگاری این افراد نیست و بجاست تا جهت خروج این افراد از آن کشور با سازمان های کمک رسانی بین المللی از جمله صلیب سرخ و کمیساریای عالی سازمان ملل درامور پناهندگان همکاری نمایند.


این نامه به همراه امضای جمعی از مدافعان حقوق بشر و اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق به مراجع زیر ارسال می گردد.

دفتر نخست وزیری دولت عراق ( کمیته انحلال کمپ اشرف ـ بغداد)

خانم کاترین اشتون و نمایندگان ذیربط در پارلمان اروپا

وزارت امور خارجه امریکا ( واشنگتن )

سازمان دبده بان حقوق بشر ( نیویورک )

سازمان عفو بین الملل ( لندن )

دفتر خانم ناوی پیلای کمیسرحقوق بشرسازمان ملل ( ژنو )

اسامی امضاکنندگان:

آریایی ، میلاد (آلمان)

عباسلو، محسن (اطریش)

عبداللهی، ن، (هلند)

احمدی، علی (سوئد)

علیشاهی، بهزداد (هلند)

بهبودی، نسرین (هلند)

براتی، فریده (هلند)

براتی، محبوبه (هلند)

ابراهیمی، جعفر (فرانسه)

فتاحیان، غفور (فرانسه)

قشقاوی، علی (آلمان)

غیابی، فاطمه (آلمان)

غلامی، کریم (آلمان)

حقی، کریم (هلند)

حاجی، ماهرخ (کانادا)

حسینی، کاظم (هلند)

جابانی، مسعود (هلند)

جهانی، علی (آلمان)

کلانی، ویشا (فرانسه)

کرمی، محمد (فرانسه)

کاظمی، فرشته (هلند)

خدابنده، مسعود (انگلستان)

خوشحال، مهدی (آلمان)

کهزادی، همایون (فرانسه)

کرد رستمی، امیرحسین (کانادا)

ملکی، بتونل (سوئیس)

میرعسگری، علیرضا (آلمان)

میرزایی، زهرا (هلند)

محمدی، مونا (دانمارک)

محمدی، مصطفی (کانادا)

محمدی، زهرا (هلند)

محمدی، محبوبه (کانادا)

موثقی، امیر (آلمان)

نادری، نادر (فرانسه)

نقاش زاده، علیرضا (اطریش)

نصراللهی، علیرضا (فرانسه)

ناصری، سعید (فرانسه)

نظری، منصور (فرانسه)

نوروزی، الهام (کانادا)

نوروزی، سیمین (کانادا)

نوروزی، سهیلا (کانادا)

نوروزی، سوسن (کانادا)

پیرانسر، حسن (فرانسه)

راستگو، علی اکبر (آلمان)

رزاقی، محمد (فرانسه)

رضوانی، ناصر (سوئد)

رودگر، خدابخش (کانادا)

روحی، مجید (دانمارک)

صادقی نژاد، عباس (آلمان)

ساغرچی، مهرداد (آلمان)

سجودی، مهدی (آلمان)

صرافپور، حامد (فرانسه)

سپاهی، محمود (فرانسه)

سپهر، مینو (هلند)

شاهرخی، ربابه (هلند)

شمس حائری، هادی (هلند)

سینگلتون، آن (انگلستان)

سبحانی، محمد حسین (آلمان)

سلطانی، بتول (آلمان)

ترمادو، ادوارد (آلمان)

ترموسینی، نلی (هلند)

یوسفی، میترا (سوئد)

[English Translation]


Share/Save/Bookmark

Recently by massoud khodabandehCommentsDate
What Are the Mojahedin Up to Now?
13
Nov 12, 2012
Secretary Clinton trapped by a false dichotomy
7
Mar 20, 2012
گرفتاری خانم کلینتون
9
Mar 20, 2012
more from massoud khodabandeh
 
maziar 58

.......

by maziar 58 on

I don't know if dec 2011 is relly a cut off date.

But maybe that 30% hard core can be shipped to northern china and the other 70% can be processed and the less criminal return to Iran and other countries .

Maziar


پندارنیک

Of snake's head...

by پندارنیک on

I hope that legitimate concern about the humanitarian issue of "the Camp" will result in the fundamental overhaul on the structure of the said cult. I really do.

That's the only way which would provide us, the outsiders, with a reason for holding our arms open.........our eyes too.