فراز و فرودهای حزب کمونیست ایران


Share/Save/Bookmark

فراز و فرودهای حزب کمونیست ایران
by Tapesh
28-Jan-2012
 

امروزه بر بسیاری از ما روشن است که سازمانهای امنیتی بریتانیا و آمریکا در سالهای پیش از کودتای ۱۳۳۲ در حزب توده کاملا رخنه کرده بودند و حرکتهای این سازمان را بر علیه دولت ملی مصدق را در دست داشتند. ردپای شبکه جاسوسی انگلستان در ایران "شبکه بدامن" و "مظفر بقائی" از مجریان کودتای ۲۸ مرداد و همدست شبکه بدامن به چشم می‌خورد. خسرو روزبه (تحت شرایطی که اکنون بر ما آشکار نیست) در بازجویی‌ها در زندان قزل قلعه به ایجاد یک تیم ترور به همراه سروان ابولحسن عباسی و به قتل محمد مسعود و پنج تن از اعضای حزب توده که مشکوک به فروش اطلاعات حزبی بودند، اعتراف کرد. یکی از این چهار نفر، حسام لنکرانی، فرزند یک روحانی شناخته شده در آذربایجان بوده‌است. با اینحال روزبه در این اعترافات که به او منتسب شده، بر انجام ترورها، بدون اطلاع دادن به حزب و هنگامی که سازمان نظامی منحل شده و اعضای آن دیگر عضو حزب نبودند، تاکید دارد، این اعترافات در کتابی با نام «کمونیسم در ایران» انعکاس یافته است. شکل گیری تیم ترور از موضوعات جنجالی و مورد مناقشه بوده‌است که برخی از اعضای بخش میانه رو حزب آنرا به بخش تندرو نسبت داده‌اند و به نظر میرسد که رهبری حزب از برخی با اطلاع و از برخی دیگر بی اطلاع بوده‌است. گزارشهای متفاوتی در این خصوص از اعضای حزب وجود دارد.


سیاست حزب توده ایران در جهت حمایت از انقلاب ایران و ائتلاف با نیروهای مذهبی و "ملی مذهبی" علیه نظام دیکتاتوری شاه بود. این حزب شعارهای ضد آمریکایی روح‌الله خمینی و طرفدارانش را وجه مشترک مهمی میان خودشان و خمینی می‌دانست. علی اکبر هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود چندین بار به ملاقات با کیانوری و محمد علی عمویی در خانه خودش اشاره می‌کند. حزب توده که فعالیت خود را پس از ۲۵ سال سرکوب رژیم شاه آغاز میکرد، با وجود شمار کم کادرها، توانست هزاران نفر را در صفوف خود منسجم کند (البته شماره نفوذی ها هم باز به مانند سالهای پیش از ۱۳۳۲ بسیار بودند). علی خامنه‌ای می‌گوید: « در یک برهه از زمان و در همان آغاز انقلاب همه چیز در تیول حزب توده بود ... چنین حالتی را من و هر کسی در روزهای نخستین انقلاب حس میکرد که توده‌ای‌ها و جریان چپ، به خصوص حزب توده بر همه چیز مسلط بودند و اصلا حرکت انقلاب را می‌خواستند منحرف کنند...». از دیگر عرصه‌های فعالیت حزب توده، به اصطلاح " افشای توطئه‌های آمریکا بر ضد انقلاب ایران " و بسیج نیرو برای مقابله با این " توطئه‌ها " بود. حزب توده معتقد بود که می‌توان با شرکت خمینی و هوادارانش و همچنین سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران و حزب دموکرات کردستان جبهه واحد خلق را برای تعمیق دستاوردهای انقلاب پایه ریزی کرد که این امر شکست خورد زیرا خطر بسیار بزرگ خمینی و شبکه سرتاسری روحانیان واپسگرا را نمیدیدند چون تنها به جبهه های مشترکشان با این "انقلابیون مرتجع" می اندیشدند. تاکید بیش از حد حزب توده ایران بر سیاست اتحاد با طرفداران خمینی، در برخی موارد، به ایجاد تنش و دشواری در روابط با احزاب و سازمانهای دیگر منجر شد که از جمله می‌توان از رابطه با حزب دمکرات کردستان نام برد.


Share/Save/Bookmark

more from Tapesh
 
Souri

و این تکرار تکرار است تکرار است . . . تکرار

Souri


 

زندگی کردن
تلف بودنپلاسیدن

عشق ورزیدن
نطفه ای را پرورش دادن
برای زندگی کردن
و این تکرار تکرار است
تکرار است . . . تکرار
......

مثل اینکه باز قافیه تنگ اومد، آقایون دوباره چسبیدن به حزب توده.

عرض نکردم آقایون دوست دارن وقت ملت رو همش با همون حرف‌ها, تلف کنن؟

این مطلب همین ۴ روزه پیش اینجا چاپ شده و همه در موردش نظر دادند...

خدا واقعا جدّ و آباد این توده ی‌ها رو بیامرزه که انقدر مطلب واستون  گذاشتن که بهش فکر کنین و راجع بهشون بنویسین. اینا اگه نبودن واقعا شما‌ها چیکار میکردین؟

برای آرامش روحشون درود بفرستید، که هنوز از قبال اعمالشون شما ها  دارین همچنان تغذیه روحی می‌کنین. به خدا کم نعمتی نیست‌ها :)


پندارنیک

.....

by پندارنیک on

Why on earth did you choose the top image for your blog?..............especially now that image counts.......


Mash Ghasem

Tudeh has never been a proper communist party, it began

by Mash Ghasem on


as a popular-front initiative of Kremlin, with little or no class based politics, always rushing for alliances with others, internal and external. However before and after Tudeh we have had and continue to have CPI.

 

Communist Party of Iran; 1920, and 2012.

//en.wikipedia.org/wiki/Communist_Party_of_Ir...

//www.cpiran.org/

 


divaneh

Not a very flattering record for Tudeh

by divaneh on

It seems like Tudeh was complicit in all IRI crimes. I can't remember much because I was very young to care about details those days, but does anyone remember their position on American hostages? I now even think they must have been the initial broker of the unholy relations between the IRI and Russians.

Given such history of disservice to this country, it is amazing that how Mr Khodaei (what a name) has got his head in the sands and his claim to having done something is sending a bogus letter to Khomeini. Even now he seems to condone their support for Khomeini to rule the country as a VF. Does he think people are blind? I hope he takes a lesson from Mr Farjad who now clearly sees the mistake and admit to the wrongs. That is the first step for reaching together.

Thanks for sharing Tapesh.