تقویم زنان برهنه؟

در حاشیه انتشار کاریکاتوری از مبارزه علیه اسلام سیاسی


Share/Save/Bookmark

تقویم زنان برهنه؟
by Azar Majedi
08-Mar-2012
 

اخیرا یکی از سازمانهای جانبی حزب اکس مسلم فیل جدیدی تحت نام پر طمطراق «دفاع از آزادی بیان، حقوق زن و مبارزه علیه اسلام سیاسی» هوا کرده است. طبق گفته خودشان بابتکار مریم نمازی، عضو دفتر سیاسی این حزب، تقویمی از «زنان انقلابی برهنه» انتشار یافته و بفروش می رسد که عکس برهنه نمازی نیز در آن بچاپ رسیده است. در تبلیغ این تقویم یک ویدئو از برخی از اعضای زن این حزب، از جمله از اعضای دفترسیاسی و کمیته مرکزی شان به شکل نیمه برهنه انتشار یافته است. ادعا می کنند که در حمایت از علیا مگدا المهدی، دختر مصری که در اعتراض به زن ستیزی عمیق در مصر عکس برهنه خود را در وبلاگش منتشر کرد و گلشیفته فراهانی، که در فیلم تبلیغاتی جایزه فرانسوی سزار همراه تعدادی زن و مرد هنرپیشه فرانسوی نیمه برهنه ظاهر شد، دست به این اقدام زده اند.

باید این ادعاهای پر طمطراق و دهن پرکن را شکافت و عمق و معنای واقعی اقدام این جریان همیشه هیاهو گر، آکسیونیست و اگزبیشنیست را برملا کرد. ادعا ها در ظاهر بسیار پر معنا و مترقی بنظر می رسد. اما آیا این اقدام در عمل به این ادعاها خدمت می کند؟ آیا این کاری شجاعانه و تابو شکن و در خدمت آزادی بیان، حقوق زن و علیه اسلام سیاسی است؟ یا اقدامی مسخره و کاریکاتوری از عمل شجاعانه علیا ماگدا المهدی و کار هنری-بازرگانی گلشیفته فراهانی؟ تلاشی برای مطرح کردن خود حتی به قمیت دلقک بازی؟ در این دنیایی که رسانه های بورژوایی دائما مشغول مهندسی افکار عمومی هستند و هر مشتاق نام و شهرتی برای ظاهر شدن در این رسانه ها دست و پا می شکند؛ در این دنیای ویرچوال که فیس بوک و تویتر جای مبارزه متحد و متشکل را برای بسیاری گرفته است؛ در این دنیای وارونه که مبارزات رادیکال توده های مردم و کمونیست های آرمانخواه و انقلابی بعضا زیر آوار هیاهوهای تابلویدی پنهان می شود؛ جریانی که برای مطرح شدن در رسانه ها از هیچ کاری فروگذار نمی کند وادار به هر دلقک بازی می شود. این بار اما الحق و والنصاف که گل کاشته اند: چاپ تقویم «زنان برهنه انقلابی» (که معلوم نیست انقلابی بودنشان را از چه گرفته اند؟ از «شجاعتشان» در برهنه شدن یا از فعالیت روزمره شان برای ساختن یک دنیای بهتر و در تلاش برای آزادی، برابری و رفاه و واژگونی سرمایه داری؟) و ساختن ویدئویی از زنان نیمه برهنه که هیچ نیست جزء یک کاریکاتور مضحک از فیلم کوتاه فرانسوی که گلشیفته در آن ظاهر شده است.

قبل از بحث بیشتر در مورد این حرکت، باید سه نکته را تاکید کرد.

۱- فی الحال جریانات شرق زده و ملی اسلامی کپک زده، لمپنیسم شان را در رابطه با این تقویم و ویدئو، جاری سایت های مختلف کرده اند. لمپنیسم و عقب ماندگی این شرق زده های اسلامی احتیاج به افشاءگری بیشتر ندارد. اینها را همه می شناسند و برخوردهای کلاه مخملی و لات مابانه شان را در مورد علیا و گلشیفته نیز شاهد بودیم و افشاء کردیم.*

۲- این اقدام حتی اگر تابو شکنی تصور شود، باید پرسید آیا هر تابو شکنی مثبت، پیشرو و بنفع پیشروی جامعه است؟ بصرف اینکه یکی تابو شکنی کرده است، به او لقب انقلابی، پیشرو و آزادیخواه اطلاق نمی توان کرد. بسیار اقدامات ممکن است به ذهن هر یک از ما برسد که انجامش تابو شکنی است، اما نه تنها پیشرو نیست که ناهنجار است؛ نه تنها بنفع پیشروی جامعه و تعمیق آزادی نیست، بلکه در جهت عکس آن یا حتی به معنای اسارت انسان در فتیشیسم است.

۳- مساله بر سر آزادی بیان و ابراز وجود نیست. هر کس آزاد است که بهر شکل و شمایلی که می خواهد درآید و از خود عکس و فیلم بگیرد و منتشر کند. این عین آزادی بیان است. اما در عین حال نقد حرکت آنها نیز عین آزادی بیان است.

نقد من به حرکت آنها نه از زاویه انکار آزادی ابراز وجود آنها، بلکه از زاویه کمونیسم کارگری است. عمل علیا در مصر یک حرکت شجاعانه علیه زن ستیزی و اسلام سیاسی بود. زن جوانی که در اسارت زن ستیزی، مردسالاری عمیق و تحت سلطه اسلامیست ها زندگی می کند، بعنوان یک عمل اعتراضی به این شرایط عکس برهنه خود را منتشر کرد. او ریسک بالایی را بجان خرید، تا به اسلامیست ها بگوید که برای آزادی زن مبارزه می کند. کمااینکه تهدید اسلامیست ها یک آن او را رها نکرده است. دو سه روز پیش از سفر به سوئد برای شرکت در کنفرانس سازمان آزادی زن، یک عده لات اسلامی او را ربودند و تهدیدش کردند.

اما آیا لخت شدن تعدادی زنی که در کشورهای اروپایی زندگی می کنند، که نه تنها چاپ عکس لخت در آن جرم و پیگردی ندارد، بلکه در پلاژهای آن زنان لخت آفتاب می گیرند و کسی از این کار آنها برافروخته نمی شود، شجاعت خاصی را ابراز می کند؟ تابویی می شکند؟ کسی آنرا دفاع از حقوق زن قلمداد می کند؟ خیر. این کار بیش از آنکه بعنوان یک حرکت سیاسی و معترضانه در دفاع از حقوق زن و در مقابله با اسلام سیاسی تعریف شود، در رده نشریات تابلوید قرار می گیرد که چاپ عکس زن لخت در آن به یک سنت دیرینه برای فروش بیشتر بدل شده است. همانگونه که عکس صفحه سوم روزنامه سان ( Sun) کسی را بیاد دفاع از حقوق زن و آزادی بیان نمی اندازد، یا این روزنامه را قهرمان مبارزه علیه اسلام سیاسی نمی کند، تقویم مورد نظر هم در همین رده و مقوله قرار می گیرد. پولی هم که از فروش آن عاید فروشندگانش می شود، ارزشی بیشتر از فروش این تابلوید ها ندارد.

آیا گلشیفته فراهانی نیاز به حمایت دارد؟ قطعا باید رژیم اسلامی و ملی - اسلامی های شرق زده عقب مانده را افشاء کرد. باید عقب ماندگی کپک زده لمپنی شان را عمیقا برملا کرد. اما گلشیفته نیازی به حمایت ندارد. او در کشور فرانسه زندگی می کند که هیچ مشکلی با عکس برهنه یا نیمه برهنه زن ندارد. دنیای هنر فرانسه و غرب او را در آغوش گرفته است. بعلاوه، حرکت او نه اقدامی در دفاع از آزادی زن بود و نه اعلام جرمی علیه اسلام و اسلام سیاسی. فقط یک عده کودن سبک مغز می توانند کار حرفه ای گلشیفته را به پای مبارزه ضد اسلام سیاسی بنویسند.

اما برای دفاع از علیا باید متشکل و متحد علیه استبداد و خفقان نظامی و اسلامی که توسط تروریسم دولتی به سرکردگی آمریکا بر مردم مصر تحمیل شده است، مبارزه کرد. باید دنیا را از این توطئه و خفقان و ستمی که بر مردم مصر و منطقه و بر زنان اعمال می شود آگاه کرد. باید جنبش ۹۹٪ را به دفاع محکم و همبستگی با این مردم بپا خاسته جلب کرد. باید با دو قطب تروریسم دولتی و اسلامی جنگید. باید بشریت آزادیخواه و متمدن را علیه این دو قطب بسیج کرد و قطب سومی ساخت. این کارها آسان نیست. باید برای آن طرح و تئوری و سیاست رادیکال کمونیستی کارگری داشت؛ باید برای آن عرق ریخت؛ باید شب و روز قاطعانه و خستگی ناپذیر برای آن کار کرد. با هیاهو و آکسیونیسم هم نمی توان قدمی در این جهت برداشت.

اما از جریانی که در مبارزه علیه اسلام سیاسی به دامن تروریسم دولتی پناه برده است و در جنگ و کشتار مردم غزه عملا به حمایت از اسرائیل در غلطید؛ از جریانی که زمانی که مردم ایران میلیونی به خیابان ها می ریزند تا خود را از شر رژیم اسلامی رها کنند، یاد دفاع از جریان سبز اسلامی می افتد و موسوی آدمکش را به میان مردم قاچاق می کند و او را با سخاوتمندی خاصی «نیروی سازشکار انقلاب» می خواند چنین انتظاری بیهوده است. آب در هاون کوبیدن است. اینها اگر ذره ای از سیاست ها و سنت های کمونیسم کارگری بویی برده بودند، به دامن چنین سیاست های راست و ارتجاعی در نمی غلطیدند؛ اینقدر هر روزه معلق سیاسی و زیگزاگ نمی زدند؛ اینها تا مغز استخوان پوپولیست اند و پوپولیست از مبارزه سیاسی - کمونیستی، آکسیونیسم و غوغا سالاری می فهمد. همه چیز را از محتوا تهی می کند و به یک کاریکاتور مضحک بدل می کند. کار اخیرشان نیز یکی از دست گل های دیگرشان در همین راستا است.

اینها مختار و مجازند که لخت شوند یا به هر شکل و شمایلی که می خواهند، درآیند؛ اینها مختار و مجازند که هیاهو کنند و فیلم و عکس لخت چاپ کنند؛ اینها مختار و مجازند که از هر رویدادی برای خود دکانی بسازند؛ اینها مختار و مجازند که از ترس تروریسم اسلامی به دامن تروریسم دولتی پناه ببرند؛ اینها مختار و مجازند که تحت نام تاکتیک از کنار از تحریم اقتصادی و جنگ دفاع کنند تا شاید از مواهب آن بهره مند شوند؛ اینها مختار و مجازند که دفاع از مردم غزه و محکومیت جنایت اسرائیل را به سخره بگیرند؛ اینها مختار و مجازند که بعد از یک عمر کار کمونیستی و آته ئیست بودن یکشبه برای اسم در کردن و دستخوش گرفتن اکس مسلم شوند؛ اینها مختار و مجازند که پرچم سرخ خویش را سفید کنند؛ اینها مختار و مجازند که با نیروهای ارتجاعی ناسیونالیست پرو غرب سلطنت طلب و سبز اسلامی متحد شوند؛ اینها مختار و مجازند که برای بیانیه حقوق بشر مبارزه کنند؛ اما تا زمانیکه تحت نام کمونیسم کارگری به این سیاست های راست و ارتجاعی در می غلطند و دلقک بازی در می آورند، ما موظفیم که افشایشان کنیم. اینها هیچ ربطی به کمونیسم کارگری ندارند و فقط یک اسم را یدک می کشند و آن اسم را نیز همچون بسیاری پدیده های دیگر از محتوا خالی کرده اند.

آذر ماجدی

*برای بحث مفصل تر و همه جانبه تر به لینک های زیر که دو ویدئوبلاگ و یا مصاحبه ای با نشریه برای یک دنیای بهتر است رجوع کنید.

//www.youtube.com/watch?v=dCx63IOU0Mk

//www.youtube.com/watch?v=noLz7CnDeuo

//wupiran.org


Share/Save/Bookmark

Recently by Azar MajediCommentsDate
نوستالژی رژیم گذشته
11
Nov 02, 2012
باند سیاه
14
Oct 04, 2012
بازار شام آلترناتیو هاى ارتجاعی
17
Sep 30, 2012
more from Azar Majedi
 
Disenchanted

These "ladies" have put "all their options on the table"! :-)

by Disenchanted on

I guess! :-) That definitely includes a couple of WMDs, judging from the pictures! :-)

default

Thank you Ex-moslem women

by rain bow movment on

Well this article shows that ,this  is another proof that islamist and comunist are the same idealogy,they are both love to ride on  the mass,like parasit feed from the mass and full of hot air.

any one throw a punch at IR is a freedom fighter.

Well done Ex-moslem women,don't be deter by bankrupt co-worker of russian islamist.

There is no limit to stupidity & ignorance of islamist & comunists


Arj

Originality!

by Arj on

The problem with this issue is its lack of originality -- for it's been beaten to death already! However, for the folks (especially women) in Iran under all kinds of religious restrictions (and perhaps some curious men :)), it would be a novelty item!


Kaveh V

"These idiots are doing IRI's bidding!".....not so

by Kaveh V on

 

While there are many different ways of looking at this picture :-), I view this in the context of today's IRI, its legislated human rights violations, and the common perceptions of the society regarding this issue (the veil). In my opinion, the absurdity and vulgarity of forced veil in Islam requires an antithesis that is equally extreme, within visual domain (middle-aged nudity). Note that nudity is not necessarily a form of extremism, but in Islamic context it is considered extremism. This also has the symbolic benefit of drawing attention to Islamic atrocities committed under the veil, hence removing it all to expose all the crimes under the veil. There must be no compromise with legislated laws limiting human rights (veil) and imposing limitations on the female population.

Also, note that IRI and their criminals in charge are already operating at the extreme end of this issue and have no more to say, or legislate regarding the veil. They have forced the population into their extreme corner and will only lose more support by pushing harder.

 


Siamak Asadian

برهنگي؟

Siamak Asadian


برهنگي؟
زنانى ديگر
==============================

عکس‌های برهنه‌ی دختربيست ساله‌ی مصری « ماجده» و پس از آن حمايت‌های زنان اسرائيلی ، ايرانی ... عکس‌های نيمه برهنه‌ی گلشيفته فراهانی ، هنرپيشه‌ی مطرح سينما وپس از آن موج برخوردهای متفاوت ... انتشاراين عکس ها و چگونگی برخورد با آن به دغدغه‌ی ذهنی طيف وسيعی از مردم به ويژه زنان تبديل شده وپرسشی پيش روی آنان گذاشته تا در اين مورد به اظهار نظر بپردازند ،اظهار نظری به صورت آشکار ونهان، با جسارت يا نگرانی از اينکه با اين ابراز نظراز جانب اطرافيان چگونه برخورد خواهد شد، به هر حال اين روند نه چندان جديد ( چرا که قبلا نيزبه اشکال مختلف مطرح بوده ) اينک به بحث چالش برانگيزی بدل شده است.

....................................

از ديدگاهی که عاری ازبار جنسيتی است زنی که خود را با چادر و روبنده مي‌پوشاند به جسم خود به عنوان يک وسيله جنسی نگاه مي‌کند، زنی که به جسم خود به عنوان يک کالا برخورد مي‌کند چه در فحشا و چه با ازدواج و مناسباتی که جسم خود را واگذارمي‌کند و در ازای آن از امنيت و رفاه اقتصادی و ... برخوردار مي‌شود به جسم خود به عنوان ابزار جنسی برخورد مي‌کند، زنی که در عرصه هنر و سينما جسم خود را چون کالايی عرضه مي‌کند و اين عرضه کاملا بار جنسی و سکسی دارد باز هم دارای همان نگاه جنسيتی است.
عريانی جسم انسان چه زن ، چه مرد خارج ازمناسبات، فرهنگ و تفکر مردسالارانه و فارغ از بار جنسيتی حاکم اساسا نه مسئله است و نه مسئله ساز،مشکل اساسی در اين ميان ، مناسبات جنسيتی حاکم است که در ارتباط مستقيم و هماهنگ با سيستم طبقاتی ، مردسالار و سلطه جو پديد آمده و تنها با از بين رفتن اين سيستم ، از بين خواهد رفت.

اسفند 90
//www.roshangari.net/as/sitedata/20120310103445/20120310103445.html


Disenchanted

Anahaid... I repeat since they come back...

by Disenchanted on

I got tired picking on Fred, thanks God this calendar came out! :-)    With your permission though, I may put all this in a blog. I think I make a hell of a case against this "Vulgarity"! Thanks.. 

Disenchanted

Do not shoot me! :-)

by Disenchanted on

Point well taken bud! Now that explains your username: "Don't shoot me!" :-)  What a quote you got there!!! Certainly you have been battle hardened :-0 

Anahid Hojjati

You have written same comment many times

by Anahid Hojjati on

If you wrote it once or twice, then I would not be so annoyed but  you keep repeating a comment that to begin with does not have a merit (these women never claimed that they are models so why should they have any kind of body for you to approve). You need to channel your energy in a more productive way than writing the same wrong comment twenty times.


Do Not Shoot Me

Naked Truth

by Do Not Shoot Me on

I think our friend here , D , has been traumatized by this picture.  Hey dude, Let it go.  Do not make more female enemy on this site. One Angry Feminist is more than enough.  Grab your white shirt and wave peace. You can never fight their logics. 

“When a woman reaches orgasm with a man she is only collaborating with the patriarchal system, eroticising her own oppression.”



- Sheila Jeffreys: professor, political activist and feminist author

 


Disenchanted

Anahid read my disclaimer before taking the plunge!

by Disenchanted on

  • That these bodies are sagging and deformed, no one disagrees. Also I think there are VERY strong points in my post that you can't overlook with the excuse that I am too critical of their bodies! Here is my disclaimer from an earlier post:    
  •   
  • "I am not in the business of commenting on people's appearances. It certainly is noone's business specially mine! Of course that is until they publish their nude photo and make it everyone's business. When one uses their nude body as an argument, I suppose they should not be surprised to be criticized on that!..."

Disenchanted

IRI couldn't promote Hejaab better than this! :-)

by Disenchanted on

  •     What these morons didn't figure out is that there is no better advertisment for Hajaab than showing it can immune the society from having to see these deformed sagging, disturbing "body" images! :-) 

  •      These idiots are doing IRI's bidding! What they did is like releasing a "Hot, steamy Gay sex video" to oppose the ban on gay marrige! How dumb that could be?! These morons have no sense of public relations. The vulgarity & obsenity of these images speaks for itself!
  • Somewhere between the fighting of these two opposing moronic schools of thought there is something called human decency and dignity and freedom that is lost!

anglophile

Well, Azar has a point

by anglophile on

" ما تا زمانیکه تحت نام کمونیسم کارگری به این سیاست های راست و ارتجاعی در می غلطند و دلقک بازی در می آورند، ما موظفیم که افشایشان کنیم. اینها هیچ ربطی به کمونیسم کارگری ندارند و فقط یک اسم را یدک می کشند و آن اسم را نیز همچون بسیاری پدیده های دیگر از محتوا خالی کرده اند."

Kaveh V

(No subject)

by Kaveh V on


Kaveh V

"The choice is not between

by Kaveh V on

"The choice is not between covered heads and naked butts! There is a third option …."

Wrong again. Once again, the Islam contaminated thinking of this generation is taking every social concept to unrealistic extremes. The idea for this protest is not to force the female population to leave home naked tomorrow, or with Islamic veil, as you perceive!!

…..And, yes, if it takes the naked images of hideous looking middle aged (male and females) bodies to draw attention to atrocities of Islam under the veil and against females, then SO BE IT as the next destination of this train. The Islamic veil and ideology has done far more harm to humanity than any nudity!


Mehrban

شعر کمباور کابلی ( شاعر افغانی ) در وصف گلشيفته

Mehrban


 

گل سپيد تنت را به شب رها کردی
هزار وسوسه در خانه خدا کردی


فقيه و آل و تبارش ، فگنده ای در عسر 
جهان به فطرت ايرانی آشنا کردی


نتيجه قفس و زور گويی و زنجير
همين بود که توکردی و بس بجا کردی!


چرا ولايت اوهام ، قيم تن ماست ؟
تو اين فسانه ء بی پايه زير پا کردی !


هنر ، بدون جسارت ، چراغ لرزان است
بمان هميشه که آيينه را صدا کردی !


Disenchanted

Dear Soosan, good point on beauty being culturally mutable!

by Disenchanted on

 

However we are talking here and now. To be more "scientific" lets say by "here" I mean wherever Victoria secret has stores! :-) In such a geography and demography this album would be used only as scarecrow! :-)

I would like to point out that beauty is also mutable with regard to species! I am sure there are other species that find these ladies yummy! :)

P.S. I am not in the business of commenting on people's appearances. It certainly is noone's business specially mine! Of ourse that is until they publish their nude photo and make it everyone's business. When one uses their nude body as an argument, I suppose they should not be surprised to be criticized on that! As I have said in previous cases, this is a false/dumb dichotomy these "ladies" are presenting to the world. The choice is not between covered heads and naked butts! There is a third option that preserves both the dignity and freedom of women. They are playing into the hand of mullas who want us to believe the only alternative to their draconian fashion is bare butt, naked mamas hanging out in the streets! ;-)

This is the next stop on this train:

//freethoughtblogs.com/maryamnamazie/2012/03/08/iranians-in-iran-join-nude-photo-revolutionary-calendar/ 


Disenchanted

Duplicate!

by Disenchanted on

 

      Too much of a good thing!

 


Kaveh V

To DNSM

by Kaveh V on

 

If that "floats your boat", so be it!


Azadeh Azad

For Siamak

by Azadeh Azad on

First of all, the links you have provided are wrong links. This is the March 8 celebration among men:

//iranian.com/main/blog/m-saadat-noury-17...

Nothing wrong with it, if it didn't include sexist men. In any case,  I should have said "most of the men," as this would have been more accurate. My mistake.

 

Please note that everything has a context. I am sure the poems in the above blog are beautiful. However, if all or most men who pasted poems on this blog were progressist and really respected and truly had the interests of women in their hearts and minds, I wouldn't have objected to their all-male sweet-poem pasting.

 

The behaviours of many of those men during the year have been sexist, rude and thuggish. This doesn't apply to you (as far as I'm concerned.) But when I see sexist men "celebrating" March 8, I want to vomit.

 

I have a good memory and remember insults some of these March-8ers :-) threw at me because of my feminist ideas. Some are so dumb that when I criticized their sexism, they couldn't understand what I was talking about, and because of their chauvinistic arrogance they didn't pose questions to understand what I meant. So, they decided that I had personal problems and was looking for sexism where it didn't exist. It's because these men are not only arrogant, but also totally ignorant of their backwardness and sexist attitudes, which they do not even intend to acknowledge or try to correct. Instead they choose to be demagogues, exactly like the Akhoonds they criticize.

 

Cheers,

 

Azadeh


Do Not Shoot Me

Doroud Bar Kaveh

by Do Not Shoot Me on

Bare it all and show the world what Islam has been trying to hide. Can't wait for the women on IC to show us some courage and strength by getting naked ASAP.  Does IC have any breaking news alert system? Don't want to miss the event as it unfolds?


Kaveh V

FYI

by Kaveh V on

 

40 years ago, some women were baring it all too (to protest), but the Islamist savages detained, abused, raped and shot any female suspected of any unIslamic acts. Even for activities as normal as wearing a swimming suit and swimming in their own swimming pools. These people (Iranians in general and females in particular) are still recovering from the shocks they received in the 1980s.

Since Islamic absurdity strictly evolves around the issues of sex and women, particularly presenting women as the individual and national property, it is quite appropriate for ALL Iranian females to bare it all in protest against Islamic absurdity. Bare it all and show the world what Islam has been trying to hide and considered as its property and has murdered millions for what you hide under Islamic veil.

 


Siamak Asadian

...

by Siamak Asadian on

Azadeh jaan, while I agree with almost every thing you write on matters relating to Women's issues, I respectfully disagree with you on your characterization of the March 8th Poems blog.

There were also poems by Forough, Behbahani and Etesami. Your humble servant, I, also posted a short poem by Mahasti Ganjavi, which due to "pre-mature alzheimer" I had forgotten who the poetess was, and Ostad Saadat Noury in his capacity was there to identify her and also post these in return:

 

//iranian.com/main/blog/m-saadat-noury/some-remarkable-moments-mahsati-ganjavi

//iranian.com/main/blog/m-saadat-noury-64


Cheers


Azadeh Azad

For Jason

by Azadeh Azad on

Thank you so much for your support. You are one the rare men in this site who are intelligent and insightful. I'm proud of you. Are you Iranian? (your chosen name doesn't convey that).

The same men who do not like their country Iran to be controlled by other countries, do want to control the women's bodies, the feminist movement, and the limits of the women's rights.

For instance one of the traditional guys on this site copied and pasted a poem about women and then a bunch of sexist men copied and pasted other poems on women for March 8. It was an all male party by a bunch of sexist boys who wanted, and always want, to have fun no matter what the occasion. They are also trying to "pass" as defenders of women's rights as if intelligent women don't see through their stupidity.Women's rights and March 8 cannot be co-opted by a bunch of ignorant and inauthentic men.

There is even one guy on the site who always says that he "defends" the women's rights, but he also continuously and repeatedly uses sexist expressions such as this person or that person "having balls". The word "courageous" does not enter the mind of this double-talker.

As long as I am around, I won't let the sexist men succeed in co-opting the women’s rights issues, March 8, feminism, etc. I know that a very few of them are also thugs, but that is part of the Iranian lumpenist culture as represented by the iranian.com (its most contents and collaborators.)

Thank you for supporting the right of the women to choose what they want to say and do, Jason.

Cheers,

Azadeh

 

*

Thank you Siamak for your support , as well :-)


Siamak Asadian

"...your problem of perception has its root in patriarchy"

by Siamak Asadian on

"If nude bodies of women (or men, for that matter) make you think immediately of sexuality, that is your problem of perception, which has its root in patriarchal thinking."- Azadeh Azad

It seems for most part what we're really dealing with in here is an internalization of the dominant Patriarchial values and sensitivities.

Who says Iranian society is not highly, traditional, conservative, religious, backward and for most part utterly reactionary? 


Soosan Khanoom

Dear Disenchanted

by Soosan Khanoom on

The ideal of feminine beauty is not an immutable law. It varies and it is not universal.  While Heffner's empire would collapse in hours having these women featured in the U.S , it empires would have exponentially boomed if he had established its headquarter in Mauritanian country where tradition holds that among women, rolling layers of fat are the height of sexiness.  In Mauritania in order to make a girl big and plump and gavage the force feeding starts at very early age.  After all beauty is in the eyes of the Male beholder of that particular society.  While in that country they are suffering from overeating in west girls as young as 10 are suffering from anorexia. 

Now imagine if the lady portrait on this blog gets to publish her hint " NUDE" picture in  Mauritania. She would be the playmate of the year ...

May be all the playmates in the world from thin to thick have some strong message to send that only can be received by the intellectuals antenna ... What ever it is , I do not get it.  

: ) 


Roozbeh_Gilani

I have always liked Miss maryam namazi for her courage.

by Roozbeh_Gilani on

I like her even more now doing this. More power to her.

"Personal business must yield to collective interest."


Raoul1955

Disenchanted:

by Raoul1955 on

Perhaps you should start your post with:
'A 19th Century scientist states...'  :-)


Oon Yaroo

Why in the world waiting for 33 years to take them off?

by Oon Yaroo on

I mean couldn't these people take their cloths off 30 years ago, 20 years ago, 10 years go, or even last year before the Egyptian girl took it off?

Why not being original, innovative, creative, and authentic....! Why, why, why!

But, I think the author of this article Az Ghafeleh Aghab Mondeh (i.e., feels she is left out) and in my opinion should follow suit and take them off if feels betrayed!


Disenchanted

No need to blame religion or tradition!

by Disenchanted on

  

Science tells us the same: 

"...that man with all his noble qualities... still bears in his bodily frame the indelible stamp of his lowly origin.” 
― Charles Darwin


jasonrobardas

Azadeh Azad

by jasonrobardas on

Thanks for expressing your views , with so much eloquence. I loved it and read it over and over.  All the other commenters have been frustratingly hateful of the mold breaking women .

      Just like Gandhi said " you must be the change  that you want to see in the world" ......As Iranians(especially the men) ,  we need to change our mindset about women, their bodies and their social role...........

       When it comes to women, our men have a long way to go . Some of the most progressive , left leaning , liberal and even democratic iranian men are so shamefully backwards in their approach to women and their issues that it makes one feel dumbfounded!

      Who were the people  who shouted "Ya too sari , Ya roo sari" ?It was our very own men who are "Gheyrati" and "be namoos" Those who associate any part of a woman's body with "Sin" and "immorality".